Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Proč je zlato proticyklickým aktivem?

Celosvětově je zlato považováno za cennou komoditu se skutečnou hodnotou. Do roku 1934 byl americký dolar krytý zlatem a bankovky byly směnitelné výměnou za drahý kov..Dnes zlato zůstává cenné pro svou vzácnost a schopnost vytvářet šperky a jiné krásné předměty. Je to také investiční nástroj na komoditním trhu. Jako každá komodita má zlato své symboly, hodnoty kontraktu a požadavky na marži. Investice je oceňována nabídkou a poptávkou – zejména spekulativní poptávkou.

Na rozdíl od jiných komodit je však hodnota zlata méně ovlivněna spotřebou a do značné míry ovlivněna stavem ekonomiky. Obecně se uznává, že jeho cena je vázána na pohyby úrokových sazeb v Usa. V průběhu historie vykazovala hodnota zlata tendence proticyklické vůči síle ekonomiky...

Vlivy na ceny zlata

Ve světové ekonomice zůstává zlato jedním z nejkomplikovanějších cenových aktiv. Na rozdíl od akcií, měn a jiných komodit není jeho hodnota určena fundamenty nebo fyzickou nabídkou a poptávkou.

V mnoha případech se však hodnota zlata pohybuje nepřímo se silou ekonomiky. Když se ekonomice daří a roste, ceny zlata mají tendenci klesat a naopak, když ekonomika klesá. To znamená, že mnoho makroekonomických proměnných, které se projevují v rostoucích a smršťujících se ekonomikách, hraje větší roli při ovlivňování ceny zlata. Mezi tyto faktory patří úrokové sazby, ceny ropy, inflace a devizový trh.

Makroekonomické vztahy

Jako komodita je zlato obvykle považováno za alternativní investici. Alternativní investice obvykle pomáhají investorům zajistit se proti volatilitě trhu. Úrokové sazby jsou primárním faktorem při určování jejich atraktivity. Když ekonomiky zažijí recesi, centrální banka bude manipulovat s úrokovými sazbami, aby stimulovala růst. Již ve finanční krizi v roce 2008 zavedly centrální banky po celém světě kvantitativní uvolňování a účinně snižovaly úrokové sazby téměř na nulu..Zároveň ceny zlata vzrostly na maxima 1 900 $ za unci..S poklesem úrokových sazeb se alternativní investice, jako je zlato, stávají atraktivnějšími. Vztah mezi zlatem a úrokovými sazbami často vykazuje negativní korelaci.

Jako investice je zlato drženo k zajištění proti inflaci. Podle definice, když je inflace vysoká, hodnota papírových peněz klesá, pokud jde o zboží a služby prodávané na trhu. V takových případech se investoři shromažďují k investicím, které neztrácejí hodnotu. Zlato je v zásadě vzácný a vzácný zdroj, který má vysokou hodnotu. Ve výsledku má obvykle přímý vztah s inflací, přičemž poptávka po zlatě roste během inflace a klesá během deflace. V letech vedoucích k finanční krizi se inflace ve Spojených státech pohybovala kolem 3 procent..Abych to uvedl na pravou míru, vyspělé ekonomiky se každoročně zaměřují na 2% referenční hodnoty inflace..V důsledku inflace dosáhly ceny zlata vrcholů během hospodářských krizí.

Na komoditním trhu jsou aktiva obvykle kótována v amerických dolarech. Ve výsledku mohou změny na devizovém trhu ovlivnit změny ve zlatě. Když je americký dolar slabý, zlato zlevňuje nákup jiných národů. Výsledkem je, že poptávka po zlatě roste, protože investoři hledají investici, která udržuje hodnotu. Po recesi v roce 2008 vykazoval americký dolar známky slabosti a rostoucích cen zlata..Silný dolar koncem 90. enable byl naopak vázán na relativně nízké ceny zlata..Není třeba říkat, že tento vztah nemusí vždy platit, jak jsme viděli dříve v roce 2015...

Ceny ropy

Spolu se zlatem je ropa běžně obchodovaným aktivem na komoditním trhu. Cena ropy je určena nabídkou a poptávkou a futures kontrakty. Levnější ropa teoreticky znamená nižší inflaci ve výsledku je zlato negativně ovlivněno, protože je považováno za zajištění proti inflaci. Kromě nižší inflace je levnější ropa zásadním ukazatelem ekonomického růstu. Klesající ceny ropy zvyšují výdaje a spotřebu v ekonomice. Stejně tak lepší ekonomické vyhlídky pozitivně ovlivňují akcie a negativně ovlivňují aktiva nevytvářející příjmy, jako je zlato. (Viz také Co určuje ceny ropy?)

Bezpečné útočiště

Vzhledem k jeho vztahu k mnoha ekonomickým ukazatelům je zlato obecně považováno za proticyklické vůči ekonomickému růstu. Podle definice jsou aktiva, která negativně korelují s celkovým stavem ekonomiky, považována za proticyklická. V průběhu historie zlato reagovalo pozitivně, když byly nízké úrokové sazby, vysoká inflace a nezaměstnanost a slabé měny. Tyto makroekonomické ukazatele ukazují na zpomalení a smrštění ekonomik. V tomto scénáři je zlato považováno za útočiště, protože si udrží nebo zvýší hodnotu během tržních turbulencí. Zlato je často vyhledáváno investory prostřednictvím ekonomických potíží, aby se omezilo jejich vystavení ztrátám.

V zásadě jde o aktivum, které nelze manipulovat úrokovými politikami a často se používá jako zajištění proti inflaci. Zatímco tyto proměnné mohou mít silnější vliv na ceny zlata, rozšiřující se obchodní deficit má pozitivní vliv na dlouhodobý výhled cen zlata a fondů obchodovaných na burze. To znamená, že jak úrokové sazby rostou a ekonomika vykazuje známky růstu, zlato ztratí přízeň akcií a aktiv vytvářejících příjem.

Sečteno a podtrženo

Ačkoli zlatý conventional již není peněžním systémem používaným po celém světě, je stále považován za vysoce cenný. Kromě použití v klenotnictví je zlato velmi žádoucí investiční nástroj. Investice do zlata mohou mít formu akcií, fondů obchodovaných na burze nebo budoucích kontraktů. Zlato obvykle reaguje pozitivně během turbulencí na trhu a negativně během ekonomického růstu. Vzhledem k tomu, že si udržuje svou vnitřní hodnotu, zlato se často označuje jako útočiště. Když vzrostou obavy o bezpečnost dalších investic, jako jsou akcie a dluhopisy, mnozí se hrnou ke zlatu kvůli jeho vysoce likvidní povaze. Jelikož však americká ekonomika nadále vykazuje známky růstu a Federální rezervní systém spekuluje o nadcházejících měnových změnách, hodnota zlata bude určitě kolísat. (Více viz Dopad zvýšení sazeb fondu Fed na zlato.)

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: