Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Co znamená “stříbrný čtvtek”?

Co je stříbrný čtvrtek?

V oblasti financí se termín „stříbrný čtvrtek“ vztahuje na 27. března 1980, neslavný obchodní den, kdy se cena stříbra zhroutila.

Kolaps byl urychlen neúspěšným pokusem tří bratrů – Nelsona Bunkera Hunta, Williama Herberta Hunta a Lamara Hunta – ovládnout trh stříbrem.

Shrnutí

  • Stříbrný čtvrtek byl dramatickým obchodním dnem, kdy cena stříbra prudce poklesla.
  • Bylo to spuštěno rozuzlením a vysoce zadluženou pozicí tří bratrů, kteří byli dědici velkého ropného jmění.
  • Na svém vrcholu tito bratři nashromáždili zhruba 33% celosvětové zásoby soukromě drženého stříbra.

Pochopení Stříbrného čtvrtku

Bratři Huntovi zdědili velké jmění po svém otci Haroldsonovi Lafayette Huntovi Jr., miliardáři, který zbohatl na ropném trhu. Tři bratři byli přesvědčeni, že hodnota fiat měn bude v budoucnu vážně narušena, a dychtili chránit svou kupní sílu nákupem velkého množství stříbra. Částečně kvůli jejich agresivním nákupům cena stříbra mezi lety 1979 a 1980 dramaticky vzrostla, z něco málo přes 6 $ za unci na více než 50 $.

V lednu 1980 však cena stříbra klesla za méně než týden o více než 50%, částečně kvůli novým omezením, která byla kladena na obchodníky se spekulativní marží. Bratři Huntovi, kteří se navzdory svému vlastnímu bohatství spoléhali při financování svých nákupů stříbra na maržové půjčky, čelili vážným ztrátám na svém postavení. Brzy se začala šířit zpráva, že bratři začínají čelit výzvám od svých makléřů.

Jak se často stává v obdobích finanční krize, fámy se mísily s realitou, což způsobilo, že se sentiment investorů obrátil. Stříbro, které v minulých letech teprve nedávno vzrostlo téměř desetkrát, se nyní zdálo ve volném pádu.

Na svém vrcholu bratři Huntovi nashromáždili ohromující třetinu z celé globální nabídky stříbra v soukromém vlastnictví. Vzhledem k tomu, že jeho hodnota rychle klesala, brzy nebyli schopni dodržet výzvy k dodatkové úhradě, které vydali jejich makléřští věřitelé. Vzhledem k tomu, že bankrot se zdánlivě blíží, bratři obdrželi záchranný balíček ve výši 1,1 miliardy dolarů, po kterém brzy následovalo formální vyšetřování americkou komisí professional cenné papíry (SEC).

Příklad skutečného světa stříbrného čtvrtku

Nakonec bratři Huntové vyhlásili bankrot poté, co dostali pokutu 134 milionů dolarů v souvislosti s jejich pokusy ovládnout trh se stříbrem. Rovněž jim byla zakázána jakákoli budoucí účast na komoditních trzích.

Na širším trhu se stříbrem zůstaly ceny po většinu 90. allow v rozmezí 4 až 6 USD za unci, poté v roce 2011 stouply na nedávné most téměř 50 USD za unci. Za posledních pět permit se však pohybovala kolem 15 USD za unci.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: