Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Které země mají největší rezervy zlata?

United states si drží značnou rezervu největších zásob zlatých rezerv na světě. Vláda United states of america má ve skutečnosti téměř tolik rezerv jako další tři největší země dohromady (Německo, Itálie a Francie). Rusko je na prvním místě. Uvádí se, že Mezinárodní měnový fond (MMF) má více zlatých rezerv než Itálie, ale méně než Německo.

Zlato sloužilo jako prostředek směny v různé míře po tisíce allow. Po většinu 17. až 20. století byly papírové peníze vydané národními vládami označovány jako zlato a fungovaly jako právní nárok na fyzické zlato. Mezinárodní obchod byl prováděn pomocí zlata. Z tohoto důvodu si země musely uchovat zásobu zlata z ekonomických i politických důvodů.

Neexistuje žádná současná vláda, která by vyžadovala všechny své peníze kryté zlatem. Vlády však stále uchovávají obrovské hromady zlatých, které se měří v metrických tunách, jako bezpečnostní opatření proti hyperinflaci nebo jiné ekonomické kalamitě. Vlády každý rok zvyšují své zlaté rezervy o stovky tun.

Zlato je podle roku 2013 nejsledovanější a celosvětově nejobchodovanější komoditou Futures zpráva časopisu. Professional podniky představuje zlato komoditní aktivum, které se používá v medicíně, klenotnictví a elektronice. Pro mnoho investorů, institucionálních i retailových, je zlato pojistkou proti inflaci nebo recesi.

Největší zlaté rezervy na světě

Od roku 2018 je to pět zemí s největšími zlatými rezervami:

1. Usa: 8 133,5 tun. V době vrcholícího systému mezinárodní směny v Bretton Woods, kdy Usa nabídly k uložení zlata jiných zemí výměnou za dolary, se uvádělo, že mezi americkými trezory leží 90% až 95% všech světových zlatých rezerv. O několik desetiletí později drží United states stále nejvíce zlato tvoří více než 75% jejích devizových rezerv.

2. Německo: 3 371 tun. Německo si ve své zemi ponechává pouze zhruba jednu třetinu svých zlatých rezerv. Téměř polovina je držena v pobočce americké Federální rezervní banky v New Yorku a dalších 20% je drženo v Londýně nebo Paříži.

3. Itálie: 2 451,8 tun. Krize eurozóny vedla některé k tomu, aby vyzvali italskou vládu k prodeji některých svých zlatých rezerv za účelem získání finančních prostředků, ale žádné takové plány se nikdy neuskutečnily.

4. Francie: 2 436 tun. Bývalý francouzský prezident Charles de Gaulle byl částečně zodpovědný za kolaps systému Bretton Woods, když označil blaf Usa a začal skutečně obchodovat dolary se zlatem z rezerv Fort Knox. Tehdejší prezident Richard Nixon, který věděl, že fixní sazba 35 USD za zlatou unci je příliš nízká, byl nakonec nucen Usa nakonec zbavit zlatého standardu a ukončit automatickou směnitelnost dolaru na zlato.

5. Rusko: 1909,8 tun. Rusko v roce 2018 předstihlo Čínu jako pátého největšího držitele žlutého kovu. Nárůst jeho prodejen byl pokusem o rozmanitost od amerických investic. Rusko prodalo hlavně americké dluhopisy za účelem nákupu zlata.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: