Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Peněžní dividendy nebo dividendy z akcií: Co je lepší?

Dividenda je rozdělení části výdělků společnosti, o kterém rozhoduje představenstvo. Účelem dividend je vrátit bohatství zpět akcionářům společnosti. Existují dva hlavní typy dividend: hotovost a akcie.

Shrnutí

  • Dividendy jsou zisky, které společnost vrací svým akcionářům, jak je stanoveno představenstvem.
  • Dividendy lze vyplácet v hotovosti, šekem nebo elektronickým převodem nebo na akcieě, přičemž společnost distribuuje více akcií investorovi.
  • Hotovostní dividendy poskytují investorům příjem, ale mají daňové důsledky způsobují také pokles ceny akcií společnosti.
  • Akciové dividendy nejsou obvykle zdaněny, zvyšují podíl akcionáře ve společnosti a dávají jim možnost ponechat si nebo prodat akcie výplaty akcií jsou také optimální pro společnosti, které nemají dostatek likvidní hotovosti.

Co je hotovostní dividenda?

Hotovostní dividenda je platba, kterou společnost provede ze svých výnosů investorům ve formě hotovosti (šek nebo elektronický převod). Tím se přenáší ekonomická hodnota ze společnosti na akcionáře místo na společnost, která používá peníze na operace. To však způsobí, že cena akcií společnosti poklesne zhruba o stejnou částku jako dividenda.

Například pokud společnost vydá hotovostní dividendu ve výši 5% ceny akcií, akcionáři uvidí výslednou ztrátu 5% v ceně svých akcií. To je výsledek převodu ekonomické hodnoty.

Dalším důsledkem hotovostních dividend je to, že příjemci hotovostních dividend musí platit daň z hodnoty rozdělení, což snižuje jeho konečnou hodnotu. Hotovostní dividendy jsou však výhodné v tom, že poskytují akcionářům pravidelný příjem ze své investice spolu s expozicí vůči zhodnocení kapitálu.

Co je nejlepší: dividenda v hotovosti nebo dividenda z akcií?

Co je to dividenda z akcií?

Akciová dividenda je na druhé straně nárůstem počtu akcií společnosti, přičemž nové akcie jsou poskytovány akcionářům. Společnosti se mohou rozhodnout rozdělit tento typ dividend rekordním akcionářům, pokud je nedostatek dostupnosti likvidní hotovosti ve společnosti.

Například pokud by společnost měla vydat 5% dividendu akcií, zvýšila by počet akcií o 5% (jedna akcie na každých 20 vlastněných). Pokud ve společnosti existuje jeden milion akcií, znamenalo by to dalších 50 000 akcií. Pokud jste ve společnosti vlastnili 100 akcií, získali byste dalších pět akcií.

To však stejně jako hotovostní dividenda nezvyšuje hodnotu společnosti. Pokud by společnost byla oceněna na 10 $ za akcii, hodnota společnosti by byla 10 milionů $. Po dividendě akcií zůstane hodnota stejná, ale cena akcií se sníží na 9,52 USD, aby se přizpůsobila výplatě dividendy.

Jednou z klíčových výhod dividendy z akcií je volba. Akcionář si může akcie ponechat a doufat, že společnost bude moci použít nevyplacené peníze v hotovostní dividendě k dosažení lepší návratnosti, nebo může akcionář také prodat některé z nových akcií, aby vytvořil svůj vlastní podíl. vlastní hotovostní dividenda.

Největší výhodou dividendy z akcií je, že akcionáři obecně nemusí platit daně z této hodnoty. Je však třeba platit daně, pokud má dividenda z akcií možnost dividendy v hotovosti, i když jsou akcie ponechány místo hotovosti.

Akciové dividendy jsou často považovány za vhodnější než hotovost, ale to není vždy pravda, vzhledem k někdy volatilní povaze akciového trhu. Příklad: pokles cen akcií během Velké hospodářské krize ve 30. letech, Velké recese v letech 2008-2009 a výprodeje v únoru 2020 uprostřed obav z koronaviru.

Hotovost vs. dividendy z akcií

Professional investory na burze, kteří hledají okamžité uspokojení jako odměnu za to, že umístili své prostředky do ziskových společností, se zdá, že získání dividendy v hotovosti je vždy lepší volbou. To však nemusí být nutně pravda.

V mnoha ohledech může být pro společnost i pro akcionáře lepší vyplatit a obdržet dividendu z akcií na konci ziskového fiskálního roku. Tento typ dividendy může být stejně dobrý jako hotovost, s další výhodou, že při jejím získání nemusí být zaplacena žádná daň.

Například sto akcií Microsoftu koupilo v roce 1986 za 21 $ za akcii a po 25 letech vzrostlo na 28 800 akcií. To z Billa Gatese udělalo nejbohatšího muže na světě. Mnoho akcionářů a zaměstnanců společnosti Microsoft, kteří získali akcie v počátečních letech společnosti, se také změnilo na multimilionáře.

Jedním z nejlepších důvodů pro poskytnutí dividendy z akcií namísto hotovostní dividendy může být to, že při poskytování dividendy z akcií společnost a její akcionáři vytvářejí psychologicky silnější vazby s tím, že trader vlastní více společnosti s dalšími akciemi.

Zvláštní úvahy

Akciové dividendy se považují za lepší než hotovostní dividendy, pokud nejsou doprovázeny opcí na hotovost. Společnosti, které vyplácejí dividendy z akcií, dávají svým akcionářům možnost ponechat si zisk nebo jej převést na hotovost, kdykoli si to přejí s hotovostní dividendou není dána žádná jiná možnost.

To ale neznamená, že hotovostní dividendy jsou špatné, prostě jim chybí volba. Akcionář však mohl reinvestovat výnosy z hotovostní dividendy zpět do společnosti prostřednictvím plánu reinvestice dividend.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: