Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Co je tokijský cenový index (TOPIX)?

Co je tokijský cenový index (TOPIX)?

Tokijský cenový index – běžně označovaný jako TOPIX – je metrika pro ceny akcií na tokijské burze (TSE). TOPIX je index vážený kapitalizací, který uvádí všechny firmy v „první části“ TSE, sekce, která organizuje všechny velké firmy na burze do jedné skupiny. Druhá část TSE sdružuje všechny menší zbývající společnosti.

Shrnutí

  • Tokijský cenový index, známý jako TOPIX, je japonský akciový index vypočítaný a publikovaný Tokijskou burzou cenných papírů (TSE).
  • TOPIX sleduje domácí společnosti v první sekci burzy, která podle tržní kapitalizace představuje největší japonské firmy.
  • Dalším japonským akciovým indexem je Nikkei, což je cenově vážený index složený z nejlepších 225 společností s modrým čipem obchodovaných na TSE.
  • I když investoři nemohou přímo koupit index, existuje několik fondů obchodovaných na burze (ETF) – například TOPIX Core 30 ETF – které umožňují investorům investovat do koše cenných papírů, který sleduje výkonnost TOPIX.

Porozumění tokijskému cenovému indexu (TOPIX)

Tokijská burza cenných papírů (TSE) je největší burzou cenných papírů v Japonsku a je odpovědná za výpočet a zveřejnění TOPIX. Ve srovnání s Nikkei nebo japonským Nikkei 225 Stock Regular je TOPIX považován za vhodnější zastoupení všech japonských akciových trhů, protože odráží spravedlivější zobrazení cenových změn a zahrnuje největší společnosti obchodující na TSE. Ve srovnání je Nikkei vážen podle ceny a skládá se pouze z nejlepších 225 společností s modrými čipy, které jsou uvedeny na TSE.

Sektorové indexy TOPIX

TOPIX ukazuje aktuální tržní kapitalizaci společností za předpokladu, že tržní kapitalizace k základnímu datu (4. ledna 1968) je 100 bodů. Toto opatření se používá k určení celkového trendu na akciovém trhu a slouží jako měřítko professional investory.

Sektorové indexy TOPIX se skládají z indexů vytvořených rozdělením složek TOPIX do 33 kategorií. Tyto kategorie jsou určovány podle průmyslových odvětví definovaných Výborem pro identifikaci kódů cenných papírů. Mezi ně patří mimo jiné stavebnictví, textil a oděvy, barevné kovy, stroje, elektrická energie a plyn, pozemní a letecká doprava, maloobchod, banky, futures na cenné papíry a komodity, nemovitosti, pojištění, zemědělství a lesnictví, farmaceutika, a železo a ocel.

TOPIX má některé podindexy, které také zveřejňuje TSE. Mezi ně patří mimo jiné TOPIX New Index Collection, podindexy TOPIX podle velikosti, sektorové indexy TOPIX, Tokio Stock Exchange Composite Index Series, Tokio Stock Trade Dividend Target 100 Index, Tokijská burza REIT Home Sector Index Sequence a index matek v Tokiu.

TOPIX jako Free Float Index

V sérii tří fází přešel TOPIX ze systému, který vážil společnosti na základě souhrnného celkového počtu nevyplacených akcií, na systém, který váží společnosti na základě celkového počtu akcií dostupných k obchodování. Toto se nazývá volný plovák. Přechod společnosti TOPIX začal v roce 2005 a byl dokončen v létě roku 2006.

Ačkoli je tento přechod v zásadě technický, podstatně ovlivnil skutečnou váhu společností uvedených v indexu. Důvodem je, že velká většina společností v Japonsku také drží významné podíly ve svých obchodních partnerech, aby udržovala propracované a silné obchodní aliance, a tyto akcie již nejsou zahrnuty do výpočtu váhy indexu společností.

Japonská praxe, kdy obchodní partneři mají úzké vzájemné vztahy a někdy si navzájem zajišťují majetkové účasti, se nazývá keiretsu, což v doslovném překladu znamená „bezhlavý kombajn“.

Zvláštní úvahy

Jedním z několika indexů TOPIX je index TOPIX Core 30. Index vážený podle kapitalizace sleduje výkon 30 akcií v indexu TOPIX, které mají velké tržní kapitalizace a jsou nejlikvidnější. Index začal 1. dubna 1998 se základní hodnotou 1 000. Seznam společností v TOPIX Core 30 obsahuje některá z nejznámějších japonských jmen, jako jsou Honda Motor, Canon, Mitsubishi Corp., Sony a Toyota Motor.

Investoři nemohou přímo zakoupit index. Existují však fondy obchodované na burze (ETF), které umožňují investorům investovat do koše cenných papírů, který sleduje výkonnost TOPIX. Společnost Nomura Asset Management Enterprise provozuje TOPIX Main 30 Exchange Traded Fund (ETF). Investičním cílem fondu je vybudovat portfolio, které má podobné složení jako TOPIX Core 30 a poskytuje odpovídající výkonnost v oblasti cen a výnosů.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: