Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Jaký start-up je tzv. “unicorn”?

Co je to Unicorn?

Jednorožec je termín používaný v venture money Toto odvětví popisuje soukromou startupovou společnost s hodnotou přes 1 miliardu USD. Termín byl poprvé propagován rizikovou kapitalistkou Aileen Lee, zakladatelkou CowboyVC, počáteční fáze enterprise cash fond se sídlem v Palo Alto v Kalifornii.

Unicorns může také odkazovat na fenomén náboru v sektoru lidských zdrojů (HR). HR manažeři mohou mít na obsazení pozice vysoké očekávání, což je vede k tomu, aby hledali kandidáty s kvalifikací vyšší, než je požadováno pro konkrétní práci. V podstatě tito manažeři hledají jednorožce, což vede k rozpojení mezi jejich ideálním kandidátem a tím, koho si mohou najmout ze skupiny dostupných lidí.

Pochopení Unicorns

Jednorožec je to, co většina lidí ve finančním světě nazývá startup, který je v soukromém vlastnictví a jeho hodnota přesahuje 1 miliardu dolarů. Mezi nejoblíbenější jednorožce se sídlem v Usa patří gigant Airbnb professional domácí sdílení, videohry Epic Video games a fintech společnosti Robinhood a SoFi.

Aileen Lee poprvé psala o jednorožcích v United states undertaking funds svět ve svém článku „Vítejte v klubu Unicorn: Učení se z miliardových commence-upů.“ Zde se zaměřila na začínající softwarové společnosti založené v roce 2000 a odhadovala, že pouze ,07% z nich dosáhlo hodnoty 1 miliardy dolarů. Poznamenala, že začínající podniky, kterým se podařilo dosáhnout hranice 1 miliardy dolarů, jsou tak vzácné, že najít jeden je stejně obtížné jako najít mýtického jednorožce.

Podle Leeho byli první jednorožci založeni v 90. letech. Alphabet (GOOG) – pak Google – poznamenala, byl jasný tremendous-jednorožec skupiny s hodnotou více než 100 miliard dolarů. Mnoho jednorožců se narodilo v roce 2000, ačkoli Facebook (FB) je jediným tremendous-jednorožcem tohoto desetiletí.

Investice do technologického průmyslu

Unicorns a rizikové investice

Od publikace Leeho článku se tento pojem stal široce používaným pro označení začínajících společností v odvětvích technologií, mobilních technologií a informačních technologií – obvykle na křižovatce všech tří – s velmi vysokým oceněním, které je pravděpodobně podporováno jejich základními financemi.

Benchmark Funds associate a investiční expert Bill Gurley v příspěvku na blogu napsal o rozdílu mezi získáváním soukromého kapitálu v pozdní fázi a IPO s tím, že „nevídaných 80 soukromých společností od roku 2010 zvýšilo financování v hodnotě přesahující 1 miliardu USD“ a že „Investoři v pozdější fázi, kteří se zoufale bojí, že přijdou o pozice akcionářů v možných„ jednorožeckých “společnostech, v zásadě opustili svou tradiční analýzu rizik.“

Otázka, zda jednorožci technologického sektoru představují reinflaci dotcomové bubliny na konci 90. let, stále vyvolává debatu. Někteří argumentují, že nárůst počtu nových společností v hodnotě nad 1 miliardu USD je jasným znamením pěny na trzích. Jiní tvrdí, že velký počet společností s vysokým oceněním je odrazem nové vlny technologicky řízené produktivity, podobné vynálezu tiskařského stroje před téměř 600 lety. Ještě jiní tvrdí, že globalizace a měnová politika centrálních bank od velké recese vytvořily velké vlny kapitálu, které se po celém světě vlní po honbě za jednorožci.

Shrnutí

  • Unicorn je termín používaný v venture money odvětví popsat startupovou společnost s hodnotou přes 1 miliardu USD.
  • Termín poprvé vytvořil riziková kapitalistka Aileen Lee.
  • Mezi oblíbené jednorožce patří Airbnb, Uber, SpaceX, Robinhood a SoFi.
  • Termín jednorožec mohou také použít manažeři lidských zdrojů k popisu svých ideálních kandidátů, kteří mohou být na určitou pozici překvalifikováni.

Ocenění Unicorns

Hodnota jednorožců je obecně založena na tom, jak se investoři a investoři rizikového kapitálu domnívají, že budou růst a rozvíjet se, takže vše se odvíjí od dlouhodobějších prognóz. To znamená, že jejich ocenění nemají nic společného s finančním výkonem. Ve skutečnosti mnoho z těchto společností zřídka generuje nějaké zisky, když se poprvé rozběhnou.

Investoři a kapitalisté však mohou narazit na některé překážky. Pokud v tomto odvětví neexistují žádní další konkurenti – což by ze startupu udělalo první svého druhu – nemusí existovat žádný jiný obchodní model, se kterým by se dalo porovnávat, což by z něj činilo poněkud komplikovaný proces.

Zatímco jednorožec jsou startupy s oceněním přes 1 miliardu dolarů, společnosti s oceněním přes 10 miliard dolarů se někdy označují jako dekacorns.

Aktuální jednorožci

Zdaleka to nejsou jen mytologická stvoření, jednorožci jsou běžnou součástí populárních obchodních a finančních diskusí. Mezi známé americké jednorožce patří Uber, Airbnb, SpaceX, Palantir Technologies, WeWork a Pinterest. Čína tvrdí také řadu jednorožců, včetně Didi Chuxing, Xiaomi, China World wide web Plus Keeping (Meituan Dianping) a Lu.com.

Například časopis Fortune vytvořil seznam s více než 100 hesly současných jednorožců. CB Insights naproti tomu počítal 360 jednorožec s kumulativní hodnotou 1,124 bilionu dolarů k červnu 2019.

Unicorns in the Company World

Když se společnost snaží o nejlepší zaměstnance professional danou práci, její očekávání mohou být až příliš vysoká ve srovnání s tím, co je k dispozici v pracovním fondu. Náboroví manažeři mohou hledat nebo vydržet kandidáty s mnohem vyšší kvalifikací, než je požadována pro danou práci.

Například středně velká firma může chtít zaměstnat někoho, kdo má zkušenosti v oblasti marketingu, sociálních médií, psaní, prodeje a managementu a mluví třemi různými jazyky. I když může být nákladově efektivní najmout jednu osobu se všemi těmito dovednostmi místo více zaměstnanců, aby zvládli samostatné úkoly, může to být příliš mnoho na to, aby to nový nájem zvládl, a může to vést ke zklamání.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: