Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Zavřít definici pozice

AkciePrůvodce.cz > Obchodování  > Základy obchodování  > Zavřít definici pozice

Zavřít definici pozice

Co je blízká pozice?

Uzavření pozice se týká provedení bezpečnostní transakce, která je přesným opakem otevřené pozice, čímž ji zruší a eliminuje počáteční expozici. Uzavření dlouhé pozice v cenném papíru by znamenalo jeho prodej, zatímco uzavření krátké pozice v cenném papíru by znamenalo jeho zpětný odkup. Vzájemné vyrovnání pozic u swapů je také velmi běžné k vyloučení expozice před splatností.

Uzavírací pozice je také známá jako „umocňování polohy“.

Pochopení blízkých pozic

Když obchody a investoři obchodují na trhu, otevírají a zavírají pozice. Počáteční pozice, kterou trader zaujme k cennému papíru, je otevřená pozice, což může být buď zaujetí dlouhé pozice nebo krátké pozice na aktivu. Abyste se dostali z pozice, je třeba ji zavřít.

Uzavření pozice provede opačnou akci, která ji nejprve otevřela. Trader, který koupil akcie společnosti Microsoft (MSFT), například drží cenné papíry na svém účtu. Když prodá akcie, uzavře dlouhou pozici na MSFT.

Rozdíl mezi cenou, za kterou byla pozice v cenném papíru otevřena, a cenou, za kterou byl uzavřen, představuje hrubý zisk nebo ztrátu z této pozice v cenném papíru. Pozice mohou být uzavřeny z mnoha důvodů – například k dosažení zisku nebo zastavení ztrát, snížení expozice, generování hotovosti atd. Trader, který chce například kompenzovat svou daňovou povinnost z kapitálových výnosů, uzavře svou pozici v případě ztráty cenných papírů realizovat nebo sklízet ztrátu.

Časové období mezi otevřením a zavřením pozice v cenném papíru označuje dobu držení cenného papíru. Toto období držení se může značně lišit v závislosti na preferencích investora a typu zabezpečení. Například denní obchodníci obecně uzavírají obchodní pozice ve stejný den, kdy byly otevřeny, zatímco dlouhodobý trader může uzavřít dlouhou pozici v akciích s modrým čipem mnoho allow po prvním otevření pozice.

Může být nutné, aby trader zahájil uzavírací pozice u cenných papírů, které mají konečnou splatnost nebo datum vypršení platnosti, jako jsou dluhopisy a opce. V takových případech je uzavírací pozice automaticky generována po splatnosti dluhopisu nebo po vypršení platnosti opce.

Zatímco většina závěrečných pozic se provádí na základě uvážení investorů, pozice se někdy uzavírají nedobrovolně nebo násilím. Například dlouhá pozice v akciích držených na maržovém účtu může být uzavřena makléřskou společností, pokud akcie prudce poklesnou a trader není schopen vložit požadovanou dodatečnou marži. Podobně může krátká pozice podléhat invest in-inu v případě krátkého stlačení.

Blízká poloha může být částečná nebo plná. Pokud je jistota nelikvidní, nemusí být investor schopen uzavřít všechny své pozice najednou za stanovenou limitní cenu. Trader může také záměrně uzavřít pouze část své pozice. Například kryptoměnový obchodník, který má otevřenou pozici na třech XBT (token professional bitcoin), může uzavřít svoji pozici pouze na jednom tokenu. Za tímto účelem zadá prodejní příkaz pro jeden XBT a ponechá mu dvě otevřené pozice v kryptoměně.

Shrnutí

  • Uzavření pozice označuje uzavření transakce zaujmutím opačné pozice. Při krátkém prodeji by to znamenalo nákup akcií, zatímco dlouhá pozice znamená prodej akcií se ziskem.
  • Blízkou pozici obvykle iniciuje obchodník, ale v některých případech ji mohou uzavřít také makléřské společnosti, pokud jsou splněny určité podmínky.

Příklad blízké polohy

Předpokládejme, že investor zaujal dlouhou pozici na akciích ABC a očekává, že se jeho cena zvýší 1,5krát od information jeho investice. Poté, co cena dosáhne požadované úrovně, investor svou investici uzavře prodejem akcií.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web