Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Nejlevnější způsob nákupu zlata: fyzické zlato nebo ETF?

Zlato – oceňované jako měna, komodita a investice po tisíce let – je populární mezi dnešními investory, protože ho lze použít jako zajištění proti devalvaci měny, inflaci nebo deflaci a díky své schopnosti poskytnout „bezpečné útočiště“ během doby ekonomické nejistoty.

Trh se zlatem je vysoce likvidní a existuje řada způsobů, jak mohou investoři získat expozici vůči tomuto vzácnému kovu, včetně držení fyzického zlata (tj. Zlatých mincí a prutů) a fondů obchodovaných na burze (ETF).

Shrnutí

  • Pokud si chcete koupit zlato, nejpřímějším způsobem je sehnat nějaké fyzické slitky ve formě prutů nebo mincí.
  • To však může být drahé – provize prodejce, v některých případech daň z obratu, náklady na skladování a bezpečnostní opatření, aby se zabránilo krádeži.
  • Fyzické zlato může být také méně likvidní a jeho prodej je obtížnější nebo nákladnější.
  • ETF, které sledují zlato, mohou být likvidnějším a nákladově efektivnějším způsobem, zejména s několika fondy, které jsou nyní k dispozici s poměrem výdajů pouhých ,17%.

Fyzické zlato

Fyzické zlato poskytuje nejpřímější expozici zlatu. Zlato v hromadné formě se označuje jako pruty a může být odléváno do prutů nebo raženo do mincí. Hodnota zlatých prutů je založena spíše na jejich hmotnosti a čistotě než na peněžní nominální hodnotě. I když je zlatá mince vydána s peněžní nominální hodnotou, její tržní hodnota je vázána na hodnotu jejího obsahu jemného zlata.

Investoři mohou nakupovat fyzické zlato od vládních mincoven, soukromých mincoven, prodejců drahých kovů a klenotníků. Protože různí prodejci mohou nabízet přesně stejnou položku za různé ceny, je důležité provést průzkum, abyste našli nejlepší nabídku. Při nákupu fyzického zlata musíte zaplatit celou cenu.

Vlastnictví fyzického zlata zahrnuje řadu nákladů, včetně nákladů na skladování a pojištění, a transakčních poplatků a přirážek spojených s nákupem a prodejem komodity. Mohou také existovat poplatky za zpracování a poplatky za malé dávky pro investory provádějící malé nákupy. Ačkoli tyto náklady společně nemusí významně ovlivnit někoho, kdo chce investovat malou část svého portfolia do zlata, náklady se mohou stát neúnosnými professional investory usilující o větší expozici.

Zlaté ETF

Na rozdíl od fyzického zlata lze ETF koupit jako akcie na burze. ETF umožňují investorům přístup ke zlatu, přičemž se vyhýbají nákladům a nepříjemnostem přirážek, nákladům na skladování a bezpečnostním rizikům spojeným s držením fyzického zlata. Investor každý rok ztratí procento z hodnoty své investice v poměru výdajů fondu. Poměr nákladů je opakující se roční poplatek účtovaný prostředky k pokrytí nákladů na správu a administrativních nákladů. Například největší zlatý ETF – SPDR Gold Shares ETF – má poměr výdajů ,40%..To znamená, že investor bude platit 80 $ ročně na poplatcích za investici 20 000 $.

Investoři také zaplatí provizi za nákup a prodej ETF. Zatímco většina on the web provizí běží pod 10 $, mohou se provize skutečně sčítat, pokud jste aktivním obchodníkem. Kromě toho si makléři obvykle účtují vyšší provizi, která může být vyšší než 25 $ za obchod u obchodů podporovaných makléři, automatizovaných telefonních objednávek a speciálních typů objednávek.

Abychom vyřešili obavy investorů ohledně provizí ETF, některá makléřská společnost nyní nabízejí on the internet obchodování bez provize professional specifickou sadu ETF. Můžete například obchodovat s Aberdeen Regular Gold ETF Have confidence in (SGOL) zdarma na platformě Schwab ETF OneSource...

Dnes je k dispozici více než tucet produktů specificky obchodovaných na burze se zlatem, včetně inverzních a pákových ETF. Mějte na paměti, že nevlastníte žádné fyzické zlato, i když investujete do fyzicky krytého ETF: nemůžete vykoupit ani prodat akcie výměnou za zlato.

Nízkonákladové ETF na zlato

Od dubna 2020 je zde pět nejlevnějších zlatých fondů podle poměru nákladů:

iShares Gold Have confidence in (IAU)

IShares Gold Belief je navržen tak, aby obecně odpovídal každodennímu pohybu cen zlatých prutů a akcie jsou kryté fyzickým zlatem. Fond je krytý fyzickým zlatem drženým v trezorech v Torontu, New Yorku a Londýně..IAU, která byla zahájena 21. ledna 2005, má poměr nákladů ,25% a celková čistá aktiva přesahují 24 miliard dolarů... ..

UBS ETRACS CMCI Gold Celkový výnos ETN (UBG)

E-TRACS CMCI Gold Complete Return je navržen tak, aby sledoval výkon indexu UBS Bloomberg CMCI Gold Total Return Index..Spíše než investování do fyzického zlata investuje tento fond do portfolia futures kontraktů se zlatem. Spuštěno 1. dubna 2008, UBG má poměr nákladů ,30% a celková čistá aktiva 5,39 milionu USD...

Aberdeen Typical Gold ETF Have faith in (SGOL)

Believe in Aberdeen Normal Gold ETF je určen ke sledování ceny fyzických zlatých prutů. Akcie jsou kryté fyzickým zlatem drženým v důvěře ve Švýcarsko. SGOL, který byl spuštěn 9. září 2009, má poměr nákladů ,17% a celková čistá aktiva téměř 2,05 miliardy USD... .Investoři mohou obchodovat SGOL s on the web provizemi ve výši USD na platformě Schwab ETF OneSource.

GraniteShares Gold Trust (BAR)

ETF GraniteShares Gold Believe in se snaží odrážet výkonnost ceny zlata investováním do fyzických zlatých prutů. Je to jeden z nejlevnějších ETF, který je fyzicky zajištěn zlatem. GraniteShares Gold Rely on zahájen 31. srpna 2017 a má poměr nákladů ,18% a čistá aktiva 967 milionů $... ..

Akcie SPDR Gold (GLD)

ETF SPDR Gold Shares je navržen tak, aby odpovídal spotové ceně zlatých prutů a fond drží 100% fyzické zlato držené v trezoru HSBC v Londýně..GLD, která byla uvedena na trh 18. listopadu 2004, má poměr nákladů ,40% a celková čistá aktiva 62 miliard USD...

Sečteno a podtrženo

Transakční náklady spojené se zlatými ETF jsou často nižší než náklady spojené s nákupem, skladováním a pojištěním fyzického zlata. Je důležité prozkoumat různé náklady, poplatky a související výdaje každého typu investice, abyste zjistili, která je cenově dostupná a vhodná pro vaše portfolio.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: