Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Xenocurrency

Co je to Xenocurrency

Xenocurrency je měna, která obíhá nebo obchoduje na trzích mimo své domácí hranice. Název je odvozen z řecké předpony „xeno„“ znamená cizí nebo zvláštní.

V dnešní době je používání tohoto termínu neobvyklé, snad kvůli poněkud negativní konotaci slova „Xeno“. Například xenofobie znamená iracionální strach nebo nenávist k cizincům. Cizí měna se proto stala preferovaným termínem, když se odkazuje na zahraniční měnu.

ROZDĚLOVÁNÍ Xenocurrency

Mezi příklady Xenocurrency patří indická rupie obchodovaná ve Spojených státech nebo japonský jen (JPY) uložený v evropské bance. Americký dolar (USD) se v Mexiku často používá jako xenocurrency, zejména professional velké transakce s nemovitostmi a jiné obchodní činnosti.

Termín xenocurrency byl vyvinut v roce 1974 rakousko-americkým ekonomem Fritzem Machlupem, který působil jako prezident Mezinárodní ekonomické asociace v letech 1971 až 1974. Machlup tímto výrazem označoval vklady a půjčky denominované v jiných měnách než v měně země, kde banka je rezidentem.

Investice do měny mohou být riskantní, protože jsou komplikovány mnoha faktory, včetně fluktuací měn a rizik konverze. Rizika přicházejí, když jsou vklady na rostoucím trhu domácí měny, kde zahraniční investice mohou mít za následek nižší výnosy při převodu fondů zpět do domácí měny. Opak je však platný professional investice do poklesu domácí měny. Souhrnně jsou tato rizika známá jako efekty v cizí měně.

Během měnové krize může vláda dané země uvalit omezení na množství xenocurrency, které mohou cestovatelé ze země vyvézt. Například poté, co Usa v květnu 2018 odstoupily od íránské jaderné dohody, se íránský riál propadl k rekordnímu minimu vůči americkému dolaru. Íránská centrální banka snížila příspěvek na množství cizí měny odebrané ze země o polovinu.

Xenocurrency and Euro Currency

Název euro-měna se vztahuje na peníze vložené do evropské banky mimo zemi původu měny. Fráze xenocurrency se často používá jako synonymum professional měnu euro. K získání názvu měny euro nemusí být peněžní částkou částka země Evropské unie. Například korejský gained, uložený v americké bance korejským podnikem, by byl stále považován za měnu euro. Termín euro měna se často používá v mezinárodním obchodě a pro zahraniční půjčky.

Zpočátku se toto použití výrazu xenocurrency vztahovalo výhradně na mimoevropské vklady držené v evropských bankách. Dnes je jeho účel obecnější.

Podobně se výraz xeno-trh často používá zaměnitelně s výrazem euroměnový trh. Eurocurrency-market place označuje peněžní trh, který obchoduje s xenocurrency. Banky, nadnárodní společnosti, podílové fondy a zajišťovací fondy využívají trh s měnami. Tyto subjekty využívají trh, protože chtějí obejít regulační požadavky, daňové zákony a omezení úrokových sazeb, které se často vyskytují v tuzemském bankovnictví, zejména ve Spojených státech.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: