Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Jaké jsou největší mýty o akciových trzích?

Mnoho investorů si klade otázku, zda by měli investovat do akcií. Než se rozhodnete investovat, je důležité lépe porozumět akciím a obchodování, než slepě přijímat běžné mýty. Zde je pět z těchto mýtů a pravda za nimi.

Shrnutí

  • Investování není totéž jako hazard, protože investování zvyšuje celkové bohatství ekonomiky, zatímco hazard pouze bere peníze poraženému a dává je vítězi.
  • Akciový trh není jen pro bohaté lidi a makléře s daty a výzkumnými nástroji, které jsou nyní k dispozici on the web, je akciový trh veřejnosti přístupnější než kdykoli předtím.
  • Nákup akcie jednoduše proto, že její tržní cena poklesla, není dobrá strategie místo toho se zaměřte na nákup růstových společností za rozumnou cenu.
  • Zatímco cena akcií může podléhat korekcím, cena může dlouhodobě dále růst, pokud je společnost provozována vynikajícími manažery a poskytuje hodnotné produkty nebo služby.
  • Mít trochu znalostí může být při investování nebezpečné úspěšní investoři pečlivě zkoumají své investice nebo využívají služeb důvěryhodného poradce.

Deset nejhorších chyb začínajících investorů

1. Investice do akcií se rovná hazardu

Tato úvaha způsobuje, že se mnoho lidí vyhýbá akciovému trhu. Abychom pochopili, proč se investice do akcií neodmyslitelně liší od hazardních her, musíme si přečíst, co to znamená koupit akcie. Podíl kmenových akcií představuje vlastnictví ve společnosti. Poskytuje držiteli nárok na nárok na aktiva i na zlomek zisků, které společnost vytváří. Investoři příliš často považují akcie za jednoduše obchodní nástroj a zapomínají, že akcie představují vlastnictví.

Na akciovém trhu se investoři neustále snaží posoudit zisk, který akcionářům zbyde. Proto ceny akcií kolísají. Výhled na obchodní podmínky se neustále mění, stejně tak se mění budoucí výnosy společnosti.

Hodnocení hodnoty společnosti je složité. Existuje tolik proměnných, že krátkodobé pohyby cen se zdají být náhodné (akademici tomu říkají teorie náhodné chůze). Z dlouhodobého hlediska by však společnost měla mít hodnotu současné hodnoty zisků, kterých dosáhne. V krátkodobém horizontu může společnost přežít bez zisků kvůli očekávání budoucích výnosů, ale žádná společnost nemůže oklamat investory navždy – cena akcií společnosti nakonec ukáže skutečnou hodnotu firmy.

Hazardní hry jsou naopak hrou s nulovým součtem. Hazardní hry pouze berou peníze poraženému a dávají je vítězi. Nikdy se nevytváří žádná hodnota, zatímco celkové bohatství ekonomiky se zvyšuje investováním. Jak společnosti soutěží, zvyšují produktivitu a vyvíjejí produkty, které zlepšují životy. Investice a vytváření bohatství by neměly být zaměňovány s hazardními hrami s nulovým součtem.

2. Burza cenných papírů je exkluzivním klubem pro makléře a bohaté lidi

Mnoho tržních poradců tvrdí, že je schopno volat trhy na každém kroku. Téměř každá studie provedená na toto téma však prokázala, že tato tvrzení jsou nepravdivá. Většina tržních prognostiků je notoricky nepřesná. Díky internetu se navíc trh stal pro veřejnost mnohem přístupnějším než kdykoli předtím. Details a výzkumné nástroje, které byly dříve k dispozici pouze zprostředkovatelským agenturám, jsou nyní k dispozici jednotlivcům k použití. Navíc zprostředkování slev a robo-poradci umožňují investorům přístup na trh s minimálními investicemi.

3. Fallen Angels se nakonec vrátí zpět nahoru

Ať už je důvod tohoto mýtu jakýkoli, nic není pro amatérské investory ničivější, než si myslet, že obchodování s akciemi blízko 52týdenního minima je dobrý nákup. Přemýšlejte o tom ve smyslu přísloví z Wall Road: „Ti, kdo se snaží chytit padající nůž, se jen zraní.“

Předpokládejme, že se díváte na dvě akcie:

  • X loni dosáhl historického maxima kolem 50 $, ale od té doby klesl na 10 $ za akcii.
  • Y je menší společnost, ale nedávno se snížila z 5 na 10 dolarů na akcii.

Které akcie byste koupili? Věřte tomu nebo ne, za všech okolností si většina investorů vybírá akcie, které klesly z 50 $, protože věří, že se nakonec na tyto úrovně opět vrátí. Uvažování tímto způsobem je kardinálním hříchem v investování.

Cena je pouze jednou částí investiční rovnice (investování se liší od obchodování, protože obchodování využívá technickou analýzu). Cílem je koupit růstové společnosti za rozumnou cenu. Nákup společností pouze proto, že jejich tržní cena poklesla, nic nepřinese. Investice do akcií by neměla být zaměňována s hodnotovým investováním, které kupuje vysoce kvalitní společnosti, které jsou na trhu podhodnoceny.

4. Akcie, které stoupají, musí klesat

Zákony fyziky se na akciový trh nevztahují a neexistuje žádná gravitační síla, která by akcie táhla zpět na rovnoměrné. Před více než 20 lety vzrostla cena akcií společnosti Berkshire Hathaway ze 7 455 USD na 17 250 USD za akcii za něco málo přes pětileté období. Akcie se zdaleka nevrátily dolů, v únoru 2020 opět vzrostly na více než 344 000 USD na akcii..I když není pravda, že se akcie nikdy nepodrobí korekci, jde o to, že cena akcií je odrazem společnosti. Pokud najdete skvělou firmu provozovanou vynikajícími manažery, není důvod, aby akcie dále nerostly.

5. Malá znalost je lepší než žádná

Vědět něco je obecně lepší než nic, ale na akciovém trhu je zásadní, aby jednotliví investoři jasně chápali, co dělají se svými penězi. Úspěšní jsou investoři, kteří si dělají domácí úkoly.

Investor, kterému chybí čas na rozsáhlý průzkum, by měl zvážit využití služeb poradce. Náklady na investování do něčeho, co není zcela pochopeno, daleko převažují nad náklady na používání investičního poradce.

Závěr

„Co je zřejmé, je zjevně špatné,“ je další rčení. Znamená to, že když budete vědět jen trochu, bude vás jen následovat dav jako lumík. Úspěšné investování vyžaduje tvrdou práci a úsilí. Považujte částečně informovaného investora za částečně informovaného chirurga – chyby by mohly být vážně nebezpečné professional jejich finanční zdraví.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: