Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Jaké jsou největší soukromé ropné společnosti na světě?

Mnoho zemí vytváří velké státní společnosti, aby si udržely kontrolu nad svými aktivy z drahých rop a řídily svá ropná odvětví. Tím, že si tyto společnosti ponechají v soukromí, si země udržují určitou autoritu nad těžbou, prodejem a rozšiřováním cenných zásob ropy. Pokud by byli zveřejněni, akcionáři by vlastnili společnost a mohli by převzít velení nad nejcennějším aktivem země.

Ropný průmysl je velký byznys a tyto soukromé, státní ropné společnosti jsou obrovské. Některé patří mezi největší společnosti na světě.

Saúdské Aramco

Saúdská Arábie spravuje své zásoby ropy prostřednictvím státem vlastněného Saudi Aramco. Odhaduje se, že Saudi Aramco má druhé největší prokázané zásoby ropy s více než 270 miliardami barelů a je druhým největším producentem ropy na světě. Společnost historicky tajila své finanční metriky a provozní strukturu.

V dubnu 2019 však společnost otevřela své knihy a odhalila, že v roce 2018 dosáhla čistého zisku 111,1 miliard USD s ohromujícími příjmy 355,9 miliard USD, což z ní činí zdaleka nejziskovější společnost na světě. Úředníci společnosti Aramco rovněž prohlásili, že společnost má hodnotu až 2 biliony dolarů a že společnost Aramco by mohla zahájit počáteční veřejnou nabídku ve výši 5% společnosti v roce 2020 nebo 2021. Pokud ano, nabídka by byla masivní, zhruba ve výši 100 miliard dolarů.

Shrnutí

  • Mnoho velkých ropných společností vlastní jejich vlády, což těmto vládám umožňuje udržet si kontrolu nad důležitou komoditou.
  • Saudi Aramco je největší státní ropná společnost a její úředníci odhadují její hodnotu na 2 biliony dolarů.
  • Příklady státních ropných společností jsou také Kuwait Petroleum, China Countrywide Petroleum a venezuelská PDVSA.
  • Sinopec, dříve známý jako China Petroleum and Chemical, není výlučně kontrolován vládou a dnes má akcie kótované k obchodování v Hongkongu, Šanghaji a na newyorské burze cenných papírů.

Sinopec

Společnost Sinopec, která byla formálně známá jako China Petroleum and Chemical, byla založena v roce 2000 v čínském Pekingu. Společnost provádí průzkum ropy a zemního plynu a vyrábí petrochemie. S ročními výnosy 314 miliard USD v roce 2018 je podle Fortune druhou největší ropnou společností na světě.

V roce 2017 společnost koupila některé podniky od společnosti Chevron v Africe za 900 milionů $. V roce 2019 čelil Sinopec nestálým vztahům mezi United states of america a Čínou uprostřed probíhající obchodní války.

Sinopec v průběhu allow nakupoval další ropné společnosti a provádí vrtání na neprozkoumaných afrických územích. Podle zprávy agentury Reuters z roku 2018 se mělo za rok vyprodukovat téměř 300 milionů barelů ropy. Sinopec není zcela ve vlastnictví státu, protože akcie se veřejně obchodují na několika burzách, včetně newyorské burzy, hongkongské burzy a v Šanghaji.

Čínská národní ropná společnost

China Countrywide Petroleum Business je státní organizace založená v roce 1988 se sídlem v Pekingu. Společnost je třetí největší ropnou společností na světě a podle Fortune má tržby 326 miliard dolarů. Společnost zaměstnává 1,6 milionu lidí.

China National Petroleum rafinuje ropu, vyrábí zemní plyn a petrochemikálie a provádí průzkum ropných polí. Společnost působí v Asii i Africe a má podíly v dalších ropných společnostech po celém světě. Podle agentury Reuters v roce 2018 těžil 4,14 milionu barelů ropy denně v roce 2018.

Kuvajtská ropa

Kuwait Petroleum Company je kuvajtská národní ropná společnost. Je aktivní v několika fázích těžby ropy: průzkum, těžba, rafinace, advertising and marketing a doprava. Společnost také vyrábí petrochemie.

Kuwait Petroleum Company vznikla integrací několika tuzemských ropných společností a jejich ovládnutím kuvajtskou vládou. Podle amerického ministerstva obchodu se produkce ropy společnosti v roce 2018 odhadovala na přibližně 3 miliony barelů denně. V roce 2017 měla společnost podle Gulf Organization tržby 33 miliard dolarů.

PDVSA

PDVSA je venezuelská státní ropná firma. Společnost v roce 2018 vyprodukovala 1,5 milionu barelů denně a podle agentury Reuters vykázala tržby téměř 21 miliard dolarů. Produkce klesá, protože země se potýká s vojenskou vládou a sankcemi uvalenými Spojenými státy.

Na začátku roku 2019 United states of america uvalily sankce na PDVSA, jejichž cílem bylo ochromit vládu Madura a zmocnit vůdce opozice Juana Guaidó blokováním venezuelského vývozu ropy do Spojených států. Odhaduje se, že Venezuela má páté největší zásoby ropy na světě.

Národní íránská ropná společnost (NIOC)

Národní íránská ropná společnost (NIOC) byla založena v roce 1948 a je ve vlastnictví íránské vlády. Společnost je členem OPEC. Společnost NIOC se sídlem v Íránu v Íránu byla poprvé nazývána Anglo Persian Oil Firm (APOC) v roce 1908 a APOC byla první společností, která těžila ropu ze Středního východu.

Společnost byla přejmenována na Anglo Iranian Oil Organization v roce 1935 a v roce 1954 byl název změněn na British Petroleum Enterprise, předchůdce společnosti BP. Po islámské revoluci v roce 1979 se však moci chopil nový režim, což vedlo k odchodu zahraničních pracovníků z íránského ropného průmyslu. Íránci převzali plnou kontrolu nad společností. Podle zpravodajské agentury Islámská republika NIOC produkuje přibližně 3,8 milionu barelů ropy denně.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: