Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Proč vlastnit zlato?

Zlato je po celém světě respektováno pro svou hodnotu a bohatou historii, která je do kultur propletena tisíce enable. Mince obsahující zlato se objevily kolem roku 800 před naším letopočtem a první mince z čistého zlata byly zasaženy během otěže krále Kroisa z Lydie asi o 300 allow později.

Po celá staletí lidé z různých důvodů nadále drželi zlato. Společnosti a nyní ekonomiky kladly na zlato hodnotu, a tak udržovaly jeho hodnotu. Je to kov, na který upadáme, když jiné formy měny nefungují, což znamená, že má vždy určitou hodnotu jako pojištění proti těžkým dobám. Níže uvádíme osm praktických důvodů, proč dnes uvažovat o vlastnictví zlata.

Shrnutí

  • V celé historii bylo zlato považováno za zvláštní a hodnotnou komoditu.
  • Dnes může vlastnictví zlata působit jako zajištění proti inflaci i deflaci a také jako dobrý diverzifikátor portfolia.
  • Zlato jako globální úložiště hodnoty může také poskytovat finanční krytí během geopolitické a makroekonomické nejistoty.

Historie udržení své hodnoty

Na rozdíl od papírové měny, mincí nebo jiných aktiv si zlato udržuje svoji hodnotu po celé věky. Lidé považují zlato za způsob, jak předávat a chránit své bohatství z jedné generace na druhou. Od starověku si lidé vážili jedinečných vlastností drahého kovu. Zlato nekoroduje a lze ho roztavit na společném plameni, což usnadňuje práci s razítkem jako minci. Kromě toho má zlato na rozdíl od jiných prvků jedinečnou a krásnou barvu. Atomy ve zlatě jsou těžší a elektrony se pohybují rychleji a vytvářejí absorpci světla proces, který vzal na vědomí Einsteinovu teorii relativity.

Slabost amerického dolaru

Přestože je americký dolar jednou z nejdůležitějších světových rezervních měn, když hodnota dolaru klesá oproti jiným měnám, jako tomu bylo v letech 1998 až 2008, často to lidi přiměje k tomu, aby se hrnuli k bezpečnosti zlata, což zvyšuje ceny zlata. Cena zlata se mezi lety 1998 a 2008 téměř ztrojnásobila, počátkem roku 2008 dosáhla milníku 1 000 USD za unci a mezi lety 2008 a 2012 se téměř zdvojnásobila a dosáhla hranice 1 800–1900 USD. Pokles amerického dolaru nastal z mnoha důvodů, včetně velkého rozpočtu a obchodních deficitů země a velkého zvýšení peněžní zásoby.

Inflační zajištění

Zlato bylo historicky vynikajícím zabezpečením proti inflaci, protože jeho cena má tendenci růst, když rostou životní náklady. Za posledních 50 allow investoři zaznamenali prudký růst cen zlata a propad akciového trhu během enable s vysokou inflací. Je to proto, že když fiatová měna ztratí svou kupní sílu vůči inflaci, zlato má tendenci být oceňováno v těchto měnových jednotkách, a proto má tendenci vznikat spolu se vším ostatním. Navíc je zlato považováno za dobrou zásobu hodnoty, takže lidé mohou být vybízeni k nákupu zlata, když věří, že jejich místní měna ztrácí hodnotu.

Ochrana proti deflaci

Deflace je definována jako období, ve kterém ceny klesají, když se podnikatelská aktivita zpomaluje a ekonomika je zatížena nadměrným zadlužením, které globálně nebylo vidět od velké hospodářské krize ve 30. letech (ačkoli po finanční krizi v roce 2008 došlo k malé míře deflace) v některých částech světa) .. Během hospodářské krize relativní kupní síla zlata prudce vzrostla, zatímco ostatní ceny prudce poklesly. Je to proto, že se lidé rozhodli hromadit hotovost a nejbezpečnějším místem professional uložení hotovosti bylo v té době zlato a zlaté mince.

Geopolitická nejistota

Zlato si zachovává svoji hodnotu nejen v dobách finanční nejistoty, ale také v dobách geopolitické nejistoty. Často se tomu říká „krizová komodita“, protože lidé utíkají do relativního bezpečí, když roste světové napětí v takových dobách často překonává jiné investice. Například ceny zlata v letošním roce zaznamenaly zásadní cenové pohyby v reakci na krizi v Evropské unii. Jeho cena často stoupá nejvíce, když je důvěra ve vlády nízká.

Omezení nabídky

Velká část nabídky zlata na trhu od 90. permit pochází z prodeje zlatých prutů z trezorů globálních centrálních financial institution. Tento prodej globálních centrálních financial institution se v roce 2008 výrazně zpomalil. Zároveň produkce nového zlata z dolů klesala od roku 2000. Podle BullionVault.com roční produkce těžby zlata poklesla z 2 573 metrických tun v roce 2000 na 2 444 metrických tun v roce 2007 (podle Goldsheetlinks.com však zlato zaznamenalo oživení výroby s produkcí dosahující téměř 2 700 tun v roce 2011.) Zavedení nového dolu do výroby může trvat pět až 10 enable. Obecně platí, že snížení nabídky zlata zvyšuje ceny zlata.

Zvyšování poptávky

V předchozích letech zvyšovalo bohatství rozvíjejících se tržních ekonomik poptávku po zlatě. V mnoha z těchto zemí je zlato propojeno s kulturou. Indie je jedním z největších národů konzumujících zlato na světě má tam mnoho využití, včetně šperků. Jako taková je indická svatební sezóna v říjnu tradičně obdobím roku, kdy je nejvyšší celosvětová poptávka po zlatě (i když v roce 2012 to propadlo). V Číně, kde jsou zlaté cihly tradiční formou spoření, je poptávka zlato bylo vytrvalé.

Poptávka po zlatě také vzrostla mezi investory. Mnoho lidí začíná vidět komodity, zejména zlato, jako investiční třídu, do které by měly být přidělovány finanční prostředky. Ve skutečnosti se SPDR Gold Belief stal jedním z největších ETF v Usa a zároveň jedním z největších držitelů zlatých prutů v roce 2008, pouhé čtyři roky po jeho založení.

Diverzifikace portfolia

Klíčem k diverzifikaci je nalezení investic, které spolu úzce nekorelují zlato mělo historicky negativní korelaci s akciemi a jinými finančními nástroji. Nedávná historie to potvrzuje:

  • Sedmdesátá léta byla skvělá professional zlato, ale hrozná pro akcie.
  • Osmdesátá a devadesátá léta byla skvělá professional akcie, ale hrozná professional zlato.
  • V roce 2008 došlo k výraznému poklesu zásob, když spotřebitelé migrovali na zlato.

Správně diverzifikovaní investoři kombinují zlato s akciemi a dluhopisy v portfoliu, aby snížili celkovou volatilitu a riziko.

Sečteno a podtrženo

Zlato by mělo být důležitou součástí diverzifikovaného investičního portfolia, protože jeho růst cen v reakci na události, které způsobují pokles hodnoty papírových investic, jako jsou akcie a dluhopisy, klesá. Přestože může být cena zlata krátkodobě volatilní, dlouhodobě si svou hodnotu vždy udržovala. V průběhu allow sloužil jako zajištění proti inflaci a erozi hlavních měn, a je tedy investicí, kterou stojí za zvážení.

(Související čtení viz „Bylo zlato dlouhodobě dobrou investicí?“)

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: