Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Jak si nejlépe vsadit na zlato?

Od začátku zaznamenané historie bylo zlato univerzálním symbolem bohatství. Díky své kráse a nedostatku pradávné civilizace toužily po drahých kovech jako projevu stavu a moci. Ozdoby, šperky a rané formy peněz byly vyrobeny ze zlata.

Během uplynulých tisíciletí fascinace zlatem sotva poklesla. Zatímco většina měnových systémů již není vázána na zlatý common, kov je stále považován za pojištění proti nekrytým měnám, které spoléhají na víru, že udrží své relativní hodnoty. Zlato si uchovalo svou vlastní hodnotu, protože na rozdíl od měn existuje jen omezená nabídka, kterou nelze uměle zvýšit.

Půvab zlata z něj učinil žádoucí alternativu pro ty, kteří hledají diverzifikaci a šíření svých rizik. Existuje mnoho způsobů, jak nakupovat zlato, ať už jako dekorace nebo jako investice. Professional mnohé je to také zajištění proti hospodářským otřesům, válkám, inflaci a globální nejistotě.

Shrnutí

 • Investice do zlata mohou být příjemným doplňkem portfolia, včetně hromadění zlatých mincí, drahých kovů a šperků.
 • Na některých místech jsou dokonce k dispozici automaty na výdej zlata výměnou za hotovost.
 • Můžete také získat nepřímý přístup k investicím do zlata prostřednictvím akcií těžby zlata nebo podílových fondů a ETF, které sledují cenu zlata.

Zlato jako investice

Před nákupem zlata je důležité porozumět některým zvláštnostem, které činí zlato jedinečným:

 • Nově ražené mince mají obvykle 90% až 99% zlata.
 • Šperky jsou ve Spojených státech typicky 14-karátové (58%) nebo mezinárodně 18-karátové (75%), ale lze najít i jiné karátové hodnoty, a to až po čistých 24-karátových (100%)...
 • Zlato neposkytuje žádný tok příjmů, pokud nevlastníte akcie nebo podílové fondy, které vyplácejí dividendy.
 • Vlastnění zlatých akcií vás neoprávňuje k držení kovu.
 • Ukládání fyzického zlata vám může být nákladné.
 • Zatímco současná nabídka je omezená, s rostoucí cenou zvyšuje ekonomickou proveditelnost těžby, což by mohlo nabídku zvýšit.
 • Poptávka není funkcí skutečné potřeby kovu, protože velká část se nepoužívá k žádným jiným komerčním účelům než k výrobě šperků.
 • Držení zlata je silně koncentrováno mezi omezeným počtem vlád a centrálních financial institution, což vystavuje zlato extrémním cenovým výkyvům, když tyto instituce nakupují a prodávají.

Mince

Necirkulované zlaté mince v současné době těží několik zemí. I když jsou všichni zákonným platidlem, mají hodnotu roztavení, která daleko převyšuje jejich nominální hodnotu. Mnoho numismatických (sběratelských) mincí má tržní hodnoty, které jsou ještě vyšší. Sběratelé jsou přitahováni potenciálem rostoucích hodnot na základě vzácnosti a poptávky po kupovaných mincích.

Nově ražené mince lze snadno koupit a jejich čistotu zaručují vládní mincovny, které je vyrábějí. Mezi oblíbené možnosti patří americký orel, kanadský javorový list, jihoafrický Krugerrand, vídeňská filharmonie, mexické zlato 50 pesos, britský panovník, australský klokan a mincovna United states 24 K zlato Buffalo. Některé z těchto mincí jsou k dispozici v různých velikostech, aby vyhovovaly velkým i malým investorům. Například americký orel je ražen v hmotnostech od 1/10 unce do jedné unce...

Mince Liberty ražené před rokem 1933 byly jedinými mincemi vyrobenými ve všech sedmi mincovnách United states of america, které byly v té době v provozu. Těžba těchto mincí skončila v tom roce, kdy v reakci na hromadění zlata během Velké hospodářské krize podepsal prezident Franklin Roosevelt výkonný příkaz vyzývající ke zlatu v držení Američanů a osvobodil pouze mince uznávané numismatické hodnoty...

Mnoho amerických investorů dává přednost starým mincím, protože se obávají jiné vládní konfiskace zlata a předpokládají, že sběratelské mince mohou být znovu osvobozeny. 5 $ Eagle a 10 $ Eagle jsou populární mince, které jsou snadno dostupné u prodejců mincí. Double Eagle v hodnotě 20 $ je pravděpodobně nejznámější a nejžádanější z prvních zlatých mincí. Jedním z nejpozoruhodnějších je Saint Gaudens, který si objednal prezident Theodore Roosevelt a jehož autorem je slavný sochař Augustus Saint-Gaudens..Staré mince ražené jinými zeměmi, včetně Velké Británie, Jihoafrické republiky, Číny, Španělska a Mexika, jsou také atraktivními sběratelskými předměty.

Pruty nebo tyče

Zatímco mnoho lidí si myslí o drahých kamenech jako o velkých prutech držených ve Fort Knox, pruty ve skutečnosti odkazují na vyraženou hmotnost a jemnost zlata. Může být v barové formě, kulatý jako mince, nebo v jakémkoli jiném tvaru představujícím obchodovatelnou a praktickou velikost a formu. Cena drahých kovů obvykle zahrnuje náklady na kov furthermore náklady spojené s rafinací a dopravou, stejně jako prémie dealera.

Tyčinky jsou k dispozici v různých hmotnostech, od 1 gramu. Těžké tyče jsou nejvhodnější pro velké investory, protože je lze efektivně skladovat v pojištěném zařízení, které se specializuje na drahé kovy. Při nákupu těžších tyčí také ušetříte na doplňkových nákladech. Nevýhodou je, že prodej velkých barů je obtížnější a nákladnější a může být obtížné je použít jako součást barteru.

Bary vyrábí několik vládních mincoven i soukromé společnosti, jako jsou Johnson Matthey, Wall Street Mint, Sunshine Minting, Credit score-Suisse, Engelhard a Produits-Artistiques de Métaux-Précieux (PAMP).

Akcie zlata a fondy obchodované na burze (ETF)

Primární výhody akcií a ETF spočívají v tom, že kov nemusíte skladovat, a existuje potenciál professional vydělávání dividend. Kromě jednotlivých těžebních akcií jsou k dispozici také podílové fondy, které investují částečně nebo výlučně do těžebních společností. Ty mohou poskytnout diverzifikaci do dalších drahých kovů, jako je platina, palladium a stříbro. Můžete si také koupit opce na futures kontrakty na zlato za stanovenou realizační cenu.

ETF drží pruty vaším jménem. Image standardních a špatných depozitních potvrzení (SPDR Gold Believe in nebo ‘Spider’) je GLD..Tyto vnitrodenní obchodování, stejně jako akcie, těží z relativně nízkých nákladů. U každého obchodu platí také provize za zprostředkování, takže nejsou vhodnými kandidáty na postupnou akumulaci.

Zásoby zlata se nemusí nutně pohybovat ve shodě s cenami drahých kovů, protože těžební společnosti uspějí nebo selžou na základě jejich individuálního provozního výkonu. Pokud jsou společnosti, které kupujete, neúspěšné, nemáte zabezpečení fyzického vlastnictví kovu.

Šperky

Šperky umožňují investorovi do zlata také zažít požitek z jeho nošení. Zlato je často kombinováno s jinými drahokamy a kovy, aby se zvýšila celková hodnota a vzhled šperků. Kousky se často předávají další generaci jako rodinné dědictví, což dodává sentimentální hodnotu nad rámec samotného kousku.

Šperky nejsou tou nejlepší volbou, pokud se jedná výhradně o investici, protože cena obvykle vysoko překročí hodnotu roztavení. Je to způsobeno příslušným zpracováním a maloobchodními značkami. Před nákupem šperků si vždy určete čistotu zlata, abyste nezaplatili 18 karátů, když dostáváte pouze 14karátový kousek. Šperky jsou kryty většinou pojistných smluv majitelů domů, což je výhodou v případě jejich ztráty nebo odcizení.

Prodejní automaty

V poslední době se v některých zemích objevují prodejní automaty na zlato. Například bankomaty GOLD-to-go jsou k dispozici v Burj Khalifa v Dubaji a nabízejí místo prodeje:

 • Zlaté cihly – 1 gram, 5 gramů, 10 gramů a 1 unce
 • Jihoafrický Krugerrand – 1/10 unce, 1/4 unce a 1 unce
 • Australský klokan – 1/10 unce a 1 unce
 • Kanadský javorový listing – 1/10 unce...

Pokud se tyto stroje ukáží jako ziskové, pravděpodobně se rozšíří do dalších bohatých zemí.

Sečteno a podtrženo

Zlato je k dispozici u soukromých prodejců, on-line prodejců, klenotnictví, obchodů s mincemi, soukromých mincoven, prodejních automatů a vládních mincoven. Nejlepší je nakupovat od renomovaného zdroje, abyste se ujistili, že kupujete přesně to, co je zastoupeno.

I když je pravda, jak se říká, „zlato nikdy nemělo hodnotu nula“, s každou investicí je spojeno riziko. Proveďte svůj vlastní průzkum a připravte se na kolísání cen na komoditních trzích. Pokud nejste zkušeným obchodníkem, mělo by se na zlato pohlížet jako na dlouhodobou investici a bezpečný přístav pro budoucnost.

Rostoucí poptávka a omezená nabídka přispívají k vyšším cenám. S výjimkou některých průmyslových použití, například v elektronických součástkách, je však většina prodeje zlata způsobena výrobou šperků a investiční poptávkou. Pro většinu lidí by zlato mělo být vnímáno jako způsob, jak dosáhnout diverzifikace portfolia a vyvážení rizika investování do akcií a jiných měnových investic.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: