Průvodce » Investování » Finanční trhy » Mezinárodní finanční trhy » Země s nejvyšším poměrem vládních výdajů k HDP

Země s nejvyšším poměrem vládních výdajů k HDP

Svět je uprostřed zdánlivě nekončící krize státního dluhu, kdy mnoho národů není ochotných nebo schopných kontrolovat vládní výdaje. Jedním z opatření, které by investoři mohli použít ke sledování těchto výdajů na globálním základě, jsou vládní výdaje vyjádřené jako procento HDP.

TUTORIAL: Ekonomické ukazatele: Hrubý domácí produkt (HDP)

V roce 2017 jsou podle údajů Světové banky hlavní země s nejvyšší úrovní vládních výdajů vyjádřenou v procentech HDP rozloženy po celém světě a zahrnují jednu z nejbohatších zemí Evropy spolu s jednou z nejchudších zemí světa. Země s nejvyšším procentem byla Džibuti na úrovni 32,44% a nejnižší hodnota byla Haiti na úrovni 3,58%. Na šestém místě je Švédsko a Saúdská Arábie na osmém místě.

Džibuti

Ekonomika Džibuti začíná podle Světové banky vykazovat známky zrychlení. Je to malá země s růstem o něco více než 4% v roce 2017 a 6% v roce 2018. V roce 2019 se očekává nárůst produkce o 7% kvůli politickým změnám v Etiopii, které by měly zlepšit mezinárodní obchod a 15% devalvaci etiopské birr, ke kterému došlo v říjnu 2017.

Dopravní a logistický průmysl, potravinářský průmysl a průmysl stavebních materiálů by měly těžit ze zvýšeného obchodu. Vláda umisťuje zemi jako regionální obchodní, logistický a digitální uzel, což zlepšuje střednědobý ekonomický výhled.

Professional rok 2019 se předpokládá růst HDP o 7% a v letech 2020 až 2023 o 8%.

Zimbabwe

Zimbabwe je na druhém místě v seznamu s nejvyššími vládními výdaji v procentech HDP. Vláda Zimbabwe nedávno oznámila přechodný stabilizační application na období 2018 až 2020, aby se pokusila zastavit výzvy v oblasti likvidity, které způsobily prudký vzestup tržních směnných kurzů. Vláda také doufá, že software sníží inflaci a přiláká přímé zahraniční investice. Za účelem zlepšení obchodu s cílem podpořit hospodářský růst zahájila společnost Zimababwe v roce 2017 kampaň „otevřeno professional podnikání“, která má povzbudit investice soukromého sektoru.

Zimbabwe má neudržitelný fiskální deficit, který vzrostl z 8,5% v roce 2016 na 15,2% v roce 2017. Očekává se, že schodek bude vyšší v roce 2018. Vláda financuje fiskální deficit prostřednictvím domácích půjček jak od komerčních bank, tak od centrální banky.

V roce 2018 země zaznamenala nízkou úroveň ekonomického růstu – kolem 3%, oproti 3,2% v roce 2017. Země může v letech 2018/2019 trpět suchem způsobeným El Nino. Očekává se, že se v letech 2018 a 2019 také zvýší počet osob s nejistým jídlem. Vláda musí také investovat do opatření k prevenci propuknutí cholery.

Evropské země

Největší výdaje v Evropou jsou Švédsko (26%), Dánsko (25%) a Nizozemsko (24%).

Ačkoli Švédsko, Dánsko a Nizozemsko jsou na prvním místě seznamu, nemusí to nutně znamenat, že by se investoři měli vyhnout tomu, aby zde fungovaly peníze, protože všechny tři země mají ratingy AAA na státní dluh od Typical and Poor’s a dalších hlavních ratingových agentur .

Nedostatek vztahu mezi kvalitou investic a vládními výdaji vyjádřenými jako procento HDP je prokázán zkoumáním Švýcarska a Albánie. Tyto dvě země utrácejí nejmenší částku jako procento HDP, a přesto má Švýcarsko suverénní hodnocení AAA a Albánie má hodnocení B +.

Spojené státy

Podle agentury Reuters ratingová agentura Moody v dubnu 2018 dala Spojeným státům ranking AAA na základě ekonomické síly, a to navzdory rostoucímu obchodnímu napětí mezi Usa a Čínou. Očekávalo se, že snížení daní, které se stalo zákonem v prosinci 2017, způsobí prudký nárůst deficitu Usa, ale rostoucí ekonomika by měla vyvážit jakékoli fiskální slabosti.

Závěr

Vládní výdaje jako procento HDP jsou jednoduchou metrikou, kterou někteří používají k hodnocení vládních výdajů po celém světě. Jednou slabinou tohoto opatření je, že bere v úvahu pouze výdajovou stránku a ignoruje vládní příjmy generované zdaněním a jinými metodami. Vládní výdaje jako procento HDP ve spojení s dalšími metrikami přesněji odrážejí vládní výdaje. (Související čtení viz Co je fiskální politika?)

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás také zajímat:

Akcie Průvodce

Akcie Průvodce

Tým nadšenců a zkušených investorů na téma - investování a obchodování, akcie, recenze, komodity, kryptoměny aj. Máte rádi investování a rádi píšete nebo si to chcete vyzkoušet?

Napište nám

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.