Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Co je sektor?

Co je to sektor?

Sektor je ekonomická oblast, ve které podniky sdílejí stejný nebo související produkt nebo službu. Lze jej také považovat za odvětví nebo trh, který má společné provozní charakteristiky. Rozdělení ekonomiky na různá odvětví umožňuje podrobnější analýzu ekonomiky jako celku.

Porozumění sektorům

Téměř všechny ekonomiky se skládají ze čtyř sektorů na vysoké úrovni, které jsou zase každá složeny z menších sektorů. Z velkých sektorů v ekonomice se první skupina nazývá primární sektor a zahrnuje společnosti, které se podílejí na těžbě a těžbě přírodních produktů ze Země, jako je zemědělství, těžba a lesnictví. Sekundární sektor tvoří zpracovatelské, výrobní a stavební společnosti. Terciární sektor tvoří společnosti poskytující služby, jako jsou maloobchodníci, zábavní firmy a finanční organizace. Do kvartérního sektoru patří společnosti v intelektuální činnosti, například vzdělávací podniky.

Investoři používají sektory k umisťování akcií a dalších investic do kategorií, jako jsou technologie, zdravotnictví, energetika, veřejné služby a telekomunikace. Každý sektor má jedinečné vlastnosti a odlišný rizikový profil, který přitahuje konkrétní typ investora. Ve výsledku je běžné, že se analytici a další investiční profesionálové specializují na určitá odvětví. Například ve velkých výzkumných firmách mohou analytici pokrývat pouze jedno odvětví, například farmaceutické společnosti nebo technologické akcie. Investiční fondy se navíc často specializují na konkrétní hospodářský sektor, což je praxe známá jako sektorové investování. Například ropný a plynárenský sektor je velkým průmyslovým odvětvím, které přitahuje specializované investiční fondy. Hybnost v těchto sektorech se měří pomocí Stochastického oscilátoru a Stochastického indexu hybnosti.

Jak investoři vidí odvětví

Téměř všichni vážní investoři sledují výkonnost sektoru alespoň jednou týdně. Například mnoho investorů provedlo sektorovou analýzu v pátek 1. června 2018, v investičním týdnu od 29. května 2018 do 1. června. Od tohoto pátku byly akcie společností ve skupině uhelného průmyslu nejlepšími subjekty s návratností o 10,25%, zatímco na druhém místě skončily automobily s růstem o 6,12%. Automobilový průmysl získal podporu od akcií společnosti Normal Motors (GM), která vzrostla o zprávy, že Softbank Vision Fund plánoval investovat 2 miliardy dolarů do autojeřábů automobilky. Dalšími dvěma nejvýkonnějšími průmyslovými skupinami byly world-wide-web a realitní holdingy a vývojáři se ziskem 4,51%, respektive 3,56%.

Akcie mají tendenci sledovat kromě celkového akciového trhu také výkonnost svého příslušného sektoru. Pokud budete držet krok s trhem, můžete snáze určit, kdy akcie patřící do konkrétního sektoru dosáhly dna.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: