Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Co jsou práva ke značce?

Co jsou práva Tag-Alongside?

Práva označování označovaná také jako „práva na společný prodej“ jsou smluvní závazky používané k ochraně menšinového akcionáře, obvykle v venture funds obchod. Pokud majoritní akcionář prodá svůj podíl, dává menšinovému akcionáři právo připojit se k transakci a prodat svůj menšinový podíl ve společnosti. Tag-alongs fakticky zavazují většinového akcionáře zahrnout do jednání podíly menšinového držitele, aby bylo možné uplatnit právo tag-alongside.

Shrnutí

  • Práva na označení jsou smluvní závazky k ochraně menšinového investora v začínající společnosti nebo společnosti.
  • Práva na označení se používají hlavně k zajištění toho, aby byl při prodeji společnosti zohledněn podíl menšinových zúčastněných stran.
  • Zajišťují větší likviditu pro menšinové akcionáře.
  • Menšinoví investoři mají při prodeji akcií nárok na stejnou cenu a podmínky jako majoritní investor.

Porozumění právům označeným spolu

Práva označování jsou předem sjednaná práva, která menšinový akcionář zahrnuje do své počáteční emise akcií společnosti. Tato práva umožňují minoritnímu akcionáři prodat svůj podíl, pokud majoritní akcionář vyjednává o prodeji svého podílu. Práva na přidělování značek převládají ve startupových společnostech a dalších soukromých firmách se značným potenciálem růstu.

Práva označování dávají menšinovým akcionářům možnost vydělávat na obchodě, který spojí větší akcionář – často finanční instituce se značným tahem. Velcí akcionáři, jako např enterprise capital firmy, často mají větší schopnost získávat kupující a sjednávat platební podmínky. Práva tag-along tedy poskytují menšinovým akcionářům větší likviditu. Akcie soukromého kapitálu se prodávají neuvěřitelně obtížně, ale majoritní akcionáři mohou často usnadnit nákupy a prodeje na sekundárním trhu.

Příklad práv souvisejících se značkami

Spoluzakladatelé, andělští investoři a undertaking funds firmy se často spoléhají na práva tag-together. Předpokládejme například, že tři spoluzakladatelé založili technologickou společnost. Podnikání se daří dobře a spoluzakladatelé se domnívají, že tento koncept dostatečně prokázali. Spoluzakladatelé poté hledají vnější investice ve formě úvodního kola. A non-public equity Angel investor vidí hodnotu společnosti a nabízí koupi 60% z ní, což vyžaduje velké množství vlastního kapitálu, aby se vyrovnalo riziko investování do malé společnosti. Spoluzakladatelé investici přijímají, čímž se z andělského investora stává největší akcionář.

Trader je technicky zaměřený a má významné vztahy s některými z větších veřejných technologických společností. Spoluzakladatelé startupu to vědí, a proto ve své investiční dohodě sjednávají práva na označení. Podnikání se v příštích třech letech soustavně rozrůstá a andělský investor, spokojený s návratností investice na papíře, hledá kupce svého kapitálu mezi hlavními technologickými společnostmi.

Trader najde kupce, který chce koupit celý 60% podíl za 30 $ za akcii. Práva na jmenovku sjednaná třemi spoluzakladateli jim dává možnost zahrnout do prodeje své akcie. Menšinoví investoři mají nárok na stejnou cenu a podmínky jako většinový trader. Tři spoluzakladatelé tedy s využitím svých práv efektivně prodávají své akcie za 30 USD.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: