Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Jaký je vliv OPEC na globální ceny ropy?

Mnoho z největších zemí produkujících ropu na světě je součástí kartelu známého jako Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Od roku 2016 se OPEC spojil s dalšími nejvýznamnějšími zeměmi vyvážejícími ropu mimo OPEC a vytvořil tak silnější entitu, která má popisný přezdívku OPEC + (OPEC As well as). Cílem je uplatnit kontrolu nad cenou vzácného fosilního paliva známého jako ropa. OPEC + kontroluje více než 50 procent globálních dodávek ropy a asi 90 procent prokázaných zásob ropy. Z krátkodobého hlediska má OPEC + významný vliv na cenu ropy. Z dlouhodobého hlediska je jeho schopnost ovlivňovat cenu ropy oslabena, a to především proto, že jednotlivé národy mají jiné pobídky než OPEC + jako celek.

Shrnutí

  • Organizace zemí vyvážejících ropu In addition (OPEC +) je volně přidružený subjekt skládající se z 13 členů OPEC a 10 hlavních světových zemí mimo OPEC vyvážejících ropu.
  • OPEC + si klade za cíl regulovat dodávky ropy za účelem stanovení ceny na světovém trhu.
  • OPEC + vznikl částečně proto, aby působil proti kapacitě jiných národů na těžbu ropy, jako je Amerika, což by mohlo omezit schopnost OPECu ovládat nabídku a cenu.

Cena a nabídka ropy

Jako kartel se členské země OPEC + společně dohodly na tom, kolik ropy mají vyprodukovat, což má bezprostřední dopad na okamžité dodávky ropy na globální trh v daném okamžiku. Výsledkem je, že OPEC + má vliv na cenu ropy na globálním trhu a je pochopitelné, že ji udržuje relativně vysokou, aby maximalizovala ziskovost.

Pokud by například země OPEC + nebyly spokojeny s cenou ropy, bylo v jejich zájmu snížit nabídku ropy, aby ceny rostly. Žádná jednotlivá země však ve skutečnosti nechce snížit nabídku, protože by to znamenalo snížení příjmů. V ideálním případě chtějí, aby cena ropy vzrostla, zatímco zvyšují nabídku, aby rostly i výnosy. To však není dynamika trhu. Závazek OPEC + omezit nabídku tedy způsobí okamžitý nárůst cen ropy. V průběhu času se cena vrátí zpět na úroveň, obvykle nižší, když nabídka není smysluplně snížena nebo poptávka upravena.

Naopak, OPEC + se může rozhodnout zvýšit nabídku. Například 21. června 2018 se OPEC + sešel ve Vídni a oznámil, že zvýší nabídku. Velkým důvodem bylo vyrovnat extrémně nízkou produkci kolegy z OPEC +, člena Venezuely. Saúdská Arábie a Rusko, dva největší vývozci na světě a kteří mají schopnost zvýšit produkci, jsou velkými zastánci zvyšování dodávek, protože by to zvýšilo jejich příjmy. Jiné země, které nemohou zvýšit produkci, ať už proto, že pracují na plný výkon nebo jim to jinak není dovoleno (Írán – sankce), by byly proti tomu.

Tržní síly

Síly nabídky a poptávky nakonec určují cenovou rovnováhu, ačkoli oznámení OPEC + mohou dočasně ovlivnit cenu ropy změnou očekávání. Příkladem, kdy by se změnila očekávání OPEC +, je pokles jejího podílu na světové ropné produkci, přičemž nová produkce pochází z vnějších zemí, jako jsou United states of america a Kanada.

V březnu 2020 Saúdská Arábie, která je původním členem OPEC, je největším vývozcem a má mimořádný vliv na světovém ropném trhu, a Rusko, druhý přední vývozce a pravděpodobně druhý nejdůležitější hráč v nedávno vytvořeném OPEC +, se nepodařilo dosáhnout dohody o snížení produkce za účelem stabilizace ceny ropy. Saúdská Arábie to oplatila prudkým zvýšením produkce. K tomuto náhlému nárůstu nabídky došlo v době, kdy celosvětová poptávka po ropě klesala, protože svět se potýkal s pandemií COVID-19.

Na jaře roku 2020 se ceny ropy zhroutily uprostřed pandemie COVID-19 a hospodářského zpomalení. OPEC a jeho spojenci souhlasili s historickým snížením produkce za účelem stabilizace cen, ale poklesli na minima 20 enable.

Výsledkem je, že trh, který je konečným arbitrem ceny, potlačil touhu OPEC + stabilizovat cenu ropy na vyšší úrovni, než určovaly zákony nabídky a poptávky. Kromě potvrzení, že tržní síly jsou silnější než jakýkoli kartel, zejména na volných trzích, dala tato epizoda také důvěryhodnost předpokladu, že agendy jednotlivých národů převáží nad kartelovou agendou. Od 14. dubna 2020 stojí ropa Brent kolem 30 USD za barel, což je úroveň, která nebyla zaznamenána od roku 2004, zatímco ropa WTI stojí 20,5 USD za barel, což je úroveň, která se nezaznamenala od roku 2002.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: