Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Měla by společnost Google vyplatit dividendu z akcií?

Mnoho technologických společností vyplácí svým akcionářům dividendy z akcií nebo pravidelné rozdělení hotovosti ze zisku. Alphabet (GOOGL), mateřská společnost Google, mezi ně nepatří – navzdory tlaku investorů a odborníků na jejich zaplacení.

Nesouhlas s dividendou

Výplata dividendy je považována za jasný signál toho, že společnosti se daří finančně dobře. Abych to řekl na rovinu, společnost má nadbytečnou hotovost k distribuci.

Historicky byly dividendy hlavním důvodem, proč investoři nakupovali akcie. Akcie představovaly vlastnický podíl ve společnosti a dividendy byly podílem vlastníků na zisku.

Obecně platí, že společnosti, které vyplácejí konzistentní dividendy, mají tendenci vykazovat stabilní finanční výkonnost a stabilní tok příjmů. Jak příslib výplaty, tak i vnímaná stabilita společnosti mohou přilákat více investorů, což následně způsobí růst ceny.

Nevýhodou dividend

Na opačném konci diskuse je teorie irelevance dividendy. To je založeno na přesvědčení, že nabídka a výplata dividend by neměla mít vliv na cenu akcií společnosti. Lidé, kteří si stojí za touto teorií, poznamenávají, že investoři mohou prodat část svých akcií, pokud potřebují hotovost.

Zastánci vyplácení dividend mateřské společnosti Google tvrdí, že společnost tak může učinit, aniž by to ovlivnilo její finanční stabilitu, a že může pouze přispívat k jejímu výkonu.

Alphabet vykázala ve čtvrtém čtvrtletí roku 2019 tržby ve výši 46 miliard USD, což je o 17% více než v předchozím roce..Celkové příjmy za fiskální rok se zvýšily na 160,7 miliard USD...

Proč Alphabet nechce vyplácet dividendy

Finanční výkonnost společnosti Alphabet jasně ukazuje, že je schopna vyplácet dividendy akcionářům. Otázkou pak bude: Proč nechce mateřská společnost Google vyplácet dividendy? Odpověď lze najít v poslání Alphabet. Začíná to:

Jak jsme s Sergejem před 11 lety napsali v původním dopisu zakladatelů: „Google není konvenční společnost. Nechceme se jím stát. “ V rámci toho jsme také řekli, že můžete očekávat, že uzavřeme „menší sázky v oblastech, které se ve srovnání s našimi současnými podniky mohou zdát velmi spekulativní nebo dokonce podivné.“ Od začátku jsme se vždy snažili dělat více a dělat důležité a smysluplné věci s prostředky, které máme. ..

Jádrem toho, co Alphabet dělá, je neustálý vývoj a expanze do nových podniků. To je nejzřetelnější v její divizi Google X, jak společnost nazývá svou Moonshot Manufacturing unit. Do ledna 2019 byly ve vývoji projekty Google X, které zahrnovaly samořídící automobily, balóny přenášející internetovou službu do vzdálených oblastí, draky vyrábějící elektřinu a mnoho dalšího...

Někteří tvrdí, že spíše než vyplácení dividend musí společnost znovu investovat své peníze na financování těchto typů projektů a zajištění dlouhodobého vývoje a růstu společnosti.

Další velké technologické společnosti, které vyplácejí dividendy

Mnoho velkých společností v technologickém průmyslu vyplácí akcionářům dividendy. Zde jsou některé z nich a jejich dividendové výnosy ke dni 20. března 2020:

Dividenda v budoucnosti?

Vzhledem ke svému poslání odlišovat se od konvenčních společností je velmi nepravděpodobné, že by mateřská společnost Google propadla a vyplácela dividendy jen proto, že to dělají její konkurenti. Ale nikdy nevíte – lidé si kdysi mysleli, že Apple nikdy dividendu nevyplatí.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: