Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Největší sankce EU vůči globálním technologickým společnostem

Společnost Google (GOOGL) společnosti Alphabet Inc., přední světový internetový gigant, byla ve středu potrestána částkou 5 miliard dolarů za obvinění ze zneužití své dominantní pozice, kterou má na trhu operační systém pro smartphony Android. Rekordní pokuta byla maximem, jaké kdy bylo technologické společnosti v regionu EU uloženo. (Více viz Google: Will EU 5B $ High-quality Suppress Its Domina

align = “left”>

EU se nyní říká „technologické bitevní pole“, a to kvůli jejímu tvrdému a dlouholetému rekordu v ukládání vysokých pokut technologickým společnostem a přísným pravidlům, která má v otázkách daní, ochrany údajů, kontroly a správy on line obsahu, an

align = “remaining”>

Seznam pokut EU uložených technologickým společnostem

Zde je chronologický seznam nejvyšších pokut uložených technologickým společnostem orgány EU za poslední deset a půl roku (údaje převedené z eura na americké dolary na tehdy převládajícím směnném kurzu

align = “still left”>

 • Březen 2004 – Microsoftu (MSFT) byla uložena pokuta ve výši přibližně 578 milionů USD Evropskou komisí pro hospodářskou soutěž na základě obvinění z porušení protimonopolních pravidel, protože bylo zjištěno, že nutí zákazníky Windows používat svůj Home windows Media Player, a bylo nařízeno tuto praxi zastavit.
 • Červenec 2006 – Společnost Microsoft čelila další pokutě ve výši přibližně 325 milionů USD za nedodržení výše uvedeného rozhodnutí z roku 2004.
 • Únor 2008 – Microsoft pokutoval v té době rekordní částku 1 miliardu USD, protože znovu nesplnil výše uvedené rozhodnutí z roku 2004. Výše pokuty byla později snížena na přibližně 955 milionů $.
 • Prosinec 2009 – Evropská komise professional hospodářskou soutěž otevírá dveře professional prohlížeče třetích stran na platformě Home windows tím, že nařizuje společnosti Microsoft vypnout World-wide-web Explorer a nechat uživatele používat jiné prohlížeče. Žádné peněžní pokuty.
 • Květen 2009 – Přední výrobce čipů Intel Inc. (INTC) dostal pokutu 1,2 miliardy $ za to, že platil výrobcům počítačů za zpoždění nebo pozastavení vydávání produktů souvisejících s čipy od konkurence Advanced Micro Units Inc. (AMD), což je postup, který byl citován jako zneužití dominantního pozice Intel.
 • Prosinec 2012 – Několik výrobců spotřební elektroniky, včetně Koninklijke Philips NV (ADR) (PHG), LG Electronics a Panasonic Corp. (PCRFY), dostalo společně Komisi pokutu 1,7 miliardy USD na základě obvinění z kartelových dohod.
 • Březen 2013 – Microsoft potrestal 653 milionů $ za nedodržení rozhodnutí World wide web Exploreru z roku 2009.
 • Květen 2014 – Evropský soudní dvůr rozhodl, že jednotlivci mají právo být zapomenuti, a vyhledávačům jako Google, Yahoo a Bing bylo nařízeno, aby z výsledků vyhledávače odstranily nezbytné odkazy.
 • Srpen 2016 – Společnost Apple Inc. (AAPL) požádala o zaplacení nezaplacené daně ve výši přibližně 14,6 miliard USD, protože Komise nařídila Irsku, aby od společnosti vymohlo částku.
 • Květen 2017 – Sociální mediální gigant Facebook (FB) dostal pokutu 122 milionů $ za obvinění ze klamání evropských úřadů ohledně akvizice populární služby zasílání zpráv WhatsApp.
 • Červen 2017 – Gigant vyhledávacích strojů Google je potrestán rekordními 2,7 miliardami dolarů za to, že prostřednictvím svého vyhledávače přesměroval uživatele na vlastní nákupní platformu. Věc zůstává nevyřešena, protože společnost podala proti rozhodnutí odvolání.
 • Říjen 2017 – On the internet maloobchodníkovi Amazon.com Inc. (AMZN) je uloženo zaplatit daně kolem 293 milionů USD poté, co Komise zjistí, že využila neoprávněnou dohodu s Lucemburskem.
 • Leden 2018 – Americký výrobce čipů Qualcomm Inc. (QCOM) je potrestán částkou 1,2 miliardy $ za obvinění z provádění plateb v hodnotě miliard, které společnost Apple požaduje, aby nepoužívala čipy vyrobené konkurenty Qualcomm.
 • Březen 2018 – Evropa objednává technologické giganty, které drží obsah vytvářený uživateli, aby odstranily extrémní a nenávistný obsah související s řečí do hodiny poté, co byl označen uživatelem. Rozhodnutí se týká společností, včetně společností Google, Facebook a Twitter Inc. (TWTR).
 • Květen 2018 – Evropa implementuje nový zákon o ochraně údajů s názvem Common Details Security Regulation (GDPR), který stanoví nová přísná rozhodnutí o tom, jak společnosti vyhledávají, ukládají, spravují a používají osobní údaje uživatelů. (Viz také Vše, co potřebujete vědět o GDPR, novém zákonu o datech.)
 • Červenec 2018 – Google požádal o vykašlení se na novou rekordní pokutu ve výši 5 miliard dolarů kvůli zneužití dominantní pozice professional mobilní operační systém Android.

Spolu s technologickými společnostmi EU také velmi penalizovala další průmyslová odvětví. Zahrnuje uložení pokuty více než 3 miliardy USD v červenci 2016 a září 2017 několika výrobcům nákladních vozidel za cenovou koluzi a pokutu ve výši přibližně 1,5 miliardy USD výrobcům automobilového skla za nelegální sdílení komerčně citlivých informací v N

align = “still left”>

Mnoho z dřívějších rozhodnutí je ještě třeba provést, protože dotčené společnosti využily k podání žádosti legální způsoby odvolání

align = “remaining”>

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: