Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Co stavební úvěr a jak funguje?

Co je stavební půjčka?

Stavební úvěr (také známý jako „úvěr na vlastní výstavbu“) je krátkodobý úvěr používaný k financování výstavby domu nebo jiného realitního projektu. Stavitel nebo kupující domu si bere stavební úvěr na pokrytí nákladů před získáním dlouhodobého financování projekt. Protože jsou považovány za relativně rizikové, mají stavební úvěry obvykle vyšší úrokové sazby než tradiční hypoteční úvěry.

Jak funguje stavební půjčka

Stavební půjčky si obvykle berou stavitelé nebo kupci domů, kteří si staví vlastní dům. Jedná se o krátkodobé půjčky, obvykle na dobu pouze jednoho roku. Po dokončení výstavby domu může dlužník buď refinancovat stavební úvěr na trvalou hypotéku, nebo získat nový úvěr na splacení stavebního úvěru (někdy nazývaný „konečný úvěr“). Dlužník může být povinen platit úroky ze stavebního úvěru pouze v době, kdy projekt stále probíhá. Některé stavební půjčky mohou vyžadovat úplné splacení zůstatku do doby dokončení projektu.

Pokud si stavební úvěr vezme dlužník, který chce postavit dům, mohl by věřitel vyplatit finanční prostředky přímo dodavateli, nikoli dlužníkovi. Platby mohou přicházet ve splátkách, protože projekt završuje nové fáze vývoje. Lze si vzít stavební půjčky na financování projektů obnovy a obnovy i na stavbu nových domů.

Stavební půjčky mohou umožnit dlužníkovi postavit si dům svých snů, ale – vzhledem k rizikům – mají vyšší úrokové sazby a větší zálohy než tradiční hypotéky.

Zvláštní ohledy na stavební půjčky

Většina poskytovatelů půjček požaduje 20% zálohu na stavební úvěr a někteří požadují až 25%. Dlužníci mohou čelit obtížím se zajištěním stavebního úvěru, zejména pokud mají omezenou úvěrovou historii. Může existovat nedostatek zajištění, protože dům ještě není postaven, což představuje výzvu při hledání souhlasu od věřitele. Pro získání souhlasu se stavebním úvěrem bude dlužník muset poskytnout věřiteli komplexní seznam stavebních detailů (také známý jako „modrá kniha“). Dlužník bude muset prokázat, že je do projektu zapojen kvalifikovaný stavitel.

Stavební půjčky obvykle nabízejí místní úvěrové unie nebo regionální banky. Místní banky zpravidla znají trh s bydlením ve své oblasti a je professional ně pohodlnější poskytovat půjčky na výstavbu domů dlužníkům v jejich komunitě.

Stavební půjčky vs. stavební půjčky vlastníka-stavitele

Dlužníci, kteří mají v úmyslu jednat jako vlastní generální dodavatel nebo stavět dům z vlastních zdrojů, pravděpodobně nebudou mít nárok na stavební úvěr. Tito dlužníci si budou muset uzavřít variantu zvanou stavební půjčka vlastníka-stavitele. Může být obtížné se na tyto půjčky kvalifikovat. Potenciální dlužníci proto musí nabídnout dobře prozkoumaný stavební plán, který přesvědčivě stanoví jejich znalosti a schopnosti v oblasti budování domů. Dlužník by měl také zahrnovat pohotovostní fond professional neočekávaná překvapení.

Příklad stavební půjčky

Jane Doe se rozhodne, že si může postavit svůj nový dům za celkem 500 000 $, a za tuto částku si od své místní banky zajistí jednoroční stavební půjčku. Dohodnou se na harmonogramu čerpání půjčky.

V prvním měsíci je na pokrytí nákladů zapotřebí pouze 50 000 $, takže Jane bere pouze tuto částku – a platí úrok pouze z této částky – což šetří peníze. Jane pokračuje v čerpání finančních prostředků podle potřeby, přičemž se řídí plánem čerpání. Úroky platí pouze z celkové částky, kterou vyčerpala, a nikoli za úroky z celých 500 000 USD po celou dobu trvání půjčky. Na konci roku refinancuje u místní banky celkovou částku prostředků, které použila na hypotéku na svůj vysněný domov.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web