Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Jak fungují zlaté ETF a futures kontrakty zlata?

Říkají, že všechno, co se třpytí, je zlato, takže není divu, proč je zlato investicí typu go-to, když volatilita trhu otřese důvěrou investorů. Cena zlata obvykle vzrostla během některých z největších propadů trhu, což z něj činilo bezpečný přístav. Je to proto, že drahý kov nepřímo souvisí s akciovým trhem.

Dalším důvodem, proč je zlato tak populární, je fyzická nabídka kovu ve srovnání s poptávkou, která převažuje nad světovými rezervami. Podle Světové rady professional zlato trvá dlouho, než průzkumníci zlata zavedou do výroby nové doly a najdou nová ložiska zlata.

Ale co když nechcete – nebo si nemůžete dovolit – investovat do samotné fyzické komodity? Investoři mají různé alternativy z hlediska pohodlí a nákladů. Patří sem fondy obchodované se zlatem (ETF) a futures na zlato.

Pokračujte v čtení a dozvíte se více o rozdílech mezi zlatými ETF a futures na zlato.

Shrnutí

  • Zlaté ETF poskytují investorům nízkonákladovou diverzifikovanou alternativu, která investuje spíše do aktiv krytých zlatem než do fyzické komodity.
  • Futures na zlato jsou smlouvy mezi kupujícími a prodejci, kteří obchodují na burzách, kde kupující souhlasí s nákupem určitého množství kovu za předem stanovenou cenu ke stanovenému budoucímu datu.
  • Zlaté ETF mohou mít poplatky za správu a významné daňové dopady pro dlouhodobé investory.
  • Futures na zlato nemají žádné poplatky za správu a daně jsou rozděleny mezi krátkodobé a dlouhodobé kapitálové zisky.

Zlaté ETF vs. zlaté futures: Přehled

Zlaté ETF jsou komoditní fondy, které obchodují jako akcie a staly se velmi populární formou investic. I když jsou tvořeny aktivy krytými zlatem, investoři ve skutečnosti fyzickou komoditu nevlastní. Místo toho vlastní malá množství aktiv souvisejících se zlatem, což poskytuje větší rozmanitost jejich portfolia. Tyto nástroje stojí mnohem méně než skutečná komodita nebo futures, což je dobrý způsob, jak přidat zlato do portfolia. Mnoho investorů si však neuvědomuje, že cena za obchodování s ETF, které sledují zlato, může převážit jejich pohodlí.

Futures na zlato jsou na druhé straně kontrakty, které se obchodují na burzách. Obě strany se dohodly, že kupující koupí komoditu za předem stanovenou cenu ke stanovenému datu v budoucnosti. Investoři mohou vložit své peníze do komodity, aniž by museli platit předem, takže existuje určitá flexibilita v tom, kdy a jak je transakce provedena.

Zlaté ETF

První fond obchodovaný na burze (ETF) speciálně vyvinutý professional sledování ceny zlata byl představen ve Spojených státech v roce 2004. SPDR Gold Believe in ETF byl nabízen jako levná alternativa k vlastnictví fyzického zlata nebo nákupu futures na zlato. Úplně první zlatý ETF byl ale spuštěn v Austrálii v roce 2003. Od svého zavedení se ETF staly široce přijímanou alternativou.

Akcie ETF lze zakoupit stejně jako jakékoli jiné akcie – prostřednictvím makléřské společnosti nebo správce fondu.

Investováním do zlatých ETF mohou investoři vložit své peníze na trh se zlatem, aniž by museli investovat do fyzické komodity. Professional investory, kteří nemají mnoho peněz, představují zlaté ETF levnější alternativu ke zlatým akciím nebo drahým kovům. A protože obsahují řadu různých aktiv, mohou investoři získat expozici vůči různým souborům podílů pouze s jedinou akcií.

Investoři mohou snížit riziko investování do konkrétní společnosti výběrem ETF, které poskytují široké spektrum podílů. To však nemusí nutně zmírnit riziko související s průmyslem. Například v prospektu SPDR Gold Have faith in může být svěřenecký fond likvidován, když zůstatek ve svěřenském fondu klesne pod určitou úroveň, hodnota čistého jmění (NAV) klesne pod určitou úroveň nebo na základě dohody akcionářů, kteří vlastní alespoň 66,6% všechny zbývající akcie. Tato opatření lze přijmout bez ohledu na to, zda jsou ceny zlata silné nebo slabé.

Vzhledem k tomu, že investoři nemohou uplatnit nárok na žádnou ze zlatých akcií, představuje vlastnictví v ETF vlastnictví sběratelského předmětu podle předpisů IRS. Je to proto, že přes zlato ETF manažeři neinvestují do zlata kvůli jejich numismatické hodnotě, ani nehledají sběratelské mince.

Díky tomu podléhá dlouhodobá investice – jeden rok nebo více – do zlatých ETF relativně vysoké dani z kapitálových výnosů. Maximální sazba professional dlouhodobé investice do komodit je 28%, spíše než 20% sazba, která je použitelná professional většinu ostatních dlouhodobých kapitálových zisků. Opuštění pozice před rokem, aby se zabránilo dani, by nejen snížilo schopnost investora těžit z jakýchkoli víceletých zisků ve zlatě, ale také by je vystavilo mnohem vyšší krátkodobé dani z kapitálových výnosů.

Poslední věcí, kterou je třeba zvážit, jsou poplatky spojené s ETF. Vzhledem k tomu, že zlato samo o sobě neprodukuje žádné příjmy a stále musí existovat výdaje, které musí být pokryty, může vedení ETF prodat zlato k pokrytí těchto výdajů. Každý prodej zlata svěřenským fondem je pro akcionáře zdanitelnou událostí. To znamená, že poplatek za správu fondu spolu s veškerými poplatky za sponzorství nebo marketing musí být uhrazeny likvidací aktiv. Tím se snižuje celková podkladová aktiva na akcii, což zase může investorům v průběhu času ponechat reprezentativní hodnotu akcie nižší než jednu desetinu unce zlata. To může vést k nesrovnalostem ve skutečné hodnotě podkladového zlatého aktiva a uvedené hodnotě ETF.

Navzdory rozdílům nabízejí zlaté ETF i futures na zlato investorům možnost diverzifikovat své pozice ve třídě kovových aktiv.

Zlaté futures

Futures na zlato, jak je uvedeno výše, jsou kontrakty, které se obchodují na burzách, na nichž kupující souhlasí s nákupem konkrétního množství komodity za předem stanovenou cenu k datu v budoucnosti.

Mnoho zajišťovatelů používá futures kontrakty jako způsob řízení a minimalizace cenového rizika spojeného s komoditami. Spekulanti mohou také využít futures kontrakty k účasti na trhu bez jakékoli fyzické podpory.

Investoři mohou u futures kontraktů zaujímat dlouhé nebo krátké pozice. Na dlouhé pozici investor nakupuje zlato s očekáváním, že cena poroste. Trader je povinen převzít dodávku kovu. Investor na krátké pozici komoditu prodá, ale hodlá ji později pokrýt za nižší cenu.

Vzhledem k tomu, že futures kontrakty obchodují na burzách, poskytují investorům větší finanční páku, flexibilitu a finanční integritu než obchodování se skutečnými fyzickými komoditami.

Futures na zlato jsou ve srovnání s příslušnými ETF jednoduché. Investoři jsou schopni nakupovat nebo prodávat zlato podle svého uvážení. Neexistují žádné poplatky za správu, daně jsou rozděleny mezi krátkodobé a dlouhodobé kapitálové zisky, neexistují žádné třetí strany, které rozhodují jménem investora, a investoři mohou kdykoli vlastnit podkladové zlato. A konečně, kvůli marži může každý 1 $, který je vložen do futures na zlato, představovat 20 $ a více ve fyzickém zlatě.

Příklad zlatých ETF vs. zlatých futures

Například investice ve výši 1 000 USD do ETF, jako jsou zlaté akcie SPDR (GLD), by představovala jednu unci zlata (za předpokladu, že se zlato obchodovalo za 1 000 USD). Za použití stejných 1 000 $ by investor mohl koupit kontrakt na zlato E-micro Gold Futures, který představuje 10 uncí zlata.

Nevýhodou tohoto druhu pákového efektu je, že investoři mohou profitovat i ztrácet peníze na základě 10 uncí zlata. Spojte pákový efekt futures kontraktů s jejich periodickým vypršením platnosti a je jasné, proč se mnoho investorů obrací k investici do ETF, aniž by skutečně rozuměli drobným písmům.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: