Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Mám prodat své akcie, pokud společnost pozastaví dividendu?

Od roku 2008, kdy Federální rezervní systém snížil úrokové sazby na nulu a poté je tam udržel na neurčito, se akcie vyplácející dividendy staly jedním z nejúčinnějších způsobů, jak vydělat garantovanou úrokovou sazbu, která je vyšší než buráky. Od roku 2018 stále platí bankovní investice, jako jsou peněžní trhy a depozitní certifikáty (CD), které byly dobré pro alespoň 5% míru návratnosti, podstatně méně aktuální míra je nyní asi 3%. Akcie s dividendami však mohou v některých případech platit 10% nebo více.

Proč investoři volí dividendové akcie

Pro investora, který chce dostávat stálé splátky úroků ve výši 10 000 USD, jsou zřejmým řešením akcie vyplácející dividendy. Umístěním společnosti, která vyplácí 10% dividendu, může trader získat čtvrtletní šek na dividendy ve výši 250 USD a získává z jakéhokoli zvýšení samotné akcie. S tím, že CD platí 1%, je naopak jeho čtvrtletní úrok žalostných 25 $ a nemá žádný další způsob, jak vydělat peníze z investice.

Výzva nastává, když společnost pozastaví vyplácení dividend, což není vzácný jev. Pro investora, který si professional dividendu vybral akcie, představuje pozastavení této výhody hádanku, zda akcie prodat. Nejobezřetnějším způsobem, jak učinit toto rozhodnutí, je zjistit, proč společnost pozastavuje vyplácení dividend a motivaci investora držet akcie.

Důvod pozastavení

Společnosti pozastavují dividendy z různých důvodů. Někdy se jedná o problém peněžních toků, což je oprávněný důvod k obavám investorů. Jindy si společnost přeje přesměrovat tyto peníze do příležitosti růstu, jako je získání konkurenta nebo expanze na nový trh.

Pozastavení dividend je téměř vždy doprovázeno tiskovou zprávou. Investor stojí za to si jej přečíst a pokusit se pochopit konkrétní důvod, proč společnost pozastavuje vyplácení dividend. Lidé, kteří píší tyto zprávy, jsou mistry rotace a mají tendenci zakrývat informace, které by mohly vést investory k přesvědčení, že akcie směřují k poklesu. Pokud tisková zpráva jasně a výslovně neuvádí logický důvod pozastavení, může být načase vypsat akcie.

Na druhou stranu, tisková zpráva, která jasně stanoví plán růstu společnosti, může naznačovat, že se akcie oplatí držet, i když dočasně zmizí poskytnutý dividendový příjem.

Motivace investora

Investoři si pro svůj zaručený pravidelný příjem vybírají dividendové akcie, ale často to není jejich jediná motivace. Pokud má akcie dobrý výhled růstu a má dobrou pozici, aby v blízké budoucnosti nabídla silné výnosy, pozastavení dividendy nemusí být dobrým důvodem k prodeji. Dividendy účinně zvyšují výnosy akcií akcie generující roční výnosy 12% a vyplácení dividendy 3% mají efektivní roční výnosy 15%. Investor, který předpokládá, že akcie v příštím roce porostou o 20%, by se ho neměl vzdát jen proto, že společnost pozastavila dividendu ve výši 3%. I bez dividendy akcie bijí na trh a je těžké najít stejnou nebo lepší náhradu.

Advisor Insight

Alexander Rupert, CFP®
Sequoia Monetary Group, Cleveland, OH

Pokud společnost sníží svou dividendu nebo ji zcela eliminuje, měli by investoři nejprve zjistit proč. Dobrým začátkem je analýza finančních výkazů společnosti a tiskových zpráv. Důvod snížení může být negativní, například potíže s udržením výdělků. Důvod by mohl být také pozitivní, stejně jako plány na investice do nového projektu, který snad vygeneruje budoucí hodnotu.

To, zda akcie prodáte či nikoli, závisí na vaší investiční strategii. Pokud vlastníte akcie primárně professional příjem, může být dobrou volbou prodej. Pokud investujete do akcií s absolutním výnosem, neměli byste se zajímat pouze o výplaty dividend, důraz by měl být kladen na dlouhodobé finanční zdraví společnosti.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: