Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Jak může selhat hedge fond?

Selhání malého zajišťovacího fondu není pro nikoho v odvětví finančních služeb nijak zvláštním překvapením, ale rozpad většiny miliard fondů jistě přitahuje pozornost většiny lidí. Když takový fond ztratí ohromující množství peněz, řekněme 20% nebo více během několika měsíců a někdy i týdnů, je událost považována za katastrofu. Jistě, investoři mohli získat zpět 80% svých investic, ale problém je jednoduchý: Většina zajišťovacích fondů je navržena a prodávána za předpokladu, že budou mít zisk bez ohledu na tržní podmínky. Ztráty nejsou ani úvahou – jednoduše se nemá stát. Ztráty, které jsou natolik velké, že způsobují záplavu odkupů investorů, které nutí fond k uzavření, jsou skutečně hlavní anomálie. Zde se blíže podíváme na některá významná zhroucení hedgeových fondů, abychom vám pomohli stát se dobře informovaným investorem.

Výukový plan: Investice do zajišťovacích fondů
PozadíZajišťovací fondy vždy vykazovaly značnou poruchovost. Některé strategie, jako jsou spravované futures a krátkodobé fondy, mají obvykle vyšší pravděpodobnost selhání vzhledem k rizikové povaze jejich obchodních operací. Vysoký pákový efekt je dalším faktorem, který může vést k selhání hedgeových fondů, když se trh posune nepříznivým směrem. Nelze popřít, že selhání je přijatelnou a srozumitelnou součástí procesu se zahájením spekulativních investic, ale když jsou nuceny zavřít velké, populární fondy, existuje někde v debaklu poučení pro investory.

Následující krátká shrnutí sice nezachytí všechny nuance obchodních strategií hedgeových fondů, ale poskytnou vám zjednodušený přehled událostí vedoucích k těmto velkolepým selháním a ztrátám. Většina smrtelných úrazů zajišťovacích fondů, o nichž se zde hovoří, nastala na počátku 21. století a souvisela se strategií, která zahrnuje využití pákového efektu a derivátů k obchodování s cennými papíry, které obchodník ve skutečnosti nevlastní.

K vytvoření pákového efektu lze použít opce, futures, marži a další finanční nástroje. Řekněme, že máte 1 000 $ na investování. Peníze můžete použít na nákup 10 akcií akcií, které se obchodují za 100 $ za akcii. Nebo můžete zvýšit pákový efekt investováním 1 000 $ do pěti opčních kontraktů, které vám umožní ovládat, ale ne vlastnit 500 akcií. Pokud se cena akcie pohybuje směrem, který jste očekávali, pákový efekt slouží k znásobení vašich zisků. Pokud se akcie pohybují proti vám, ztráty mohou být ohromující. (Další informace najdete v našem Definice volání marže.)

Amaranth AdvisorsAčkoli kolaps dlouhodobé správy kapitálu (popsaný níže) je nejvíce dokumentovaným selháním zajišťovacího fondu, pokles společnosti Amaranth Advisors znamenal nejvýznamnější ztrátu hodnoty. Poté, co přilákal spravovaná aktiva v hodnotě 9 miliard dolarů, strategie obchodování s energií hedgeového fondu selhala, protože v roce 2006 ztratila více než 6 miliard dolarů na futures na zemní plyn. Tváří v tvář chybným modelům rizika a slabým cenám zemního plynu kvůli mírným zimním podmínkám a pokorné hurikánové sezóně „Ceny plynu se nevrátily na požadovanou úroveň, aby generovaly zisky firmy, a během jediného týdne došlo ke ztrátě 5 miliard dolarů. Po intenzivním vyšetřování Commodity Futures Trading Fee byla Amaranth obviněna z pokusu o manipulaci s cenami futures na zemní plyn.

Fond Bailey Coates Cromwell
V roce 2004 byl tento multistrategický fond založený na událostech se sídlem v Londýně oceněn společností Eurohedge jako Very best New Equity Fund. V roce 2005 byl fond položen na nízké úrovni řadou špatných sázek na pohyby amerických akcií, které se údajně týkaly akcií společností Morgan Stanley, Cablevision Methods, Gateway personal computers a LaBranche (obchodník na newyorské burze). Špatné rozhodování zahrnující obchody s pákovým efektem nasekalo během několika měsíců 20% z portfolia 1,3 miliardy USD. Investoři vyrazili a 20. června 2005 byl fond zrušen.

Marin CashTento vysoce létající hedgeový fond se sídlem v Kalifornii přilákal kapitál ve výši 1,7 miliardy USD a uvedl jej do provozu pomocí úvěrové arbitráže a konvertibilní arbitráže, aby mohl sázet na Basic Motors. Manažeři úvěrové arbitráže investují do dluhů. Když společnost se obává, že jeden z jejích zákazníků nemusí být schopen splácet půjčku, může se chránit před ztrátou převodem úvěrového rizika na jinou stranu. V mnoha případech je druhou stranou zajišťovací fond.

Při konvertibilní arbitráži správce fondu nakupuje konvertibilní dluhopisy, které lze směnit za akcie kmenových akcií, a zkrátí podkladové akcie v naději, že vydělá na cenovém rozdílu mezi cennými papíry. Jelikož se tyto dva cenné papíry obvykle obchodují za podobné ceny, je konvertibilní arbitráž obecně považována za strategii s relativně nízkým rizikem. Výjimka nastává, když cena akcií podstatně poklesne, což se přesně stalo v Marin Money. Když byly dluhopisy Standard Motors sníženy na nevyžádaný stav, fond byl rozdrcen. Dne 16. června 2005 zaslalo vedení fondu akcionářům dopis, ve kterém je informovalo, že fond zanikne z důvodu „nedostatku vhodných investičních příležitostí“. (Další informace viz Konvertibilní dluhopisy: Úvod a Obchodování s kurzy arbitráží.)
Aman CashSpolečnost Aman Cash byla založena v roce 2003 špičkovými obchodníky s deriváty v UBS, největší bance v Evropě. Mělo se stát „vlajkovou lodí“ Singapuru v oblasti zajišťovacích fondů, ale obchodování s úvěrovými deriváty mělo za následek odhadovanou ztrátu stovek milionů dolarů. Do března 2005 měl fond pouze aktiva ve výši 242 milionů USD. Investoři pokračovali v odkupu aktiv a fond zavřel své brány v červnu 2005 vydáním prohlášení zveřejněného londýnským Monetary Instances že „fond již neobchoduje“. Rovněž uvedla, že jakýkoli zbývající kapitál bude rozdělen investorům.

Tygří fondyV roce 2000 selhalo vedení Tygra Juliana Robertsona, přestože získal aktiva v hodnotě 6 miliard dolarů. Hodnotný trader Robertson uzavřel velké sázky na akcie prostřednictvím strategie, která zahrnovala nákup toho, co považoval za nejslibnější akcie na trzích, a krátký prodej, který považoval za nejhorší akcie.

Tato strategie narazila na cihlovou zeď během býčího trhu s technologiemi. Zatímco Robertson zkrátil předražené technologické akcie, které nenabízely nic jiného, ​​než nafouknuté poměry ceny k výnosům a žádné známky zisků na obzoru, převládala teorie většího blázna a technologické akcie nadále rostly. Vedení Tiger utrpělo obrovské ztráty a muž, který byl kdysi považován za autoritu hedgeového fondu, byl bez okolků sesazen z trůnu.

Dlouhodobé řízení kapitáluNejslavnější kolaps hedgeových fondů zahrnoval Lengthy-Phrase Capital Administration (LTCM). Fond založil v roce 1994 John Meriwether (ze slávy Salomon Brothers) a mezi jeho hlavní hráče patřili dva ekonomové nositelé Nobelovy ceny za památku a spousta renomovaných kouzelníků z oblasti finančních služeb. Společnost LTCM začala obchodovat s kapitálem pro investory v hodnotě více než 1 miliardy USD a přilákala investory příslibem arbitrážní strategie, která by mohla využít výhody dočasných změn v chování trhu a teoreticky snížit úroveň rizika na nulu.

Tato strategie byla v letech 1994 až 1998 docela úspěšná, ale když ruské finanční trhy vstoupily do období otřesů, LTCM sázel, že se situace rychle vrátí zpět do normálu. LTCM si byla tak jistá, že se to stane, že pomocí derivátů zaujala velké, nezabezpečené pozice na trhu a sázela s penězi, které ve skutečnosti neměla k dispozici, kdyby se trhy pohybovaly proti němu.

Když Rusko v srpnu 1998 nesplnilo svůj dluh, měla LTCM významnou pozici v ruských vládních dluhopisech (známých pod zkratkou GKO). Navzdory ztrátě stovek milionů dolarů denně počítačové modely LTCM doporučily, aby si udržela své pozice. Když se ztráty přiblížily 4 miliardám dolarů, federální vláda Spojených států se obávala, že bezprostřední kolaps LTCM by vyvolal větší finanční krizi a zorganizoval výpomoc na uklidnění trhů. Byl vytvořen úvěrový fond v hodnotě 3,65 miliardy USD, který LTCM umožnil přežít volatilitu trhu a řádnou likvidaci počátkem roku 2000.

Závěr
I přes tato dobře zveřejněná selhání globální aktiva zajišťovacích fondů nadále rostou, protože celková spravovaná mezinárodní aktiva dosahují přibližně 2 bilionů USD. Tyto fondy nadále lákají investory s vyhlídkou na stabilní výnosy, a to i na medvědí trhy. Někteří dodávají, jak slíbili. Jiní přinejmenším poskytují diverzifikaci tím, že nabízejí investici, která se nepohybuje krokem k tradičním finančním trhům. A samozřejmě existují i ​​některé zajišťovací fondy, které selhávají.

Zajišťovací fondy mohou mít jedinečnou přitažlivost a nabízejí řadu strategií, ale moudrí investoři zacházejí se zajišťovacími fondy stejně, jako zacházejí s jakoukoli jinou investicí – vypadají, než skočí. Opatrní investoři nevkládají všechny své peníze do jediné investice a věnují pozornost riziku. Pokud uvažujete o zajišťovacím fondu pro své portfolio, proveďte nějaký průzkum, než sepsáte šek, a neinvestujte do něčeho, čemu nerozumíte. Nejvíc si dávejte pozor na humbuk: když investice slibuje, že přinese něco, co zní příliš dobře, než aby to byla pravda, nechte zvítězit zdravý rozum a vyhněte se tomu. Pokud příležitost vypadá dobře a zní rozumně, nedovolte, aby vás chamtivost získala to nejlepší. A konečně, nikdy nedávejte do spekulativní investice více, než si můžete pohodlně dovolit prohrát.
Professional další čtení viz Úvod do zajišťovacích fondů – část první a Část dvě a Stručná historie zajišťovacího fondu.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: