Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Úvod do fondů obchodovaných na burze – ETF

Fondy obchodované na burze (ETF) jsou typem finančního nástroje, jehož jedinečné výhody oproti podílovým fondům upoutaly pozornost mnoha investorů. Pokud považujete úkoly analýzy a výběru akcií za trochu skličující, ETF mohou být pro vás to pravé.

Co je ETF?

Představte si ETF jako podílový fond, který obchoduje jako akcie. Stejně jako podílový fond představuje ETF koš cenných papírů (jako jsou akcie), které odrážejí index, jako je S&P 500 nebo Barclays Funds US Mixture Bond Index.

ETF však není podílový fond obchoduje jako každá jiná společnost na burze. Na rozdíl od podílového fondu, jehož čistá hodnota aktiv (NAV) se počítá na konci každého obchodního dne, se cena ETF mění po celý den a kolísá s nabídkou a poptávkou. Je důležité si uvědomit, že zatímco se ETF pokouší replikovat návratnost indexů, neexistuje žádná záruka, že tak učiní přesně. Není neobvyklé vidět 1% a více rozdíl mezi výnosem skutečného indexu na konci roku a návratností ETF.

Vlastnictvím ETF získáte diverzifikaci podílového fondu a flexibilitu akcií. Protože ETF obchodují jako akcie, můžete je krátce prodat, koupit na marži a koupit jen jednu akcii (pokud je to žádoucí). Další výhodou je, že poměr výdajů většiny ETF je nižší než u průměrného podílového fondu. Například SPDR S&P 500 ETF (SPY) má nízký poměr výdajů ,09% ke dni 3. února 2019..Při nákupu a prodeji ETF platíte svému makléři stejnou provizi, jakou byste platili za jakýkoli běžný obchod.

Různé typy ETF

Prvním ETF byl indexový fond S&P 500 (přezdívaný „pavouci“ kvůli jejich symbolu SPDR), který začal obchodovat na americké burze cenných papírů (AMEX) v roce 1993..Dnes – sledování široké škály odvětvových indexů, indexů aktiv, národních indexů a indexů širokého trhu – existují na otevřeném trhu tisíce ETF.

Můžete do značné míry najít ETF pro téměř jakýkoli sektor trhu. Pokud byste například chtěli získat expozici vůči některým evropským akciím prostřednictvím rakouského trhu, můžete se podívat do fondu iShares MSCI Austrian Index Fund (EWO).

Některé z populárnějších ETF mají přezdívky jako kostky (QQQ) a diamanty (DIA). Většina ETF je spravována pasivně, což znamená, že investoři výrazně ušetří na poplatcích za správu.

Index Nasdaq-100

Toto ETF představuje index Nasdaq-100 (QQQ), který se skládá ze 100 největších a nejaktivněji obchodovaných nefinančních domácích a mezinárodních společností na Nasdaq. QQQ nabízí investorům širokou expozici v technologickém sektoru. Protože omezuje riziko spojené s investováním do jednotlivých akcií, je QQQ skvělým způsobem, jak investovat do dlouhodobých vyhlídek technologického průmyslu. Diverzifikace, kterou nabízí, může být velkou výhodou, když na trzích existuje volatilita. Pokud technologická společnost nedosáhne předpokládaných zisků, bude pravděpodobně tvrdě zasažena.

SPDR

Tyto investiční nástroje, které se obvykle označují jako pavouci, spojují referenční index S&P 500 a poskytují vám vlastnictví v indexu. Představte si potíže a výdaje spojené s pokusem o nákup všech 500 akcií v indexu S&P 500. SPDR umožňují jednotlivým investorům vlastnit akcie indexu nákladově efektivním způsobem.

Další příjemnou vlastností SPDR je, že rozdělují různé sektory akcií S&P 500 a prodávají je jako samostatné ETF – těchto typů ETF jsou doslova desítky. Například index technologického výběru obsahuje přibližně 70 různých holdingů pokrývajících produkty vyvinuté společnostmi, jako jsou výrobci obrany, telekomunikační zařízení, components, computer software a polovodiče. Toto ETF se obchoduje pod symbolem XLK na NYSE ARCA.

iShares a Vanguard

iShares je značka ETF BlackRock. V roce 2020 bylo celosvětově přibližně 700 iShares ETF s více než bilionem dolarů pod správou..BlackRock vydal řadu iShares, které sledují mnoho hlavních indexů po celém světě, včetně Nasdaq, NYSE, Dow Jones a Regular & Poor’s. Všechny tyto konkrétní ETF se obchodují na hlavních burzách v Usa stejně jako běžné akcie.

Stejně jako iShares jsou značky ETF Black Rock, Vanguard ETF jsou značkou Vanguard finančního nástroje. Vanguard také nabízí stovky ETF professional mnoho různých oblastí trhu, včetně finančního, zdravotnického a komunálního sektoru.

Cílení na zdroje

Fondy mohou také poskytnout způsob, jak investovat do přírodních zdrojů, jako je například Fond Spojených států pro zemní plyn (UNG). Tyto investice replikují ceny zemního plynu po výdajích a snaží se sledovat ceny zemního plynu nákupem termínových kontraktů na zemní plyn v následujících měsících. Stejně jako u všech fondů musíte před investováním sledovat poměr celkových nákladů.

Zaměření na rozvíjející se trhy

Tato investice se pokouší napodobit výnosy zaznamenané v BlackRock Institutional Trust’s, iShares MSCI Emerging Markets Index (EEM). Tento ETF byl vytvořen jako měřítko pro mezinárodní výkonnost zabezpečení. Pokud byste chtěli získat mezinárodní účast, zejména na rozvíjejících se trzích, může být tato ETF pro vás.

Naproti stěhovači

Ne všechny ETF jsou navrženy tak, aby se pohybovaly stejným směrem nebo dokonce ve stejném množství jako index, který sledují. Například Direxion Everyday Fiscal Bear 3x Shares (FAZ) je fond trojitého medvěda. Pokouší se provést 300% v opačném směru indexu finančních služeb Russell 1000 pomocí derivátů a jiných typů pákového efektu ke zvýšení návratnosti výkonu podkladového indexu..Tento fond se stal populárním v letech 2008 a 2009, kdy finanční krize vyvinula tlak na snižování finančních akcií.

DIAMANTY

Tyto akcie ETF, SPDR® Dow Jones® průmyslový průměr ETF, sledují průmyslový průměr Dow Jones. Fond je strukturován jako podílový investiční fond. Symbol tickeru Dow Diamonds je (DIA) a obchoduje se na NYSE ARCA.

Závěr

Skvělým důvodem professional zvážení ETF je, že zjednodušují indexové a sektorové investice způsobem, který je snadno srozumitelný. Pokud máte pocit, že je obrat za rohem, jděte dlouho. Pokud si však myslíte, že na trhu nějakou dobu budou zlověstné mraky, máte možnost zkrátit se.

Kombinace okamžité diverzifikace, nízkých nákladů a overall flexibility, kterou ETF nabízejí, činí tyto nástroje jednou z nejužitečnějších inovací a atraktivních částí finančního inženýrství. Existuje řada makléřů, kteří poskytují investice ETF.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: