Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Jaká je nejlepší strategie pro investory do zlata?

Honba za zlatem vedla po většinu historie k vraždám a chaosu, válkám a neutuchajícímu okouzlení. Zlato je tak důležité, že se stalo synonymem slova „bohatství“. Ale mít zlaté nugety, mince nebo futures kontrakty neznamená, že hodnota vašeho portfolia roste, nebo že je to bezpečné. Pojďme prozkoumat futures na zlato a také využití v investičním portfoliu.

Shrnutí

  • Investice do zlata a obchodování s ním mohou být přínosné a futures na zlato jsou snadný způsob, jak začít.
  • Se zlatem lze obchodovat jako s komoditou, spolu s dalšími drahými kovy, kde do hry vstupují aspekty nabídky a poptávky.
  • Současně také funguje jako měna a půjčuje ji několika různým obchodním strategiím na devizových trzích.

Někde za obzorem

Většina zlata dodávaného na trh každý rok jde do zpracovaných produktů, zbytek jde do rukou soukromých investorů a peněžních rezerv. Zlato má dlouhou historii použití jako měna nebo jako rezervní podpora pro jiné formy peněz. Zlatý standard však v současné době nepoužívá žádná vláda, protože byl zcela nahrazen fiat měnou.

(Chcete-li se dozvědět více, Znovu navštívil zlatý standard.)

Investice na finančních trzích vyžadují schopnost v průběhu času měnit perspektivy. Pokud jsou nakupovány zlaté cihly nebo Krugerrands (jihoafrická zlatá mince o objemu jedné unce), pak fyzické vlastnictví tohoto zlata zůstává stejné bez ohledu na tržní cenu. Investice je volba riskovat kapitál s nadějí na zisk. Vlastnictví je přesto kvůli vlastnictví, bez ohledu na jakýkoli nárůst ceny.

Diverzifikace portfolia znamená změnu tříd aktiv. Akcie jsou jednou třídou aktiv. Zlato je další. Vlastnit akcie společnosti znamená vlastnit kapitálový podíl ve společnosti. Hodnota stoupá nebo klesá, mění se na trhu a papírové certifikáty nemusí mít žádnou cenu. Hodnota zlata stoupá a klesá a mění se na trhu, ale nikdy nestojí za nic. V tom je hlavní rozdíl. Možná nebudete profitovat z vlastnictví zlata, ale přinejmenším budete vlastnit žádoucí hmotné aktivum bez ohledu na peněžní hodnotu.

Obrázek 1: Ceny futures na zlato se zvyšují, snižují a snižují. Komodita je stejná, cena není. Zdroj: TradeStation.

Plánování portfolia také bere v úvahu záměr. Je záměrem zvýšit bohatství nebo mít zlato, které lze kdykoli vyměnit za jídlo nebo přístřeší? Oba cíle lze dosáhnout znalostí trhu. Zlato držené pro případ nouze se liší od nákupu futures kontraktu nebo akcií ve společnosti na těžbu zlata. Držení zlata v případě nouze nemusí nutně zvyšovat bohatství. Zlato může být součástí něčího bohatství, ale může také snížit jeho hodnotu.

Porovnejme nákup zlata Krugerrands s nákupem jiného fyzického aktiva, například domu. Ať už cena domu stoupá nebo klesá, stále máte bydlení, které je součástí vašeho majetku. Ať už cena zlata Krugerrands stoupá nebo klesá, stále je držíte a jsou součástí vašeho majetku. Nyní se podívejme na nákup akcií fondu obchodovaného na burze (EFT), jako je SPDR Gold Shares GLD (NYSE: GLD) (obrázek 2). Pokud cena klesne z místa, kde ji koupíte, ztratili jste peníze a papír se může dokonce stát bezcenným.

Obrázek 2: Toto je zlatý trust GLD. Sleduje pohyb zlata, ale nejde o tvrdý majetek. Zdroj: TradeStation.

Zlaté futures

Existují dva způsoby, jak investovat na trhu se zlatem, a to buď nákupem fyzického komoditního zlata, nebo nákupem futures kontraktu. Nákup zlata fyzické komodity znamená mít vlastnictví. Přestože cena bude kolísat, vlastnictví je konečné. Nákup futures kontraktu nebo akcií je spekulace, kdy nevlastníte žádné zlato, ale můžete dosáhnout zisku.

(Chcete-li se dozvědět více, přečtěte si The Gold Showdown: ETFs vs. Futures a Obchodování s futures kontrakty na zlato a stříbro.)

Zlatá futures smlouva je právně závazná dohoda o dodávce zlata v budoucnosti za dohodnutou cenu. Smlouvy jsou standardizovány burzou futures, pokud jde o množství, kvalitu, čas a místo dodání. Pouze cena je variabilní. Smlouva odkazuje na komoditu „zlato“. Akcie zlata nejsou v tomto smyslu komoditou. Akcie těžařů zlata nebo spřízněných společností nabízejí akcie, ale to nepředstavuje žádnou formu vlastnictví zlata.

Zlaté pruty jsou jakýkoli typ zlatého produktu, který se prodává za obsah zlata. Cena zlatých prutů v jakékoli formě sleduje denní spotovou cenu zlata. Trh se zlatem je mezinárodní. Poptávka je celosvětová. Se zlatem se obchoduje někde na světě prakticky každou hodinu dne.

Zlatá komodita

Fráze „útěk ke kvalitě“ se obvykle vztahuje na zlato, které se často nazývá měnou poslední instance. Předpokladem je, že pokud dojde k ekonomickému kolapsu a papírové peníze zastarají, zlato si udrží hodnotu. Měna je jakákoli forma peněz kterékoli země a peníze jsou cokoli, co lze vyměnit nebo vyměnit za něco jiného, ​​čímž se zlato během ekonomické recese stává konečnou formou peněz.

(Další informace o tom, jak se směňují peníze, si přečtěte Od směny k bankovkám.)

Pokud si přejete mít komoditu jako alternativní prostředek směny, kupte si zlaté pruty. Cizí měny nenahrazují zlato, protože žádná země nemá zlatý standard. Nákup může vyžadovat více či méně zlata, v závislosti na poptávce, ale zlato je obvykle přijatelné. (Více viz Co jsou peníze?)

Zásoby zlata se za zlato nevykupují. Zlaté futures kontrakty se zřídka směňují za zlato. Nákup do zlatého fondu nebo indexu neznamená, že máte komoditní zlato. Nákup cizích měn nenahrazuje komoditní zlato.

Vlastnictví zlata se dosáhne pouze nákupem zlatých prutů. Zlaté pruty jsou jakýkoli typ zlatého produktu, který se prodává za obsah zlata. Mohou to být zlaté mince, zlaté cihly nebo zlaté šperky.

Obrázek 3: Příklady zlatých prutů Zdroj: Severozápadní teritoriální mincovna.

Obchodování se zlatem a inflace

Peníze a zlato se mohou zdát stejné a všechny mohou být stejně přijatelnou měnou, ale liší se. Peníze jsou cokoli přijímané jako platba. Měna je často specifická pro konkrétní zemi a je reprezentována papírovými bankovkami vydanými vládou. Jsou to peníze, ale nejsou to zlato. Zlato (stejně jako stříbro) jsou peníze a prostředek směny. Zlato může být měnou, ale je to i více než to, protože je to hmotné aktivum a jediná investice, která není monetizována dluhem.

Obrázek 4 níže ukazuje inverzní vztah mezi zlatem a americkým dolarem.

Obrázek 4: Zlato a americký dolar jsou nepřímo korelované. Když dolar stoupá, ceny zlata klesají. Zdroj: TradeStation.

Následující graf (obrázek 5) ukazuje inverzní vztah mezi americkým dolarem a švýcarským frankem. Švýcarský frank se obecně pohybuje naproti americkému dolaru. Švýcarský frank pozitivně koreluje se zlatem. Korelace jsou dobrým nástrojem pro správu alokací v portfoliu.

Obrázek 5: Americký dolar a švýcarský frank jsou inverzně korelované Zdroj: TradeStation.

Zlato a měny

Devizový trh (devizový nebo devizový trh) označuje trh měn. Devizový trh neznamená žádné zastoupení zlata. Je to zjevně měna jedné země vůči jiné. Peníze Fiat lze vyměnit za nic, zatímco zlato si vždy zachovává peněžní status.

(Další informace viz Časté otázky týkající se obchodování s měnami.)

Následující graf (obrázek 6) je křížový kurz (nebo měnový pár, který nezahrnuje americký dolar) ve srovnání se zlatem. Papírové bankovky žádné země nelze převést na předem stanovené pevné množství zlata.

Obrázek 6: Křížový měnový pár ve srovnání se zlatem, ukazující pozitivní korelaci Zdroj: TradeStation.

Dvojice euro / japonský jen pozitivně koreluje se zlatem (obrázek 5), cena stoupá nebo klesá současně. Nákup zlata a tohoto měnového páru není diverzifikován, protože ztráta nebo zisk je dvakrát větší.

(Více viz Příběhy ze zákopů: Dokonale negativní ziskovost.)

Obrázek 7: Zlatý graf a zdroj S&P 500 Zdroj: TradeStation.

Na obrázku 7 se SPY pohyboval nahoru roky, než se zlato začalo pohybovat nahoru. Od roku 2004 do roku 2008 je SPY až 50%. Zlato začalo růst mimo rozsah až koncem roku 2007. Akciový trh klesl zpět na minima z roku 2004 a ceny zlata jsou také nižší. Komodity v tomto časovém cyklu zaostávaly na akciovém trhu. Je zřejmé, že správa portfolia je efektivnější, když jsou brány v úvahu cykly ekonomiky.

Sečteno a podtrženo

Říká se, že „komodity ochrání portfolia před tržním rizikem“. V každé třídě aktiv však existuje určité tržní riziko, systémové riziko a cenové riziko. Jedinou ochranou portfolia je rozumná správa aktiv. Jinými slovy, ačkoli zlato má pro investory mnoho výhod, držení zlata nezaručuje zhodnocení aktiv. Dotek Midas je opravdu jen dobrá správa peněz.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: