Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Jak může být přínosem rozdělení výnosů podílového fondu?

Rozdělení příjmů ze vzájemného fondu mezi jeho akcionáře může mít dvě formy:

  1. Akcionář si může zvolit, že bude vyplacen přímo, čímž si peníze vloží do své kapsy
  2. Akcionář se může rozhodnout koupit více akcií fondu, což znamená, že reinvestuje částku dividendy do více akcií.

Výhoda pro akcionáře

Bez ohledu na to, jaký scénář si akcionáři podílových fondů zvolí, buď těží ze 100 $ vyplacených v hotovosti, nebo 100 $ reinvestovaných do dalších akcií fondu ABC. Pokud žijete z příjmů z investic, zvolíte jednu z alternativ výplaty dividend. Pokud stavíte hnízdo professional odchod do důchodu, rozhodnete se tuto dividendu orat zpět do více akcií fondu a užít si dlouhodobých výhod sloučení své investice.

Řekněme například, že fond ABC provádí čtvrtletní rozdělení příjmů ve výši 100 USD jako dividendu akcionářce Mary Smithové. Pokud má fondová společnost fond peněžního trhu, mohla by tam Mary dát 100 $, což ji udržuje likvidní a je okamžitě k dispozici. 100 $ jí bylo možné poslat šekem nebo uložit na její bankovní účet. Ve všech těchto případech Mary použije částku dividendy jakýmkoli způsobem. Alternativně se může rozhodnout reinvestovat výplatu dividend ve výši 100 USD do více akcií fondu ABC. Obecně se to děje prostřednictvím automatických pokynů k reinvestování dividend stanovených Mary a automaticky prováděných fondovou společností professional její účet. Dolarová částka její investice do fondu se zvýší o 100 $.

Ze zákona musí podílové fondy vyplácet akcionářům fondů výnosy a realizované kapitálové zisky. Tato rozdělení vycházejí z aktiv fondu, a proto odpovídajícím způsobem klesá čistá hodnota aktiv fondu – a tedy i jeho cena.

Advisor Perception

Russell Wayne, CFP®
Sound Asset Administration Inc., Weston, CT

Když podílový fond deklaruje rozdělení, cena fondu poklesne o podobnou částku, ale výsledkem toho nepřicházíte o peníze. Distribuci obdržíte v hotovosti, kterou můžete znovu investovat do dalších akcií fondu.

Distribuce vám může, ale nemusí prospět. Pokud byl fond úspěšný a NAV roste, bylo by to dobré znamení. Ale distribuce může odrážet zisky vytvořené v průběhu času, které se právě nyní realizují. To by mohlo být důvodem k obavám. Je užitečnější zaměřit se na změny v NAV fondu a na to, jak jsou tyto změny srovnávány s referenční hodnotou fondu. Pokud například fond investuje do široké škály amerických akcií, může být měřítkem index Standard & Poor’s 500. Pokud by byly výnosy NAV lepší než výnosy S&P, bylo by to dobré.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: