Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Kdo jsou největší vývozci ropy?

Prvním vyváženým produktem na světě je ropa. V roce 2018 představovala komodita 5,9% celosvětové hodnoty všech vyvážených produktů. V tomto roce dosáhly celkové dodávky ropy podle nejnovějších dostupných údajů hodnoty 1,113 bilionu dolarů.

Krátce, v červnu USA zatměly Saúdskou Arábii v měsíčním vývozu ropy (v důsledku prudkého nárůstu těžby břidlic), poté postoupily první místo dlouhodobému vůdci. V současné době jsou USA na třetím místě za Saúdskou Arábií a Ruskem, pokud jde o roční vývoz ropy podle zemí. Očekává se však, že USA převezmou druhé místo od Ruska a do roku 2024 se podle prognóz Mezinárodní energetické agentury umístí na druhém místě v seznamu všech vývozců.

Níže je uveden seznam 10 nejlepších zemí vyvážejících ropu na základě údajů za celý rok 2018. Tyto země představují dvě třetiny celkového světového vývozu ropy.

Shrnutí

  • Ropa je předním exportovaným produktem na světě od roku 2018, což představuje 5,9% všech exportovaných produktů.
  • V čele seznamu je Saúdská Arábie, která v roce 2018 odpovídá za 16,1% celosvětového vývozu ropy v celkové hodnotě 182,5 miliardy USD.
  • Rusko je na druhém místě a odpovídá za 11,4% celosvětového vývozu ropy v hodnotě více než 129 miliard dolarů.
  • Zbytek první desítky tvoří Irák, Kanada, Spojené arabské emiráty, Kuvajt, Írán, USA, Nigérie a Kazachstán.

1. Saúdská Arábie

Země Saúdské Arábie, která je oficiálně známá jako království Saúdské Arábie, je světovým vývozcem ropy číslo jedna. Země, která byla založena v roce 1932, byla odpovědná za 16,1% celosvětového vývozu ropy v roce 2018 v celkové hodnotě 182,5 miliardy USD. Země se nachází na Arabském poloostrově a je velikostně srovnatelná s Aljaškou.

2. Rusko

Obrovská transkontinentální země Ruska je druhým největším vývozcem ropy na světě. V roce 2018 představoval ruský vývoz ropy 11,4% celosvětového vývozu ropy, což přesáhlo hodnotu 129 miliard USD. Ve srovnání s velikostí je Rusko dvakrát větší než celé Spojené státy.

3. Irák

Irák, který byl původně vytvořen v roce 1932, je třetím největším vývozcem ropy na světě. V roce 2018 Irák vyvezl komoditu v hodnotě 91,7 miliard USD, což představuje 8,7% celosvětového vývozu. Nachází se na Středním východě, Irák je velikostně srovnatelný s Kalifornií.

# 1

Ropa byla v roce 2018 největším světovým exportním produktem.

4. Kanada

Nejsevernější země v Severní Americe, Kanada je čtvrtým největším vývozcem ropy na světě. V roce 2018 země vyvezla komoditu v hodnotě 66,9 miliard USD, což je 5,9%. Vzhledem k velikosti ropných písků Athabasca se odhaduje, že Kanada má více než 10% světových zásob ropy.

5. Spojené arabské emiráty

Číslo pět na seznamu je Spojené arabské emiráty (SAE). Nachází se na Arabském poloostrově, Spojené arabské emiráty jsou přibližně tak velké jako Jižní Karolína. V roce 2018 exportovaly Spojené arabské emiráty 5,2% celkového světového vývozu ropy, což představovalo 58,4 miliard USD.

Podle nejnovějších statistik vzrostly celosvětové dodávky ropy v roce 2018 na 1,113 bilionu dolarů o 34% oproti předchozímu roku; toto číslo však stále představuje pokles o více než 19% oproti úrovním z roku 2014.

6. Kuvajt

Vzhledem ke své malé velikosti je působivé, že je Kuvajt šestým místem na seznamu největších světových vývozců ropy. Země, založená v roce 1752 a umístěná na Arabském poloostrově, je velká asi jako Connecticut. V roce 2018 země vyvezla ropu v hodnotě 51,7 miliard USD, což je 4,6% z celosvětového objemu.

7. Írán

Írán je druhou největší zemí na pevnině na Středním východě a je zhruba dvakrát tak velký jako Texas. V roce 2018 je na sedmém místě na seznamu a exportuje ropu v hodnotě 50,8 miliard dolarů, což je podíl 4,5% na celosvětové celkové hodnotě.

8. Spojené státy

USA, které se nacházejí na severní polokouli a ohraničují je Mexiko a Kanada, jsou třetím největším státem na světě. Je také osmým největším vývozcem na seznamu. USA v roce 2018 vyvezly 48,3 miliard USD z celkové světové ropy, což představuje podíl 4,3% z celosvětového objemu. Podle posledních statistik země od roku 2014 zaznamenala téměř 300% nárůst svého mezinárodního prodeje ropy.

9. Nigérie

Spolková republika Nigérie, která se nachází na západním ohybu afrického kontinentu, je devátým největším vývozcem ropy na světě. Republika byla vyhlášena v roce 1960 a od té doby se stala národem s hrubým domácím produktem (HDP) 375,8 miliard dolarů. Nigérie v roce 2018 vyvezla 3,8% světového úhrnu v hodnotě 43,6 miliard USD. Na základě rozlohy země je země srovnatelná s Texasem.

Od roku 2024 se podle prognóz Mezinárodní energetické agentury očekává, že si Spojené státy, které jsou v současné době na 8. místě, získají místo 2 mezi vývozci ropy podle zemí.

10. Kazachstán

Republika Kazachstán v severní střední Asii je 10. největším vývozcem ropy na světě. Národ byl vytvořen v prosinci 1991 po získání nezávislosti na Sovětském svazu. Na základě velikosti půdy je to zhruba dvojnásobek velikosti Aljašky. V roce 2018 byla země odpovědná za 3,3% světového vývozu ropy v hodnotě přibližně 37,8 miliard USD.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web