Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Kdy a proč klesá cena zlata?

Význam změn ceny zlata

Pokud jste někdy byli vystaveni co i jen jedné reklamě na finanční televizní síti, bylo vám řečeno, že zlato bylo, je a navždy bude největší investicí všech dob. Zachování hodnoty, historie dlouhá tisíciletí, nedostatek atd.

Společnosti prodávající zlato však s radostí vezmou vaši hotovost výměnou za ni, což by vám mělo říci něco o krátkodobé prognóze zlata a pravděpodobnosti bezprostřední inflace.

Shrnutí

  • Zatímco zlato je často považováno za bezpečné útočiště a uchovávání hodnoty, je také vyrobenou komoditou a podléhá stejným ekonomickým silám.
  • Když těžaři zlata vyprodukují přebytek zlata v poměru k poptávce, cena bude vystavena tlaku dolů kvůli zákonům ekonomiky.
  • Spekulanti, kteří akumulují nebo uvolňují zlato na trhu, mohou vytvářet dočasnou nerovnováhu, která vede k rychlým cenovým změnám.

Porozumění cenám zlata

Trvalý býčí trh se zlatem je nemožný. Pokud by cena zlata od dob Tutanchamona trvale a měřitelně rostla, byla by jeho cena nekonečná. Cena kovu jasně roste a klesá každý den, takže díky čemu se křivky nabídky a poptávky jednoho dne protínají s jednou cenou a další den s jinou?

Přepětí v nabídce

Nabídka zlata je z jednoho období na druhé do značné míry statická. Zlaté doly jsou velké a bohaté, ale téměř vše, co produkují, je odpad. Jak se technologie zlepšuje, ruda s nižší koncentrací zlata se stává ekonomicky výhodnější pro těžbu. Zlikvidujte všechny miliardy tun bezcenné zemní skály a odhaduje se, že všechno zlato, které se kdy vytěžilo, by se vešlo na fotbalové hřiště, které se hromadilo necelých 10 halt. Zlato vytěžené každý rok přidává k celkovému množství méně než tloušťku barvy.

Jako dlouhodobá komodita není zlato professional spekulativní zárukou. Nikdo, nebo alespoň nikdo rozumný, nekupuje fyzické zlato v naději, že se jeho hodnota v příštím roce zvýší. Místo toho je nákup zlata obranným opatřením: ochrana před inflací, devalvací měny, selháním méně hmotných aktiv a dalšími strastmi.

Na rozdíl od mnoha jiných komodit – lehká sladká ropa, ethanol, bavlna – se drahé kovy liší tím, že se většinou nekonzumují. Méně než 10% zlata se těží pro průmyslové účely (např. Léky na revmatoidní artritidu a zubní můstky), zbytek se ponechá a později prodá podle vůle kupujícího, ať už ve formě prutů, mincí nebo šperků. V zásadě je celková nabídka zlata víceméně statická.

V roce 2009 Aaron Regent, tehdejší prezident společnosti Barrick Gold Corporation, druhého největšího producenta zlata na světě, uvedl, že produkce zlata dosáhla vrcholu na přelomu tisíciletí a bude nadále klesat. A ceny skutečně odpovídajícím způsobem rostly až do konce roku 2011. Ve skutečnosti se zdvojnásobily. Přesto v dnešních cenách od té doby ztratili 15% od tohoto historického zenitu...

Nejvýraznější pokles cen zlata za poslední desetiletí nastal mezi říjnem 2012 a červencem 2013, tedy devíti měsících, během nichž kov ztratil přibližně třetinu své hodnoty. Cena v lednu 2016 pokračovala v poklesu na least 1 060 USD za unci, než se odrazila..Od června 2020 byla cena 1 751 USD za unci..Klasická ekonomická teorie by vinila medvědí trh buď ze zvýšení nabídky, které jsme již určili, je nepravděpodobné, nebo ze snížení poptávky.

Podmínky trhu

Spekulace jsou jedním z důvodů změn cen zlata. Investoři spekulují, co budou vlády a centrální banky dělat, a poté podle toho jednají. Ceny zlata poklesly, když Federální rezervní systém oznámil, že po finanční krizi uzavírá svůj kontroverzní stimulační program...

Toto oznámení, spojené s nadpřirozeně nízkou mírou inflace té doby, způsobilo, že role zlata jako zajištění proti rostoucí cenové hladině byla diskutabilní. Vhoďte do mixu rozžhavený akciový trh a pokušení zvyšovat výnosy v kontrastu s udržováním hodnoty je příliš velké. Proč sedět na vedlejší koleji s inertním lesklým kovem, když ostatní investoři alespoň dočasně zbohatnou?

Professional některé mladší investory je těžké uvěřit, ale na konci 90. enable se zlato pohybovalo v rozmezí 270 USD..To je za unci, ne za miligram. Lidé bystří a trpěliví na to, aby se během terorismu, války, prodloužené recese a dalších nejrůznějších globálních otřesů drželi svých zlatých zásob, jsou oprávněně hrdí. A pravděpodobně stále neprodává. Zejména když si uvědomíte, že celosvětové ekonomické a politické potíže jsou často normou, nikoli výjimkou.

Zvláštní úvahy

Je lákavé si myslet, že zlato představuje objektivní, nerealizovatelnou míru bohatství, zejména s ohledem na roli kovu jako investice v průběhu civilizace. Ale není. Hodnota zlata roste a klesá stejně jako každá jiná investice. Zatímco zlato téměř jistě nikdy nezíská ani neztratí relativní hodnotu tak rychle jako penny akcie a počáteční veřejné nabídky dot-com, pohyby cen zlata mohou stále sdělovat informace.

Tyto informace odrážejí důvěru investorů, pravděpodobnost růstu ceny akcií a měn atd. Moudrý investor je 10, kdo uznává místo zlata na trhu, aniž by tomu přikládal příliš velký nebo příliš malý význam.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: