Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Porozumění dividendové sazbě vs. výnosu dividendy

Dividendová sazba vs. výnos z dividendy: Přehled

Akcie s výplatou dividend jsou u investorů velmi oblíbené, protože poskytují pravidelný a stálý tok příjmů. Společnosti, které zažívají velké peněžní toky a nepotřebují své peníze znovu investovat, jsou ty, které svým investorům obvykle vyplácejí dividendy.

Mezi odvětví bohatá na dividendy patří společnosti ve zdravotnictví a energetice, výrobci základních spotřebních výrobků, výrobci zboží pro domácnost, potraviny a nápoje a veřejné služby. Mezi velká jména, která vyplácejí dividendy, patří Apple, Coca-Cola, ExxonMobil, Verizon, Pfizer a McDonald’s.

Dividenda je celkový příjem, který investor obdrží za akcii nebo jiné aktivum s výnosem z dividend během fiskálního roku. Dividenda je také známá jako dividendová sazba. Akcie z dividend lze také kótovat pomocí dividendového výnosu. Zatímco dividendová sazba je vyjádřena jako údaj v dolarech, dividendový výnos je uveden v procentech.

Shrnutí

  • Dividenda nebo dividendová sazba společnosti se vyjadřují jako dolarová hodnota a jsou součtem očekávaných výplat dividend.
  • Dividendový výnos je vyjádřen v procentech a představuje poměr roční dividendy společnosti ve srovnání s cenou její akcie.
  • Je pravděpodobnější, že uvidíte uvedený dividendový výnos než dividendovou sazbu, protože vám řekne nejúčinnější způsob, jak dosáhnout výnosu.

Dividendová sazba

Jedním ze způsobů, jak vypočítat, jaký příjem investor získá z investice, je dividendová sazba. Tato sazba je součtem očekávaných výplat dividend. Tyto dividendy mohou pocházet z akcií nebo jiných investic, fondů nebo z portfolia. Dividendová sazba se obecně vyjadřuje na ročním základě. Na tomto obrázku nemusí být zahrnuty další dividendy, které se neopakují.

Dividendové sazby jsou vyjádřeny jako skutečná částka v dolaru, nikoli jako procento, což je částka na akcii, kterou trader obdrží při výplatě dividendy. Sazba může být pevná nebo nastavitelná v závislosti na společnosti.

Zde je příklad. Předpokládejme, že akcie společnosti X vyplácejí roční dividendu ve výši 4 $ na akcii ve čtyřech čtvrtletních splátkách. Trader tedy za každou platbu obdrží dividendu ve výši 1 USD. Dividendové sazby jsou 1 $ za čtvrtletí a 4 $ ročně. Čtvrtletní dividendy jsou nejběžnější professional společnosti vyplácející dividendy se sídlem v United states of america. Některé společnosti však budou dividendy rozdělovat každoročně, pololetně nebo dokonce měsíčně.

Pokud je dividendová sazba uvedena jako částka v dolarech na akcii, může být také označována jako dividenda na akcii nebo DPS. Účetní historii vyplácení dividend společnosti můžete obvykle vidět v části vztahů s investory na jejích webových stránkách.

Existují i ​​jiné druhy dividend. Některé společnosti se rozhodly vyplatit dividendy ve formě dodatečných akcií nebo dokonce majetku. Společnosti to mohou udělat, když se rozhodnou, že chtějí vyplatit dividendy, ale pro likviditu nebo expanzi je třeba se držet nějaké hotovosti navíc.

Většina společností s vysokým růstem, včetně společností v technologickém nebo biotechnologickém sektoru, nevyplácí investorům dividendy.

Dividendový výnos

Dalším způsobem, jak určit investiční příjem, je dividendový výnos. To představuje poměr aktuální roční dividendy společnosti ve srovnání s její aktuální cenou akcií. Obecně řečeno, když dividenda zůstane stejná, pokud cena akcie poklesne, dividendový výnos vzroste. Pokud cena akcií vzroste, výnos klesne.

Dividendový výnos se uvádí spíše v procentech než v dolarech, přičemž se vezme roční dividenda, vydělí se cenou akcie a toto číslo se vynásobí 100. Bohužel výpočet dividendových výnosů představuje určité problémy. Výnosy z dividend se mohou divoce lišit, takže vypočítaný výnos může mít ve skutečnosti malý vliv na budoucí míru návratnosti (ROR). Výnosy z dividend navíc nepřímo souvisejí s cenou akcií, takže zvýšení výnosu může být špatná věc, pokud k němu dojde pouze proto, že cena akcií společnosti klesá.

Jako trader pravděpodobně uvidíte uvedený dividendový výnos než dividendovou sazbu. Počáteční důvod to dává smysl – společnost, která vyplácí dividendy s vyšším procentem ceny akcií, nabízí větší návratnost investic svých akcionářů. Je lepší získat dividendy 3 $ na akcii 50 $ než 5 $ na dividendy 100 $, protože investor si mohl zdánlivě koupit pouze dvě z akcií $ 50 a získat tak dividendy $ 6. Dividendový výnos vám řekne nejúčinnější způsob, jak dosáhnout výnosu.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: