Průvodce » Obchodování » Jak začít obchodovat » Základní pravidla obchodování

Základní pravidla obchodování

Základní tipy pro tradery, obchodování akcie

Přáli jste si někdy mít možnost vrátit se v čase a vyhnout se chybám, které jste v obchodování udělali? Bohužel, stroj času neexistuje. Avšak všichni, kteří s tradingem teprve začínáte máte velkou výhodu v tom, že se můžete učit od obchodníků, kteří jsou zkušenější než vy. Pokud použijete selský rozum a umíte být pokorní, můžete se mnoho naučit od zkušených traderů. V dnešním článku se podíváme, jaké rady bychom si přáli slyšet na začátku naší kariéry.

Netvrdíme, že se čtením článků jako je tento vyhnete ztrátovým obchodům. Říkáme však, že se budete moci vyhnout většině zbytečných chyb, které začínající obchodníci obvykle dělají. Vyvarovat se těmto chybám může pro vás znamenat úsporu peněz, času a psychické pohody. Chceme vám zde předložit seznam nejdůležitějších věcí, které bychom skutečně rádi věděli předtím, než jsme s obchodováním začali.

Zvolte si jednu obchodní strategii, zvládněte ji a držte se jí

Mnoho začínajících obchodníků začne obchodovat na reálném účtu, aniž by si ujasnili, na základě jakých vstupních a výstupních kritérií budou otevírat a zavírat své obchody. Chovají se jako v kasinu – zmáčknou tlačítko a doufají, že to dobře dopadne.

Prvním předpokladem je proto ujasnit si, na základě jaké strategie budeme obchodovat a perfektně ji zvládnout. Nestačí se ji jenom naučit, jde o to ji zvládnout. Musíte se pro začátek stát mistry jedné obchodní strategie a držet se jí stůj co stůj.

Chraňte kapitál

Je v psychice obchodníků jistá tendence neuvážlivě promrhat kapitál, především to platí v počátcích, kdy mají tendenci podceňovat riziko a nesoustřeďují se především na nutnost kapitál chránit. Ironie je, že tento přístup je spolehlivá cesta, jak rychle vymazat účet. Tito lidé přicházejí o kapitál dřív, než si uvědomí, co dělají, a proto o něj s největší pravděpodobností přijdou.

Přitom je to přesně opačně. Na trzích musíte přežít dostatečně dlouho na to, abyste dospěli do bodu, kdy začnete být ziskoví. Nechcete vypadnout dřív, než se z vás stane profesionál. Obchodování není jen pro super-inteligentní jedince nebo, jak si mnozí myslí, velmi movité lidi. Musíte ale vytrvat, a především v začátcích překonávat obtíže. Musíte se naučit spravovat svůj kapitál, řídit rizika, a to všechno způsobem, který přetrvá. Nedělejte si ze zadávání obchodů „spouštěč radosti“, protože proděláte kalhoty. Nechcete se přece stát zahořklými odborníky.

Nezaměřujte se na jednu třídu aktiv

Neobchodujte jen forex, neobchodujte jen akcie, neobchodujte jen komodity atd. Sledujte hlavní trhy napříč různými třídami aktiv, protože tak si rozšíříte paletu příležitostí k zisku. My například sledujeme nejen hlavní měnové páry, ale také hlavní indexy, hlavní komodity a zkoumáme také potenciálně zajímavé investice do společností. Necháváme si možnosti otevřené a neomezujeme se pouze na jeden trh. Zároveň to neznamená, že sledujeme všechny dostupné trhy, to vůbec ne. Většinu trhů ignorujeme a máme v každé třídě aktiv několik vyvolených, a těch se držíme.

Zaměřte se na výkon, ne na peníze

Většina obchodníků má tendenci fixovat se na zůstatek na účtu. Jsou podvědomě přesvědčeni, že suma peněz na jejich účtu by měla pouze růst, a když tomu tak není, panikaří. Přílišná fixace na peníze na účtu namísto hodnocení předně výkonu účtu je jeden z hlavních důvodů, proč obchodníci selhávají. Nezaměňujme tyto dvě věci.

Výkonnost obchodního účtu se zrcadlí v ekvitní (equity) křivce účtu; je to něco, co vám většina obchodních platforem je schopna vykreslit do reportu obchodů. Jakmile upnete svoji pozornost na to, aby ekvitní křivka byla konzistentně rostoucí, a přestanete být úzkostliví, pokud jde o momentální množství peněz na účtu, začnete přirozeně obchodovat lépe.

Ekvitní křivka odráží nejen stav vašeho účtu, ale je také vizitkou vypovídající o vašich silných i slabých stránkách. Když uvidíte konzistentně rostoucí ekvitní křivku (přirozeně i s poklesy, to k tradingu patří), tak uvidíte důsledného, disciplinovaného, a správně zaměřeného člověka, nejen obchodníka.

Jako tradeři zodpovídáte za výkon vašeho obchodního účtu, nikoliv za jeho peněžní hodnotu. Vnímejte vývoj vaší ekvitní křivky jako něco, co je součástí vaší osobnosti. Proto jestliže se křivka vydá dlouhodobě na jih, tak něco bude špatně s vaším mentálním nastavením a bude třeba se s tím vypořádat co nejdřív. Snažte se zachovat růst vaši ekvitní křivky v jemném a stabilním uptrendu. Neznamená to, že zde nebudou mezi ziskovými obchody i obchody ztrátové. Vzhled, který ale chcete docílit je pohledný a soustavný uptrend s vyššími novými maximy i vyššími novými minimy.

Jedním z klíčů, jak přesunout svoje zaměření z peněžní hodnoty účtu na vývoj ekvitní křivky je uvědomit si, že vaším cílem není rychle vydělat mnoho peněz. Pokud nezačínáte s velkým účtem (což většina z nás takto nezačíná), tak pak neexistuje způsob, jak konzistentně a bezpečně rychle vydělávat mnoho peněz. Odstraňte tuto představu ze své mysli co nejdřív, a budete v lepší výchozí pozici než většina obchodníků. Pokud nebudete usilovat o rychlý výdělek, vaše ekvitní křivka bude pravděpodobně pomalu, ale setrvale rostoucí, a to je cíl.

Nebuďte „tickovými pedanty“

I toto je jedna z nejdůležitějších rad, kterou ohledně tradingu můžete dostat. Nebuďte „tickovými“ pedanty. Nechceme se nikoho dotknout, ale je to tak. Přestaňte se snažit honit každý sebemenší pip nebo tick, protože toto se nazývá chamtivost. V daném momentě vám to tak nemusí připadat, ale když jste v zisku (řekněme 2:1 nebo i více) a stále sedíte, díváte se a nechcete vzít zisk, který vám trh nabízí, jste chamtiví. Trh vám nabízí zajímavý zisk a vy říkáte: „ne, chci víc“. Co chcete nebo nechcete je trhu jedno a než se nadějete, otočí se 200 pipů proti vám a příležitost inkasovat zisk bude pryč.

Sečteno a podtrženo: Pokud se trh blíží vašemu požadovanému / předem stanovenému cíli, a zdá se, jako by poblíž této úrovně začal probíhat souboj býků s medvědy, vezměte si svůj zisk, dokud můžete na přímo, anebo využijte například Trailing Stop (posuvný Stop-Loss). Nedovolte, aby vítězné obchody skončily ve ztrátě. Vezměte si, co vám patří a běžte pryč!

Opravdu nepotřebujete klasické indikátory technické analýzy

Začít s obchodováním dnes by ve srovnání se startem před několika lety mělo svoje plusy, ale i mínusy. Obecně být na trzích nový je mimořádně těžké. Nejenže se musíte přeučit svoje přirozené reakce, které jsou pro trading často smrtící, ale je i těžké neztratit se v množství reklam na různé „zaručené“ obchodní systémy, různé tradingové guru, kteří vás naučí obchodovat svoje fantastické strategie apod. Jak zjistíte, co dělat a komu věřit?

Řekneme vám na rovinu, že pokud jde o technickou analýzu, vstupy a výstupy z obchodů tak vše, co potřebujete je znát Price Action a být schopný číst cenový graf. Věřte nám, že neexistuje žádný zaručený recept ani magický indikátor. Ve svých začátcích jsme vše bedlivě studovali a zkoumali. Klouzavé průměry pomáhají určit oblasti supportů a rezistencí, ale mimo ně nepoužíváme zpravidla jiné indikátory. Co ještě dává smysl je sledovat ATR (Average True Range) pro umístění Stop-Lossu, a u akcií a komodit se můžeme podívat na objem zobchodovaných kontraktů. To je vše.

Pokud opravdu chcete trávit hodiny pozorováním indikátorů (MACD, Momentum, CCI apod.) na grafech, jak chcete, ale podle nás existuje mnoho lepších způsobů, jak trávit čas.

Je v pořádku, když jste mimo trh

Pro mnohé z vás to může být zcela nová informace, totiž že „být mimo trh“ trh je také obchodní pozice. Navíc je tato pozice považována za pozici profesionálních traderů. Málo se o tom ale mluví, a zřídkakdy na tuto informaci narazíte. Zvažte, že brokeři by vás totiž nejraději viděli obchodovat neustále. Je to předně v jejich zájmu. Ale vy jste na trhu proto, abyste tam vydělali peníze a nejlepší způsob, jakým toho můžete docílit je obchodovat nízkofrekvenčně. Tímto způsobem vyděláte víc peněz pro sebe, a nevyděláváte na brokera.

Mnoho traderů obchoduje následovně: vstoupí do obchodu, sledují jej celý týden a jakmile obchod uzavřou, cítí nutkání ihned vstoupit do nového obchodu. Pro mnohé je obtížné být mimo trh. Toto je další z klíčových vlastností, které musíte zvládnout na své cestě ke konzistentně ziskovému tradingu. Řekněme, že jste na začátku měsíce vydělali na jednom povedeném obchodě 5 %. Dále máte dvě možnosti; jednak si můžete najít libovolný důvod proč vstoupit do dalšího obchodu ihned. A pak to udělat znovu, a zas a znovu. Takto budete na konci měsíce dost možná v mínusu, namísto 5 % plus. Anebo, můžete být trpěliví a čekat. A počkat si na svůj ověřený setup, o kterém víte, že vám funguje, a to i kdyby to mělo trvat další týden nebo i dva. V nejhorším případě budete na konci měsíce „jen“ plus 5 %!

Trh je především nebezpečné místo, ze kterého je sice možné si potenciálně odnést zisky, ale jedinou cestou, jak toho docílit je neriskovat, pokud k tomu nemáte pádný důvod.

Nefixujte se na trading přespříliš

Obchodování, nebo lépe spekulace, by neměly být jediný zdroj vašich příjmů. Když si vezmete do hlavy, že chcete dělat jen trading, budete k němu přespříliš připoutaní. Bude vás pronásledovat oprávněný pocit, že stůj co stůj musíte být úspěšní, nebudete vidět trading jako bonus, bez kterého se v nejhorším případě obejdete.

A toto by byla chyba. Správný přístup je tento: Měli byste zodpovědně spořit na důchod v penzijních fondech, mít zainvestováno v dlouhodobých investicích, mít peněžní úspory, příjem z práce a případný příjem z tradingu brát skutečně jako bonus navíc. Nevnímejte trading jako vaši jedinou možnost „jak žít“, jedinou možnost, jak být svobodný a šťastný; takhle to fungovat nebude.

Někteří nováčci dokonce dávají výpověď z práce hned po tom, co si k brokerovi poslali peníze. Toto je ale šílenství. Zvláště tehdy, když chcete spekulovat, tak potřebujete konzistentní příjem z jiného zdroje. Nesmíte se zabývat otázkami, z čeho zaplatíte složenky, potřebujete být v klidu a s čistou myslí, jen tak máte šanci být dlouhodobě úspěšní.

Sledujte a obchodujte pohyb

Často obchodníci selhávají i proto, že obchodují v době nízké volatility. Obchody ale potřebují volatilitu. Jen když je volatilita, může nastat požadovaný pohyb, který vydělá peníze. Když obchodníci zadávají náhodné obchody, navíc při bočním pohybu, tak jen sedí a sledují, jak přicházejí o peníze. Berou žádné nebo malé zisky, a časté ztráty jsou pak frustrující. Zaměřte se na silné trendy, zjevné signály Price Action a vyhněte se trhům, které jdou do strany.

Držte se především vyšších časových rámců

Jestli chcete být skutečně dlouhodobě ziskoví a začínáte s tradingem, tak se vyhněte nízkým časovým rámcům a velmi krátkým obchodům (takzvaný scalping).

Dnes jsme přesvědčeni, že má smysl se zabývat obchodováním na vyšších časových rámcích. Je mnoho důvodů, proč tomu tak je a proč podle našeho názoru denní (D1) graf je ten nejdůležitější ze všech. Hlavní důvod je ten, že tento graf „vyladí“ intradenní šum a dává nejužitečnější náhled na trh jako celek.

Rozhodně však neříkáme, že intradenní obchodování je k ničemu, to rozhodně ne, ale není vhodné pro úplné začátečníky.

Závěr

Stroje času bohužel neexistují. Naštěstí pro vás se můžete poučit z chyb ostatních obchodníků. Když se vám podaří je neopakovat, může vám to potenciálně ušetřit jak čas, tak i peníze. Nepřímo se tedy vrátit v čase lze.

Rady, které jste si přečetli v tomto článku jsou tím, co rozhoduje o úspěchu a neúspěchu. Držte se jich a potenciálně vám to ušetří jak čas, tak i peníze. Mnoho chyb, které obchodníci dělají jsou vcelku předvídatelné, protože všichni jsme lidé a při obchodování máme tendenci chovat se stejně. Každá tradingová těžkost, každá hloupá chyba, každý šílený obchodní přístup nás dovedl tam, kde jsme v tradingu dnes. Mnohé z těchto chyb jsme diskutovali výše. Pokud chcete v obchodování uspět, je důležité, abyste věnovali čas a úsilí učit se a rozvíjet „myšlení vítězů“, které k vydělávání na trzích patří.

Zdroj: FXstreet, PriceAction.com, Learntotradethemarket.com

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 1 Průměrné hodnocení: 5]
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás také zajímat:

Akcie Průvodce

Akcie Průvodce

Tým nadšenců a zkušených investorů na téma - investování a obchodování, akcie, recenze, komodity, kryptoměny aj. Máte rádi investování a rádi píšete nebo si to chcete vyzkoušet?

Napište nám

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

  • Obsah článku

  • Přihlásit se k odběru novinek o investování