Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Který obchodní model je nejlepší? Závisí na odvětví

Obchodní product společnosti je důležitým vyjádřením toho, jak společnost podniká. Navzdory velikosti podniku nebo odvětví, ve kterém podnik působí, obchodní product podrobně popisuje, jak organizace vytváří a dodává produkty nebo služby, konkrétní obchodní procesy, infrastrukturu, strategie získávání zákazníků a zamýšlenou zákaznickou základnu. Obchodní modely mají různé podoby. Mezi běžné druhy patří modely přímého prodeje, franšízy, freemium a předplatné.

Shrnutí

  • Existuje několik způsobů, jak si podnik vydělat peníze, ale na trhu dominuje hrstka osvědčených obchodních modelů.
  • Zahrnují přímý prodej, předplatné, product freemium a product franšízy.
  • V závislosti na tom, co vaše firma vyrábí nebo dělá, se jeden z těchto modelů generujících příjmy pravděpodobně zvedne na vrchol jako nejvhodnější způsob podnikání.

Přímý prodej

Podle obchodního modelu přímého prodeje generuje prodej produktů nebo služeb tržby prostřednictvím sítě prodejců, kteří prodávají přímo zákazníkům. V obchodním modelu přímého prodeje obvykle neexistuje žádné pevné maloobchodní umístění. Místo toho jsou jednotliví prodejci spojeni s velkou mateřskou společností a dostávají nástroje, jak se stát individuálními podnikateli.

Přímý prodej probíhá prostřednictvím prezentací nebo předvádění produktu nebo služby v prostředí one particular-on-1 nebo během hostovaného večírku u potenciálního zákazníka nebo firmy. Majitelé podniků v přímém prodeji vydělávají část svých tržeb, zatímco společnost poskytující produkt si ponechává zbývající výnosy. Příkladem obchodního modelu přímého prodeje jsou společnosti jako Avon, Arbonne a Herbalife.

Franšízový model

Podle franšízového obchodního modelu si majitelé firem kupují obchodní strategii jiné organizace. Namísto vytvoření nového produktu a distribučního řetězce, který by tento produkt dodal spotřebitelům, franšízant koupí vlastnický podíl v obchodním modelu, který již byl úspěšně vyvinut. Společnost nabízející svůj proprietární produkt nebo službu, své obchodní procesy a svou značku je známá jako franchisor a těží ze snížení kapitálového výstupu používaného k budování nových lokalit.

Majitelé franšízy vydělávají část výnosů generovaných jejich lokalitami a franšízor vybírá licenční poplatky navíc k procentu tržeb z prodeje od franšízy. Mezi oblíbené společnosti, které jsou závislé na franšízovém obchodním modelu růstu, patří McDonald’s a Subway.

Freemium Model

Pro společnosti, které nabízejí osobní nebo obchodní služby prostřednictvím internetu, je obchodní model freemium běžný. V rámci modelu freemium podnik rozdává službu bez nákladů spotřebiteli jako způsob, jak vytvořit základ professional budoucí transakce. Nabídkou bezplatných služeb na základní úrovni si společnosti budují vztahy se zákazníky a nakonec jim za příplatek nabízejí pokročilé služby, doplňky nebo uživatelský komfort bez reklam. Freemium model má tendenci dobře fungovat professional internetové podniky s malými náklady na získávání zákazníků, ale s vysokou celoživotní hodnotou. Spotify a Skype fungují v rámci obchodního modelu freemium.

Design předplatného

Firmy, které působí v odvětví s vysokými náklady na získávání zákazníků, se mohou rozhodnout pro obchodní product s předplatným nebo opakující se tržby. Cílem obchodního modelu předplatného je udržet si zákazníky na základě dlouhodobé smlouvy a zajistit opakující se výnosy z opakovaného nákupu produktu nebo služby.

Obchodní modely on-line předplatného obvykle vyžadují, aby se zákazník zaregistroval k automatickým platebním plánům. Za smlouvu, která končí před stanoveným časovým rámcem, mohou účtovat storno poplatek. Organizace monitorující úvěr, jako jsou Experian a Equifax, používají obchodní product předplatného, ​​stejně jako společnosti poskytující služby a telefony.

Závěr

Existuje tolik typů obchodních modelů, kolik je druhů podnikání. Přímý prodej, franšízing, reklama a kamenné obchody jsou příklady tradičních obchodních modelů. Existují také hybridy, například podniky, které kombinují internetový maloobchod s kamennými obchody, nebo sportovní organizace, jako je NBA.

Ale ne každý průmysl je vhodný professional všechny typy obchodních modelů. Kromě toho je v rámci těchto širokých kategorií každý obchodní plán jedinečný. Zvažte holicí průmysl. Gillette s radostí prodává holicí rukojeť Mach3 za cenu nižší nebo nižší, aby získala stálé zákazníky pro své ziskovější žiletky. Obchodní design spočívá na rozdávání rukojeti, aby se dosáhlo prodeje čepele. Tento obrat v širším obchodním modelu freemium je nyní známý jako product holicího strojku ale může se také vztahovat na společnosti v jakémkoli podnikání, které prodává produkt s hlubokou slevou, aby dodalo závislé zboží za podstatně vyšší cenu. Pointa je vybrat obchodní design, který má největší smysl professional produkty nebo služby, které nabízíte.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: