Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Proč bylo zlato vždy cenné?

O zlatu jako o finanční investici existuje spousta článků, proto se zde zaměřujeme na sociální a psychologické aspekty zlata.

Shrnutí

  • Od starověké civilizace, od Egypťanů po Inky, si zlato uchovalo zvláštní místo skutečné a symbolické hodnoty pro lidstvo.
  • Zlato bylo navíc používáno jako peníze na směnu, jako úložiště hodnoty a jako cenné šperky a další artefakty.
  • Hodnota zlata je v konečném důsledku sociální konstrukcí: je cenná, protože všichni souhlasíme, že byla a bude v budoucnu.
  • Zlaté a kovové vlastnosti zlata, jeho relativní nedostatek a obtížnost těžby zlata jen přispěly k vnímání zlata jako hodnotné komodity.

Proč má zlato vždy hodnotu?

Někteří lidé tvrdí, že zlato nemá žádnou vnitřní hodnotu, že je barbarskou relikvií, která již neudržuje peněžní vlastnosti minulosti. Tvrdí, že v moderním ekonomickém prostředí je papírová měna penězi volby že zlato má jedinou cenu jako materiál na výrobu šperků.

Na druhém konci spektra jsou ty, které tvrdí, že zlato je aktivem s různými vnitřními vlastnostmi, díky nimž je professional investory jedinečné a nutné držet ve svých portfoliích. Domnívají se, že investoři mají tolik důvodů professional investování do zlata, kolik investují do těchto investic.

Zlatá základní dichotomie

Většina by souhlasila s tím, že zlato mělo vždy hodnotu ze všech těchto důvodů – součást dekorativních šperků, někdy měna a jako investice. Ale kromě těchto konkrétních hodnot bychom přidali další charakteristiku zlata, které, i když je těžší určit, je stejně skutečné: jeho tajemství. Součástí samotné přitažlivosti zlata je tajemství jeho přitažlivosti.

Ve světě financí a investování často rádi chodíme po špičkách kolem slova „tajemství“. Přesto, jak je tomu u většiny oborů, vždy existuje místo pro vědu i umění a dokonce i professional tajemství.

Zlato může stimulovat subjektivní osobní zkušenost, ale zlato lze také objektivizovat, pokud je přijato jako systém směny.

Tato duplicity je hlavolam, který je jedinečný pro zlato jako komoditu. Zlato může být něčím kvantitativním a hmatatelným, jako jsou peníze, a zároveň může ztělesňovat něco pomíjivého, jako pocit, dokonce celou řadu pocitů. Část důvodu, že zlato mělo vždy svou hodnotu, tedy spočívá v psychologii a povaze lidské zkušenosti.

Zlato může existovat jako něco, co je kvantitativní a hmatatelné a zároveň ztělesňuje kvalitativní a pomíjivé.

Zlato, příjemný steel

V polovině prosince je chladný den. Procházíte se po Páté avenue v New Yorku – buď sami, nebo se známým – a díváte se na výlohy prázdnin. Je pozdě odpoledne a řídké zimní světlo začalo mizet ještě tmavší dříve kvůli dnešní hrozbě sněhu nebo deště. Zvonky zvonů varných zón Armády spásy jsou tlumené a vzdálené obloha klesá a zavírá se kolem vás, jak padají první vločky zimy.

Zastavíte se, taženi oknem Tiffany s několika samostatnými zlatými kousky. Skvěle navržené tvary žlutého, růžového a bílého zlata vykukují z exotické ukázky korálů a podvodní fauny. Světla bijí jako slunce a povzbuzují žhavost kovu. Najednou stoupá prudký vítr, který kolem vás rychle víří vločky. „Hmmm,“ myslíš si, „horká čokoláda? Koňak?“ Vklouzli jste do nedalekého hotelového baru – možná do St. Regis, pohodlně se známým krbem.

Možná jste tuto přesnou zkušenost neměli. Ale dostanete nápad.

Něco o teple zlata hovoří o naší lidské potřebě pohodlí a péče.

Při hledání kovu k uctívání

Naši předkové byli konfrontováni s přijetím způsobu výměny, který byl snadněji proveditelný než výměnný systém. Jedním z takových směnných prostředků je mince. Ze všech kovů v periodické tabulce prvků je logickou volbou zlato. Můžeme vyloučit jiné prvky než kovy, protože plynná nebo kapalná měna není z hlediska osobní přenositelnosti příliš praktická. To zanechává kovy jako železo, měď, olovo, stříbro, zlato, palladium, platinu a hliník.

Železo, olovo, měď a hliník. Tyto kovy jsou časem náchylné ke korozi, takže by neměly dobrou hodnotu, pokud jde o skladování, které se vyžaduje od mincí a zabránění korozi kovů je náročné na práci. Hliník se cítí velmi lehký a nepodstatný – není ideální pro kovový coin, který by mohl vyvolat pocity bezpečí a hodnoty.

„Ušlechtilé kovy“. Platina nebo palladium jsou rozumnou volbou, protože jsou většinou nereaktivní vůči jiným prvkům – to znamená, že vytvářejí malou korozi – ale jsou příliš vzácné na to, aby generovaly dostatek mincí pro cirkulaci. Chcete-li přiřadit hodnotu kovu, musí to být poněkud vzácné – aby ne každý vyráběl mince – ale dostatečně dostupné, aby bylo možné vytvořit přiměřený počet mincí professional obchod.

Zlato a stříbro. Zlato nekoroduje a lze ho roztavit na plameni, což usnadňuje práci a razítko jako mince. Stříbro a zlato jsou krásné kovy, které se snadno formují do šperků, a oba tyto drahé kovy mají své vlastní oddané v kruzích jemných šperků.......

Zlato, tajemný kov

Ačkoli stříbro může být leštěno a strukturováno několika způsoby, aby zachytilo světlo a oko, nezůstává žádný kov jako zlato. Na rozdíl od jiných prvků má zlato přirozeně jemnou škálu jedinečných a krásných barev. Atomy ve zlatě jsou ve skutečnosti těžší než ve stříbře a jiných kovech. Díky tomuto atributu se elektrony pohybují rychleji, což zase umožňuje absorbovat část světla do zlata – což je proces, který pomohla rozeznat Einsteinova teorie relativity...

Možná, že díky fyzické kvalitě zlata absorbující světlo jeho zvláštní lesk vychází doslova z jeho nitra.

Zlato, psychologie a společnost

Pokud by se moderní ekonomika papírových peněz zhroutila, zlato by nemuselo mít okamžité použití – jak panuje panika a lidé bojují za své základní potřeby – ale nakonec bude.

Lidé jsou pack zvířata. Upřednostňujeme společnost jiných lidí (v různé míře) před úplnou nezávislostí. Je snazší pracovat ve skupinách, než se pokoušet žít ze země na vlastní pěst. Tato lidská vlastnost nás nutí hledat způsoby spolupráce, což nás zase vede k tomu, abychom našli způsoby výměny zboží a služeb snadno a efektivně.

Zlato poskytuje pohodlí udržitelnosti. Zlato je logickou volbou pro tuto burzu. Pokud dojde ke katastrofě, že papírové peníze a systém, který je podporuje, již neexistují, vrátíme se ke zlatu. Je pravděpodobné, že zlato je jednou z mála látek na Zemi se všemi kvalitami professional tuto práci, včetně udržitelnosti.

Jak se zlatá brož může stát steakem Wagu. Kus zlata nemusí mít pro osobu, která jej drží, okamžitou fyzickou hodnotu nemohou to například jíst ani pít. Pokud však společnost souhlasí s přeměnou zlata na mince na systém výměny za zboží, pak by tato mince okamžitě získala hodnotu. To, co bylo původně nepoživatelné, se mohlo stát například večeří na steaku wagyu.

Protože ostatní věří, že zlato má hodnotu, vy také a protože si myslí, že si vážíte zlata, váží si to i ostatní.

Sečteno a podtrženo

Z elementárního hlediska je zlato nejlogičtější volbou professional prostředek směny za zboží a služby. Kov je dostatečně bohatý na to, aby vytvořil mince, ale dostatečně vzácný, aby je nemohl každý vyrobit. Zlato nekoroduje, poskytuje udržitelnou zásobu hodnoty a lidé jsou k němu fyzicky i emocionálně přitahováni. Společnosti a ekonomiky přikládaly hodnotu zlatu, čímž udržují jeho hodnotu.

Zlato je kov, na který se vrátíme, když jiné formy měny nebudou fungovat, což znamená, že zlato bude mít vždy hodnotu v těžkých i dobrých časech.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: