Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Co je Varšavská burza (WSE)?

Co je varšavská burza?

Varšavská burza cenných papírů (WSE) je největší burzou cenných papírů ve východní Evropě a jednou z nejuznávanějších polských finančních institucí. WSE se sídlem ve Varšavě v Polsku zahájila obchodování 16. dubna 1991. S nástroji, jako jsou akcie, obligace a různé derivátové produkty, lze na této burze obchodovat elektronicky.

Porozumění Varšavské burze cenných papírů (WSE)

WSE je akciová společnost založená státní pokladnou v roce 1991 po svržení polského komunistického režimu v roce 1989. Byla založena jako moderní burza s elektronickým obchodováním a dematerializovanou registrací cenných papírů. První společnosti kótované na burze byly Tonsil, Prochnik, Krosno, Kable a Exbud.

Polsko zvýšilo svůj objem obchodování poté, co v roce 1999 vytvořilo svůj důchodový systém a vstoupilo do Evropské unie v roce 2004. Kromě toho se WSE stal jedním z dynamičtějších evropských trhů s IPO a má největší kapitalizaci ze všech burz ve střední a východní Evropě. Mnoho ekonomů očekává, že východní Evropa bude v dohledné budoucnosti i nadále oblastí rychlého růstu a WSE bude mít z výhod zvýšených investic jistě prospěch.

WSE působí prostřednictvím dvou podniků: finančního trhu a komoditního trhu. Finanční trh obchoduje s akciemi, deriváty a pevným výnosem. Trh s komoditami obchoduje s elektřinou a je jedním z nejlikvidnějších trhů s elektřinou v Evropě.

Úkolem WSE je poskytovat konkurenceschopné směnárenské a clearingové služby, podporovat ekonomický růst a zajišťovat vysoké standardy a bezpečnost obchodních praktik. Burzovní obchody se konají od pondělí do pátku od 9:00 do 17:00. Hlavními společnostmi kótovanými na burze jsou polské společnosti obchodující s polskými zlotými.

Společenská odpovědnost podniků

Index Regard, který zahájila WSE v roce 2009, je prvním indexem společensky odpovědných podniků ve střední a východní Evropě. Pokrývá společnosti z Polska a z celého světa, které jsou kótovány na hlavním trhu WSE a které dodržují nejvyšší standardy v oblasti správy a zveřejňování informací a zároveň zohledňují environmentální a sociální principy. Společnosti v indexu jsou ve třístupňovém přezkumu těchto faktorů prověřovány WSE a Polskou asociací kótovaných společností (SEG) a jsou auditovány partnerem projektu.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: