Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Může být zlato druhá měna?

Po celé věky zlato uchvátilo lidstvo. Na konci zlatého standardu došlo ke zvýšení finanční nestability a inflace. Během několika propadů akciových trhů v prvním desetiletí 21. století začala cena zlata opět růst. Myšlenka návratu ke zlatému standardu se v té době stala populárnější. Je pravda, že se zlatými standardy zavedenými v 19. a 20. století existovaly inherentní problémy.

Mnoho lidí si neuvědomuje, že zlato je v současném systému měnou. Na zlato se často myslelo ve vztahu k americkému dolaru, hlavně proto, že se obvykle oceňuje v amerických dolarech. Mezi dolarem a zlatem existuje dlouhodobá negativní korelace. Tyto faktory je třeba vzít v úvahu, když vidíme, že cena zlata je jednoduše směnný kurz. Stejně jako lze směňovat americké dolary za japonské jeny, lze papírovou měnu směnit za zlato. Zlato také hrálo zásadní roli v původu peněz.

Shrnutí

  • V průběhu dějin lidstva bylo zlato tak či onak používáno jako forma peněz.
  • Od zlatých mincí po papírové bankovky kryté zlatým standardem se peníze přesunuly do fiatového systému, který není krytý fyzickou komoditou, teprve nedávno.
  • Od té doby znamená inflace a klesající dolar růst cen zlata.
  • Nákupem zlata se lidé mohou také chránit před dobami globální ekonomické nejistoty.

Zlato je měna

V systému volného trhu je zlato měnou. Zlato má určitou cenu a tato cena bude kolísat ve srovnání s jinými formami směny, jako je americký dolar, euro a japonský jen. Zlato lze koupit a uskladnit, ale obvykle se přímo nepoužívá jako způsob platby. Je však vysoce likvidní a lze jej relativně snadno převést na hotovost téměř v jakékoli měně.

Z toho vyplývá, že zlato se v mnoha ohledech chová jako jiné měny. Jsou chvíle, kdy se zlato pravděpodobně posune výše, a chvíle, kdy jiné měny nebo třídy aktiv obvykle překonají. Můžeme očekávat dobrý výkon zlata, když důvěra v papírové měny klesá, během válek a když akcie utrpí značné ztráty.

Investoři mohou obchodovat se zlatem několika způsoby, včetně nákupu fyzického zlata, futures kontraktů a zlatých ETF. Investoři se mohou také podílet na cenových pohybech, aniž by vlastnili podkladové aktivum, a to zakoupením rozdílové smlouvy (CFD).

Zlato a americký dolar

Zlato a americký dolar měly vždy zajímavý vztah. Z dlouhodobého hlediska klesající dolar znamenal růst cen zlata. Z krátkodobého hlediska může dojít ke zhroucení vztahu.

Vztah amerického dolaru k cenám zlata je výsledkem Bretton Woods Program. Mezinárodní dohody byly prováděny v dolarech a americká vláda slíbila, že je vykoupí za pevné množství zlata. Zatímco systém Bretton Woods skončil v roce 1971, United states zůstaly globální mocností..Když lidé diskutují o zlatě, obvykle následují diskuse o americkém dolaru.

Je také důležité si uvědomit, že zlato a měny jsou dynamické a mají více než jeden vstup. Cenu zlata ovlivňuje mnohem víc než jen inflace, americký dolar a války. Zlato je globální komodita, a proto odráží globální faktory, nejen sentiment v jedné ekonomice. Například cena zlata poklesla v roce 2000, kdy vláda Spojeného království prodala velkou část svých rezerv zlata...

Problémy se zlatými standardy

Když zvažujeme zlato jako měnu, mnoho lidí podporuje přechod zpět k nějaké formě zlatého standardu. S dřívějšími zlatými standardy byly různé problémy.

Jedním z hlavních problémů bylo, že systémy byly nakonec závislé na tom, aby centrální banky hrály podle pravidel. Pravidla vyžadovala, aby centrální banky upravily diskontní sazbu tak, aby udržovaly pevné směnné kurzy. Fixní směnné kurzy vedly někdy k vysokým úrokovým sazbám, které byly politicky nepopulární..Mnoho zemí se rozhodlo místo toho devalvovat svoji měnu vůči zlatu nebo americkému dolaru.

Druhým problémem zlatého standardu bylo, že i přes dlouhodobou cenovou stabilitu stále existovaly krátkodobé cenové šoky. Kalifornský objev zlata z roku 1848 je vynikajícím příkladem cenového šoku. Tento nález zlata zvýšil peněžní zásobu, což zvýšilo výdaje a cenové hladiny a vytvořilo krátkodobou ekonomickou nestabilitu. Je třeba poznamenat, že k takovým ekonomickým poruchám podle zlatých standardů skutečně došlo. Každý pokus o udržení zlatého standardu také nakonec selhal.

Použití zlata jako měny

Bez zlatého standardu cena zlata na trhu volně kolísá. Zlato je považováno za bezpečné útočiště a rostoucí cena zlata je často indikátorem základních ekonomických problémů. Zlato umožňuje obchodníkům a jednotlivcům investovat do komodity, která je často může částečně ochránit před finančními otřesy. Jak již bylo zmíněno výše, narušení nastane v jakémkoli systému, dokonce i ve zlatém standardu.

Jsou chvíle, kdy je výhodné vlastnit zlato, a jindy, kdy bude celkový trend zlata nejasný nebo negativní. I když jsou nyní oficiální zlaté standardy pryč, zlato nadále ovlivňují jiné měny. Se zlatem proto musí být obchodováno jako s jinými měnami.

Klíčem k zachování bohatství může být přechod na silnější měnu. Například Němci, kteří během hyperinflace Weimarské republiky v Německu ve dvacátých letech drželi americké dolary podporované zlatem, zbohatli spíše než chudli. I když žádná země nemá zlatý standard, investoři si stále mohou koupit zlato. Když kupují zlato, investoři směňují svou místní měnu za měnu mnoha nejúspěšnějších národů v historii. Římská říše Marka Aurelia, viktoriánská Anglie a Amerika Georgea Washingtona byly na zlatém standardu.

Klíčem k zachování bohatství může být přechod na silnější měnu.

Nákupem zlata se lidé mohou uchýlit do dob globální ekonomické nejistoty. Stylish a zvraty se vyskytují v jakékoli měně, a to platí i professional zlato. Zlato je proaktivní investicí k zajištění proti potenciálním rizikům papírové měny. Jakmile se hrozba objeví, výhoda zlata již mohla zmizet. Zlato je proto zaměřené na budoucnost a ti, kdo s ním obchodují, musí být rovněž zaměřeni na budoucnost.

Sečteno a podtrženo

V rámci systému volného trhu by zlato mělo být vnímáno jako měna jako euro, japonský jen a americký dolar. Zlato má dlouhodobý vztah k americkému dolaru a z dlouhodobého hlediska se obecně pohybuje opačným směrem. Pokud je na akciovém trhu nestabilita, je běžné slyšet rozhovory o vytvoření dalšího zlatého standardu. Zlatý regular bohužel není bezchybný systém. Pohled na zlato jako na měnu a jeho obchodování jako takové může zmírnit rizika pro papírovou měnu a ekonomiku. Investoři by si však měli být vědomi toho, že zlato je perspektivní. Pokud člověk počká, až udeří katastrofa, cena zlata již mohla stoupnout příliš vysoko, aby poskytla ochranu.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: