Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Vyplatí se pořád investovat do zlata?

Investoři mohou investovat do zlata prostřednictvím fondů obchodovaných na burze (ETF), nákupu akcií u těžařů zlata a přidružených společností a nákupu fyzického produktu. Tito investoři mají tolik důvodů pro investování do kovu, jako dělají metody k provedení těchto investic.

Někteří tvrdí, že zlato je barbarská relikvie, která již neudržuje peněžní vlastnosti minulosti. V moderním ekonomickém prostředí je papírová měna penězi volby. Tvrdí, že jedinou výhodou zlata je skutečnost, že se jedná o materiál používaný ve špercích. Na druhém konci spektra jsou ty, které tvrdí, že zlato je aktivem s různými vnitřními vlastnostmi, díky nimž je pro investory jedinečné a nutné držet ve svých portfoliích...

Shrnutí

  • Goldbugs často povzbuzovali investory, aby vlastnili drahý kov jako součást diverzifikovaného portfolia dlouhodobých investic.
  • Zlato je považováno za zajištění proti inflaci a uchovávání hodnoty skrz naskrz.
  • Držení zlata však přichází s jedinečnými náklady a riziky a data ukazují, že zlato historicky zklamalo v několika svých domnělých ctnostech.

Stručná historie zlata

Abychom plně pochopili účel zlata, musíme se ohlédnout zpět na začátek trhu se zlatem. Zatímco historie zlata začala v roce 2000 před naším letopočtem, kdy staří Egypťané začali vyrábět šperky, až v roce 560 před naším letopočtem začalo zlato fungovat jako měna. V té době chtěli obchodníci vytvořit standardizovanou a snadno převoditelnou formu peněz, která by zjednodušila obchod. Vytvoření zlaté mince opatřené pečetí se zdálo být odpovědí, protože zlaté šperky byly již široce přijímány a uznávány v různých koutech Země...

Po příchodu zlata jako peněz jeho význam nadále rostl v celé Evropě a Velké Británii, přičemž v muzeích po celém světě byly prominentně zobrazeny památky z řecké a římské říše a Velká Británie v roce 775 vyvinula vlastní měnu na bázi kovů. libra (symbolizující libru šterlinků stříbra), šilinky a pence byly založeny na množství zlata (nebo stříbra), které představovalo..Nakonec zlato symbolizovalo bohatství v celé Evropě, Asii, Africe a Severní a Jižní Americe.

Americký bimetalový standard

Vláda USA pokračovala v této zlaté tradici zavedením bimetalového standardu v roce 1792. Bimetalový standard jednoduše uvedl, že každá měnová jednotka v USA musí být podpořena buď zlatem, nebo stříbrem. Například jeden americký dolar byl ekvivalentem 24,75 zrn zlata. Jinými slovy, mince, které byly použity jako peníze, jednoduše představovaly zlato (nebo stříbro), které bylo v současné době uloženo v bance...

Ale tento zlatý standard netrval věčně. Během 20. let 20. století došlo k několika klíčovým událostem, které nakonec vedly k přechodu zlata z peněžního systému. V roce 1913 byl vytvořen Federální rezervní systém, který začal vydávat směnky (dnešní verzi našich papírových peněz), které lze na požádání směnit zlatem. Zákon o zlaté rezervě z roku 1934 dal vládě USA nárok na všechny zlaté mince v oběhu a ukončil ražbu všech nových zlatých mincí. Stručně řečeno, tento zákon začal vytvářet myšlenku, že zlato nebo zlaté mince již nejsou nutné k tomu, aby sloužily jako peníze. USA opustily zlatý standard v roce 1971, kdy jejich měna přestala být kryta zlatem...

Zlato v moderní ekonomice

Přestože zlato již nepodporuje americký dolar (nebo jiné světové měny), v dnešní společnosti má stále význam. Pro globální ekonomiku je to stále důležité. K ověření tohoto bodu není třeba hledat dále než rozvahy centrálních bank a dalších finančních organizací, jako je Mezinárodní měnový fond. V současné době jsou tyto organizace odpovědné za držení téměř pětiny světové zásoby nadzemního zlata..K současným zlatým rezervám navíc přidalo několik centrálních bank, což odráží obavy z dlouhodobé globální ekonomiky...

Zlato chrání bohatství

Důvody významu zlata v moderní ekonomice se soustředí na skutečnost, že si úspěšně uchovalo bohatství po tisíce generací. Totéž však nelze říci o papírových měnách. Abychom věci uvedli na pravou míru, zvažte následující příklad:

Na začátku 70. let se jedna unce zlata rovnala 35 USD..Řekněme, že v té době jste měli na výběr, zda budete držet unci zlata, nebo si jednoduše ponecháte 35 $. Oba by vám koupili stejné věci, jako zbrusu nový oblek nebo luxusní kolo. Pokud byste však dnes měli unci zlata a přepočítali jste je na dnešní ceny, stále by to stačilo na nákup zcela nového obleku, ale to samé nelze říci o $ 35. Stručně řečeno, ztratili byste podstatnou část svého bohatství, pokud byste se rozhodli držet 35 $ na rozdíl od jedné unce zlata, protože hodnota zlata vzrostla, zatímco hodnota dolaru byla narušena inflací.

Zlato jako živý plot proti dolaru

Myšlenka, že zlato chrání bohatství, je ještě důležitější v ekonomickém prostředí, kde investoři čelí klesajícímu americkému dolaru a rostoucí inflaci. Historicky zlato sloužilo jako zajištění proti oběma těmto scénářům. S rostoucí inflací zlato obvykle zhodnocuje. Když si investoři uvědomí, že jejich peníze ztrácejí na hodnotě, začnou umisťovat své investice do tvrdého aktiva, které si tradičně udržuje svoji hodnotu. Sedmdesátá léta představují ukázkový příklad rostoucích cen zlata uprostřed rostoucí inflace...

Důvodem, proč zlato těží z klesajícího amerického dolaru, je skutečnost, že cena zlata je celosvětově vyjádřena v amerických dolarech. Tento vztah má dva důvody. Zaprvé, investoři, kteří se dívají na nákup zlata (tj. Centrální banky), musí k provedení této transakce prodat své americké dolary. To nakonec posune americký dolar níže, protože se globální investoři snaží diverzifikovat z dolaru. Druhý důvod souvisí se skutečností, že oslabující dolar zlevňuje zlato pro investory, kteří drží jiné měny. To má za následek větší poptávku investorů, kteří drží měny, které posílily vůči americkému dolaru.

Zlato jako bezpečné útočiště

Ať už se jedná o napětí na Středním východě, v Africe nebo jinde, je stále více zřejmé, že politická a ekonomická nejistota je další realitou našeho moderního ekonomického prostředí. Z tohoto důvodu investoři obvykle hledí na zlato jako na bezpečné útočiště v dobách politické a ekonomické nejistoty. Proč je to? Historie je plná hroutících se říší, politických převratů a pádu měn. V takových dobách byli investoři, kteří drželi zlato, schopni úspěšně chránit své bohatství a v některých případech dokonce použít tuto komoditu k úniku před všemi nepokoji. V důsledku toho, kdykoli dojde ke zprávám, které naznačují určitý typ globální ekonomické nejistoty, investoři často kupují zlato jako bezpečný přístav.

Zlato jako diverzifikovaná investice

Zlato je obecně vnímáno jako diverzifikovaná investice. Je jasné, že zlato historicky sloužilo jako investice, která může přidat do vašeho portfolia diverzifikující složku, bez ohledu na to, zda se obáváte inflace, klesajícího amerického dolaru nebo dokonce chráníte své bohatství. Pokud se zaměřujete pouze na diverzifikaci, zlato nesouvisí s akciemi, dluhopisy a nemovitostmi.

Zlato jako dividendové aktivum

Akcie zlata jsou obvykle přitažlivější pro investory s růstem než pro investory s příjmem. Zásoby zlata obecně rostou a klesají s cenou zlata, ale existují dobře spravované těžební společnosti, které jsou ziskové, i když cena zlata klesá. Zvýšení ceny zlata se často zvyšuje v cenách akcií zlata. Relativně malé zvýšení ceny zlata může vést k významným ziskům nejlepších zásob zlata a vlastníci zásob zlata obvykle získají mnohem vyšší návratnost investic (ROI) než vlastníci fyzického zlata.

I ti investoři, kteří se soustředili primárně spíše na růst než na stabilní příjem, mohou těžit z výběru zlatých akcií, které prokazují historicky silnou dividendovou výkonnost. Akcie, které vyplácejí dividendy, mají tendenci vykazovat vyšší zisky, když sektor roste a daří se jim lépe – v průměru téměř dvakrát – než akcie, které neplatí dividendy, když je celý sektor v útlumu.

Sektor těžby zlata

Těžařský sektor, který zahrnuje společnosti těžící zlato, se může setkat s vysokou volatilitou. Při hodnocení dividendové výkonnosti zlatých akcií zvažte výkonnost společnosti v průběhu času s ohledem na dividendy. Faktory, jako je historie vyplácení dividend společností a udržitelnost jejího výplatního poměru, jsou dva klíčové prvky, které je třeba zkoumat v rozvaze společnosti a dalších finančních výkazech.

Schopnost společnosti udržovat zdravé výplaty dividend se výrazně zvýší, pokud má trvale nízkou úroveň dluhu a silné peněžní toky a historický trend výkonnosti společnosti ukazuje neustále se zlepšující údaje o dluhu a peněžních tocích. Jelikož každá společnost prochází růstovými a expanzivními cykly, když si vezme více dluhu a má nižší zůstatek hotovosti, je nutné analyzovat spíše jejich dlouhodobé údaje než kratší časový rámec finančního obrazu.

Různé způsoby vlastnictví zlata

Jedním z hlavních rozdílů mezi investováním do zlata před několika stovkami let a dnes je, že existuje mnohem více investičních možností, například:

  • Zlaté futures
  • Zlaté mince
  • Zlaté společnosti
  • Zlaté ETF
  • Zlaté podílové fondy
  • Zlatý kov
  • Zlaté šperky

Špatný čas investovat do zlata?

Abychom zjistili investiční výhody zlata, ověřme jeho výkonnost oproti výkonu S&P 500 za posledních 10 let. Zlato v desetiletém období končícím 26. ledna 2018 nedosahovalo dobrých výsledků ve srovnání s indexem S&P 500, přičemž index S&P GSCI vygeneroval 3,27% ve srovnání s indexem The S&P 500, který za stejné období vrátil 10,36%.

To znamená, že zlato překonalo S&P 500 v desetiletém období od listopadu 2002 do října 2012, s celkovým posílením ceny o 441,5%, neboli 18,4% ročně. Naproti tomu index S&P 500 v tomto období posílil o 58%.

Jde o to, že zlato není vždy dobrá investice. Nejlepší čas na investování do téměř jakéhokoli aktiva je situace, kdy dochází k negativnímu sentimentu a toto aktivum je levné a poskytuje značný potenciální vzestupný potenciál, když se vrátí do přízně, jak je uvedeno výše.

Sečteno a podtrženo

Každá investice má své výhody i nevýhody. Pokud jste proti držení fyzického zlata, může být bezpečnější alternativou nákup akcií ve společnosti na těžbu zlata. Pokud si myslíte, že zlato může být bezpečnou sázkou proti inflaci, investice do mincí, drahých kovů nebo šperků jsou cesty, kterými se můžete vydat k prosperitě založené na zlatě. A konečně, pokud je vaším primárním zájmem využití pákového efektu k zisku z rostoucích cen zlata, může být vaší odpovědí trh s futures, ale mějte na paměti, že s jakýmkoli podílem založeným na pákovém efektu je spojeno značné množství rizika. (Související čtení viz „Bylo zlato dlouhodobě dobrou investicí?“)

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: