Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Zapojte do svého portfolia dividendy

AkciePrůvodce.cz > Akcie  > Dividendové akcie ("Dividend stocks")  > Zapojte do svého portfolia dividendy

Zapojte do svého portfolia dividendy

Během boomu dotcomů na konci 90. permit byla představa o investování dividend směšná. V té době všechno rostlo v dvouciferných procentech a nikdo nechtěl z dividend sbírat hubený 2% zisk. Po skončení býčího trhu v 90. letech byly dividendy opět atraktivní.

Professional mnoho investorů mají akcie vyplácející dividendy velký smysl. Ačkoli jsme od 90. let zaznamenali několik tržních rázy, „nudné“ dividendové akcie zůstávají jednou z nejlepších příležitostí professional pravidelné investory.

Shrnutí

  • Dividendy jsou platby v hotovosti od společnosti akcionářům na základě zisků společnosti.
  • Pokud společnost nevyplácí dividendy ze svých zisků, znamená to, že se rozhodla reinvestovat zisk do nových projektů nebo akvizic.
  • Společnost se často rozhodne začít vyplácet dividendy, když se její růst zpomalil.
  • Jakmile společnost začne vyplácet dividendy, je velmi atypické, aby přestala.
  • Dividendy jsou dobrým způsobem, jak poskytnout investičnímu portfoliu další stabilitu, protože pravidelné platby v hotovosti budou pravděpodobně pokračovat dlouhodobě.

Co jsou dividendy?

Dividenda je hotovostní platba ze zisku společnosti. Vyhlašuje ji správní rada společnosti a distribuuje akcionářům. Jinými slovy, dividendy jsou podílem investora na zisku společnosti a jsou jim poskytovány jako spolumajitel společnosti. Kromě opčních strategií jsou dividendy jediným způsobem, jak mohou investoři těžit z vlastnictví akcií, aniž by eliminovali svůj podíl ve společnosti.

Když společnost vydělává z provozních zisků, může vedení se zisky udělat jednu ze dvou věcí: Může se rozhodnout je ponechat, v podstatě je reinvestovat do společnosti s nadějí, že vytvoří další zisky, a tím další zhodnocení akcií, nebo může distribuovat část zisku akcionářům ve formě dividend. Vedení se také může rozhodnout odkoupit některé ze svých vlastních akcií – což je krok, který by prospěl také akcionářům.

Společnost musí neustále růst nadprůměrným tempem, aby ospravedlnila reinvestování sama do sebe, spíše než vyplácení dividend. Obecně lze říci, že když se růst společnosti zpomalí, její akcie nebudou tolik stoupat a budou nutné dividendy, aby akcionáři drželi krok. Zpomalení tohoto růstu nastane prakticky u všech společností poté, co dosáhnou velké tržní kapitalizace. Společnost jednoduše dosáhne velikosti, ve které již nemá potenciál růst ročním tempem 30% až 40%, jako malá čepice, bez ohledu na to, kolik peněz do ní zaorá. V určitém okamžiku zákon velkého počtu dělá z mega-cap společnosti a míry růstu, které překonají trh, nemožnou kombinaci.

Přestože vyplácení dividend je obvykle známkou toho, že se tempo růstu akcií začalo zpomalovat, je to také známka toho, že společnost je dostatečně zdravá, aby zajistila, že její investoři dostávají stabilní platby.

Společně znovu: Microsoft a Apple

Změny v Microsoftu v roce 2003 jsou dokonalým příkladem toho, co se může stát, když se růst firmy sníží. V lednu 2003 společnost konečně oznámila, že vyplatí dividendu: Microsoft měl v bance tolik hotovosti, že prostě nemohl najít dostatek hodnotných projektů, na které by je mohl utratit. Koneckonců, rychle rostoucí populace nemůže trvat věčně.

Skutečnost, že Microsoft začal vyplácet dividendy, nesignalizovala zánik společnosti. Místo toho naznačil, že se Microsoft stal obrovskou společností a vstoupil do nové fáze svého životního cyklu, což znamenalo, že by pravděpodobně nebyl schopen zdvojnásobit a ztrojnásobit tempo, které kdysi udělal. V září 2018 společnost Microsoft oznámila, že zvyšuje dividendu o 9,5% na 46 centů na akcii.

Stejný příběh se odehrál v Apple. Apple se dlouhodobě umisťuje jako anti-Microsoft, který nemá lepší využití peněz než hromadění zpět do společnosti nebo do akvizic. V roce 2012 však Apple začal vyplácet dividendy a v roce 2017 překonal dividendový miláček Exxon, aby vyplatil největší dividendu na světě. V listopadu 2018 vyplatila společnost Apple akcionářům dividendu ve výši 73 centů na akcii.

Dividendy vás nezavádějí

Rozhodnutím o výplatě dividend vedení v zásadě připouští, že zisky z provozu je lepší rozdělit akcionářům, než je vrátit zpět do společnosti. Jinými slovy, vedení se domnívá, že reinvestování zisků k dosažení dalšího růstu nenabízí akcionářům tak vysokou návratnost jako distribuce ve formě dividend.

Existuje další motivace pro společnost k vyplácení dividend – neustále se zvyšující výplata dividend je považována za silný ukazatel pokračujícího úspěchu společnosti. Na dividendách je skvělé, že je nelze předstírat jsou buď vypláceny, nebo nevyplaceny, zvýšeny nebo nezvýšeny.

To není případ příjmů, které jsou v zásadě nejlepším odhadem účetního ohledně ziskovosti společnosti. Společnosti musí příliš často přepracovávat své minulé vykázané příjmy kvůli agresivním účetním postupům, což může způsobit značné potíže investorům, kteří již mohou na těchto nespolehlivých historických výnosech založit budoucí předpovědi cen akcií.

Očekávané míry růstu jsou také nespolehlivé. Společnost může mluvit o velké hře o úžasných příležitostech k růstu, které se vám po několika letech vyplatí, ale neexistují žádné záruky, že ze svých reinvestovaných zisků vytěží greatest. Pokud se nenaplní robustní plány společnosti do budoucna (které dnes ovlivňují její cenu akcií), vaše portfolio bude velmi pravděpodobně zasaženo.

Můžete si však být jisti, že žádný účetní nemůže přepracovat dividendy a vzít zpět kontrolu dividendy. Kromě toho společnost nemůže promrhat dividendy na obchodní expanzi, která nevyprchá. Dividendy, které obdržíte ze svých akcií, jsou 100% vaše. Můžete je použít k tomu, co se vám líbí, jako je splácení hypotéky nebo utrácení jako dobrovolný příjem.

Kdo určuje dividendovou politiku?

Představenstvo společnosti rozhodne, jaké procento výdělku bude vyplaceno akcionářům, a poté zbývající zisky vrátí zpět do společnosti. Ačkoli jsou dividendy obvykle rozptýleny čtvrtletně, je důležité si uvědomit, že společnost není povinna vyplácet dividendy každé čtvrtletí. Společnost může ve skutečnosti kdykoli přestat vyplácet dividendy, ale to je vzácné – zejména u společnosti s dlouhou historií výplat dividend.

Pokud by byli lidé zvyklí dostávat své čtvrtletní dividendy od vyspělé společnosti, náhlé zastavení plateb investorům by bylo podobné finanční sebevraždě společnosti. Pokud by rozhodnutí ukončit vyplácení dividend nebylo podpořeno jakýmsi posunem strategie – řekněme investováním všech nerozdělených zisků do rozsáhlých expanzních projektů – znamenalo by to, že ve společnosti bylo něco zásadně špatného. Z tohoto důvodu bude správní rada obvykle usilovat o to, aby vyplácela alespoň stejnou částku dividendy.

Jak se akcie, které vyplácejí dividendy, podobají dluhopisům

Při posuzování výhod a nevýhod akcií vyplácejících dividendy budete také chtít zvážit jejich volatilitu a výkonnost cen akcií ve srovnání s akciemi akcií s přímým růstem, které neplatí žádné dividendy.

Vzhledem k tomu, že veřejné společnosti obecně čelí nepříznivým reakcím trhu, pokud přeruší nebo sníží výplatu dividend, mohou si být investoři přiměřeně jistí, že budou pravidelně dostávat dividendové výnosy, dokud budou držet své akcie. Investoři proto mají tendenci spoléhat se na dividendy podobně, jako se spoléhají na výplaty úroků z podnikových dluhopisů a obligací.

Vzhledem k tomu, že je lze považovat za kvazi-dluhopisy, mají akcie vyplácející dividendy tendenci vykazovat cenové charakteristiky, které se mírně liší od charakteristik růstových akcií. Je to proto, že poskytují pravidelný příjem podobný dluhopisu, ale stále poskytují investorům potenciál těžit z zhodnocení ceny akcií, pokud se společnosti daří.

Investoři, kteří hledají expozici růstového potenciálu akciového trhu a bezpečnosti (mírně) fixního příjmu poskytovaného dividendami, by měli zvážit přidání akcií s vysokými dividendovými výnosy do svého portfolia. Portfolio s akciemi vyplácejícími dividendy pravděpodobně zaznamená menší volatilitu cen než růstové akciové portfolio.

Znát rizika

Dividendy nejsou nikdy zaručeny a podléhají specifickým a tržním rizikům, stejně jako ceny akcií. V dobách turbulencí bude vedení muset rozhodnout, co dělat s jeho dividendami.

Vezměme si bankovní sektor během finanční krize v letech 2008-2009. Před krizí byly banky známé tím, že svým akcionářům vyplácely vysoké dividendy. Investoři považovali tyto akcie za stabilní s vysokými výnosy, ale když banky začaly krachovat a vláda zasáhla záchranou, dividendové výnosy vzrostly, zatímco ceny akcií klesly. Například Wells Fargo nabídl dividendový výnos ve výši 3% v letech 2006 a 2007, ale v roce 2008 jej zvýšil na 4,5%. Banka byla nucena snížit dividendu z 38 centů na 5 centů v roce 2009.

Sečteno a podtrženo

Společnost nemůže růst navždy. Když dosáhne určité velikosti a vyčerpá svůj růstový potenciál, je rozdělení dividend snad nejlepším způsobem, jak vedení zajistit, aby akcionáři získali výnos ze zisku společnosti. Oznámení o dividendě může být znamením, že se růst společnosti zpomalil, ale je také důkazem udržitelné schopnosti vydělávat peníze. Tento udržitelný příjem pravděpodobně způsobí určitou cenovou stabilitu, pokud bude vyplácen pravidelně jako dividendy. Nejlepší ze všeho je, že hotovost ve vaší ruce je důkazem, že výdělky skutečně existují, a můžete je reinvestovat nebo utratit, jak uznáte za vhodné.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web