Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Co je zlatý fond?

Zlatý fond je druh investičního fondu, který drží aktiva související se zlatem. Dva nejběžnější typy zlatých fondů jsou fondy, které drží fyzické zlaté pruty, futures kontrakty na zlato nebo společnosti na těžbu zlata.

Zlaté fondy jsou oblíbeným investičním prostředkem mezi investory, kteří se chtějí chránit před vnímanými inflačními riziky. Často je drží také takzvaní „zlatí brouci“ – investoři, kteří jsou obzvláště býčí ohledně vyhlídek na cíl.

Shrnutí

  • Zlaté fondy jsou investiční nástroje, které nabízejí expozici vůči zlatu.
  • Přicházejí v různých formách, ale tři populární odrůdy jsou ty, které investují do fyzického zlata, futures kontraktů na zlato a společností na těžbu zlata.
  • Investoři, kteří se zajímají o zajištění proti inflaci, se obecně rozhodnou professional zlaté fondy, které drží zlaté pruty nebo futures, zatímco investoři, kteří jsou obzvláště býčí v oblasti zlata, mají tendenci také začlenit společnosti těžící zlato.

Porozumění zlatým fondům

Zlaté fondy jsou sdružené investiční nástroje, které často mají formu vzájemných fondů nebo fondů obchodovaných na burze (ETF). V případě vzájemných fondů může být zlatý fond přístupný prostřednictvím finanční instituce, jako je komerční banka, zatímco ETF lze zakoupit přímo na burze cenných papírů. V obou případech zlaté fondy nabízejí investorům pohodlný způsob, jak získat expozici vůči zlatu, aniž by vznikly relativně vysoké náklady na skladování a pojištění spojené s přímým vlastnictvím fyzického zlata.

V závislosti na zvoleném typu zlatého fondu lze splnit různé investiční cíle. Nejprve by si trader mohl přát koupit zlatý fond, který by obsahoval zlaté pruty nebo futures na zlato, jako způsob zajištění proti riziku, že by jejich kupní síla mohla být narušena inflací. To je společný problém investorů do zlata, kteří se často domnívají, že faktory, jako je expanzivní měnová politika, vysoká úroveň vládních půjček a chronické obchodní deficity, mohou ve střednědobém až dlouhodobém horizontu způsobit pokles hodnoty amerického dolaru (USD). U těchto investorů by vlastnictví zlatého fondu mohlo pomoci vyvážit případný pokles USD, a to na základě předpokladu, že investoři se v případě, že dolar začne klesat, obrátí na zlato jako na bezpečné útočiště.

Pro ostatní investory mohou být zlaté fondy méně atraktivní jako zajištění inflace a spíše jako čistá investice do společností produkujících zlato. Tyto typy investic mohou být docela atraktivní pro investory, kteří věří, že ceny zlata pravděpodobně porostou. Koneckonců, náklady na vybavení, personál a další fixní náklady, které nesou těžební společnosti, zůstávají poměrně statické bez ohledu na cenu zlata, což znamená, že pokud cena zlata výrazně vzroste, mohlo by to mít podstatný pozitivní dopad na těžbu zlata ziskové marže společností. Z tohoto důvodu může být investice do zlatého fondu, který se specializuje na společnosti těžící zlato, atraktivním způsobem, jak profitovat z jakéhokoli potenciálního zhodnocení zlata. Opak je samozřejmě pravdou i v tom, že pokles cen zlata by mohl vést k rychlému poklesu ziskových marží společností těžby zlata.

Příklad zlatého fondu v reálném světě

Investoři, kteří mají zájem zvýšit svou expozici vůči zlatu, mají na výběr z mnoha možností. Například oblíbeným zlatým fondem, který investuje přímo do futures kontraktů na zlato, je SPDR Gold Believe in (GLD). Pro ty, kteří chtějí investovat do společností těžících zlato, je oblíbenou volbou VanEck Vectors Gold Miners ETF (GDX). V obou případech je však na výběr mnohem více zlatých fondů.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: