Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Definice stříbra a jak do něj investovat?

Co je to stříbro?

Stříbro, drahý kov, je prvek běžně používaný v klenotnictví, mincích, elektronice a fotografii. Má nejvyšší elektrickou vodivost ze všech kovů a je proto vysoce cennou látkou. V mnoha světových kulturách a náboženstvích se stříbro používá při tradičních obřadech a nosí se jako šperky při důležitých příležitostech.

Shrnutí

  • Stříbro je drahý kov z mnoha důvodů: historicky se používá professional ražení mincí a šperků a je také vysoce vodivé, což mu dává mnoho průmyslových využití.
  • Investoři a obchodníci nakupují stříbro prostřednictvím komoditních trhů.
  • Většina světové produkce stříbra v roce 2015 pocházela jako vedlejší produkt z olovnatého zinku, mědi a zlata.

Pochopení stříbra

Zatímco většina tisku se věnuje cenovým pohybům zlata na globálním trhu, mnozí považují také stříbro za klíčové pro pochopení potenciálního pohybu komoditních trhů a také celkového trhu. To je způsobeno skutečností, že mnoho kupujících a prodávajících obchoduje se stříbrem na základě globálně-makro trendů.

Investoři a obchodníci nakupují stříbro prostřednictvím komoditních trhů. Společné komoditní trhy s drahými kovy existují v Japonsku, Londýně, kontinentální Evropě a ve Spojených státech. Jednotlivci si mohou koupit stříbro v barech, mincích a drahých kovech.

Historie stříbra

Důkazy o prvních dolech na stříbro pocházejí z roku 3000 př. N.l. v Anatolii, lokalitě v současném Turecku. Do roku 1200 př. N.l. se velká část těžby stříbra v této části světa přesunula na východ do Řecka, jak se rozšiřovala starořecká civilizace. V roce 100 nl zásobovaly španělské stříbrné doly hospodářství římské říše.

Popularita Silveru vzrostla v letech 1000 až 1500 díky vylepšené technologii, více dolů a lepším výrobním technikám. Pátrání po stříbře a dalších drahých kovech dalo vzniknout španělským flotilám, které se plavily po celém světě a hledaly bohatství a nové země k dobytí. Byla to důležitá součást obchodního systému. Produkce stříbra ve Spojených státech vyvrcholila v 70. letech 19. století díky Comstock Lode v Nevadě a do konce 19. století lidé každý rok vyprodukovali více než 120 milionů trojských uncí. Jedním z nejznámějších způsobů, jakým lidé používali stříbro, byla měna.

Stříbrné mince

Na začátku šedesátých allow klesly zásoby stříbra ve Spojených státech na historická minima. Vláda United states se proto rozhodla přestat ve svých mincích používat stříbro po roce 1964. Všechny americké desetníky, čtvrtiny, půl dolary nebo dolarové mince s datem 1964 nebo dříve obsahují 90% stříbra. Pokud je cena stříbra 20 USD za unci, mají tyto stříbrné mince přibližně 14násobek jejich nominální hodnoty pouze v obsahu drahých kovů. Stříbrný desetník má hodnotu 1,40 $, zatímco stříbrný dolar má hodnotu 14 $ za cenu 20 $ za unci.

Ceny stříbra a statistiky

Cena stříbra za unci dosáhla na začátku 80. let maxima, a to více než 20 USD za trojskou unci, než v 90. letech klesla zpět. Do roku 2014 cena za rok vzrostla na přibližně 19 USD za unci. Od dubna 2018 cena za unci stříbra činí 16,53 USD.

Pokud jde o těžbu, lidé vytěžili v roce 2015 více než 27 300 tun stříbra. Největší množství stříbra v uvedeném roce těžila Čína, Mexiko a Peru. Zhruba 1100 tun stříbra pocházelo ze Spojených států. Většina světové produkce stříbra v roce 2015 pocházela jako vedlejší produkt z olovnatého zinku, mědi a zlata.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: