Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Jaký je vztah mezi cenami ropy a inflací?

Ceny ropy a úrovně inflace se často považují za spojené ve vztahu příčiny a následku. Jak se ceny ropy pohybují nahoru, inflace – která je měřítkem obecných cenových trendů v celé ekonomice – jde stejným směrem výše. Na druhé straně s poklesem ceny ropy se začnou snižovat inflační tlaky. Historie ukazuje, že tyto dva jsou ve vzájemném vztahu, ale vztah se zhoršil od ropné špičky v 70. letech.

Na jaře roku 2020 se ceny ropy zhroutily uprostřed pandemie COVID-19 a hospodářského zpomalení. OPEC a jeho spojenci souhlasili s historickým snížením produkce za účelem stabilizace cen, ale poklesli na minima 20 let.

Shrnutí

  • Ceny ropy mohou ovlivnit úroveň inflace v ekonomice zvýšením nákladů na vstupy.
  • Během sedmdesátých let existovala silná korelace mezi inflací a cenami ropy.
  • Od 80. permit se vztah mezi ropou a spotřebitelskými cenami zmenšil.
  • Index cen výrobců (PPI) má větší korelaci s ropou ve srovnání s indexem spotřebitelských cen (CPI).

Příčina a následek

Důvodem, proč je ropa spojena s inflací, je skutečnost, že ropa je hlavním vstupem do ekonomiky – používá se v kritických činnostech, jako je zásobování energií v dopravě a vytápění domácností – a pokud se zvýší vstupní náklady, měly by se zvýšit i náklady na konečné výrobky. Například pokud stoupne cena ropy, pak bude výroba plastů dražší a plastová společnost poté část nebo všechny tyto náklady přenese na spotřebitele, což zvýší ceny a vytvoří tak inflaci.

Přímý vztah mezi ropou a inflací byl patrný v 70. letech, kdy náklady na ropu vzrostly z nominální ceny 3 $ před ropnou krizí v roce 1973 na přibližně 40 $ během ropné krize v roce 1979. To pomohlo posunout index spotřebitelských cen (CPI), klíčové měřítko inflace, na více než dvojnásobek na 86,30 do konce roku 1980 z 41,20 na začátku roku 1972. Abychom to uvedli do větší perspektivy, zatímco dříve to trvalo 24 allow (1947 -1971), aby se CPI zdvojnásobil, trvalo to během sedmdesátých let zhruba osm allow... ..

Stylish řazení

Po 80. letech se však vztah mezi ropou a inflací začal zhoršovat. Během 90. permit a ropné krize ve válce v Zálivu se ceny ropy za šest měsíců zdvojnásobily na přibližně 40 USD z 20 USD, ale CPI zůstal relativně stabilní a v prosinci 1991 vzrostl na 137,9 z 134,6 v lednu 1991...

Tento rozdíl ve vztahu mezi inflací a ropou byl ještě patrnější během nárůstu cen ropy od roku 1999 do roku 2005, kdy roční průměrná nominální cena ropy vzrostla na 50 USD z 16,50 USD. Během stejného období vzrostl CPI v prosinci 2005 na 196,80 ze 164,30 v lednu 1999..Na základě těchto údajů se ukazuje, že silná korelace mezi cenami ropy a inflací, která byla pozorována v 70. letech, výrazně oslabila.

CPI vs. PPI

Zdá se, že existuje větší souvislost mezi ropou a indexem producentských cen (PPI), který měří cenu zboží na velkoobchodní úrovni. Konkrétně korelace mezi cenami ropy a PPI mezi lety 1970 a 2017 byla ,71, uvádí Federální rezervní banka St. Louis.

Korelace mezi PPI a ropou byla mnohem silnější než u CPI, který ve stejném období činil ,27. „Slabší vazba mezi cenami ropy a spotřebitelskými cenami pravděpodobně pochází z relativně vyšší váhy služeb v americkém spotřebním koši, u kterého byste očekávali, že se bude méně spoléhat na ropu jako na výrobní vstup,“ uvádí St. Louis Fed...

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: