Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Jak zlato ovlivňuje měny?

Ah, přetrvávající přitažlivost – a vliv – zlata. I když se ve vyspělých zemích již nepoužívá jako primární forma měny, žlutý kov má i nadále silný dopad na hodnotu těchto měn. Kromě toho existuje silná korelace mezi jeho hodnotou a silou měn obchodujících na zahraničních burzách. (Rychlý základ najdete v části „Zlato: Druhá měna.“)

TUTORIAL: Úvod do komodit

Abychom ilustrovali tento vztah mezi obchodováním se zlatem a devizami, zvažte těchto pět důležitých rysů žluté věci:

Zlato bylo kdysi používáno k zálohování měn Fiat

Již v Byzantské říši bylo zlato používáno k podpoře fiat měn – to znamená těch, které byly v jejich zemi původu považovány za zákonné platidlo. Zlato bylo také používáno jako světová rezervní měna až do většiny z 20th století Spojené státy používaly zlatý common až do roku 1971, kdy jej prezident Nixon přerušil.

Dokud nebyl opuštěn zlatý standard, země nemohly jednoduše tisknout své nekryté měny do omrzení papírové peníze musely být zálohovány stejným množstvím zlata ve svých rezervách (tehdy, stejně jako nyní, země držely zásoby zlatých prutů po ruce). Ačkoli zlatý regular v rozvinutém světě již dlouho upadl, někteří ekonomové mají pocit, že bychom se k němu měli vrátit kvůli volatilitě amerického dolaru a jiných měn líbí se jim, že to omezovalo množství peněz, které národy směly tisknout.

Zlato se používá k zajištění proti inflaci

Investoři obvykle nakupují velké množství zlata, když jejich země zažívá vysokou míru inflace. Poptávka po zlatě se během inflačních dob zvyšuje kvůli jeho vlastní hodnotě a omezené nabídce. Protože jej nelze ředit, zlato si dokáže udržet hodnotu mnohem lépe než jiné formy měny. (Související čtení viz „Velká inflace sedmdesátých let“.)

Například v dubnu 2011 se investoři obávali klesajících hodnot nekryté měny a vyhnali cenu zlata na závratných 1 500 USD za unci. To naznačuje, že v měny na světovém trhu nedůvěřovala moc a že očekávání budoucí ekonomické steadiness byla chmurná.

Cena zlata ovlivňuje země, které jej dovážejí a vyvážejí

Hodnota národní měny je silně vázána na hodnotu jejích dovozů a vývozů. Když země dováží více než vyváží, hodnota její měny poklesne. Na druhé straně se hodnota její měny zvýší, pokud je země čistým vývozcem. Země, která vyváží zlato nebo má přístup ke zlatým rezervám, tedy po zvýšení cen zlata zaznamená nárůst síly své měny, protože to zvyšuje hodnotu celkového vývozu země. (Související čtení viz „Co se děje se zlatem?“)

Jinými slovy, zvýšení ceny zlata může vytvořit obchodní přebytek nebo pomoci vyrovnat obchodní deficit. Naopak, země, které jsou velkými dovozci zlata, nevyhnutelně po zvýšení ceny zlata nevyhnutelně budou mít slabší měnu. Například země, které se specializují na výrobu produktů vyrobených ze zlata, ale nemají vlastní rezervy, budou velkými dovozci zlata. Budou tedy obzvláště náchylní ke zvýšení ceny zlata.

Nákupy zlata mají tendenci snižovat hodnotu měny použité k jeho nákupu

Když centrální banky nakupují zlato, ovlivňuje to nabídku a poptávku domácí měny a může to vést k inflaci. To je do značné míry způsobeno skutečností, že banky se spoléhají na tisk více peněz na nákup zlata, a tím vytvářejí nadbytečnou nabídku nekryté měny. (Bohatá historie metalu vychází z jeho schopnosti dlouhodobě udržovat hodnotu. Další informace najdete v části „8 důvodů, proč vlastnit zlato.“)

Ceny zlata se často používají k měření hodnoty místní měny

Mnoho lidí mylně používá zlato jako definitivní zástupce pro oceňování měny země. Ačkoli mezi cenami zlata a hodnotou nekryté měny nepochybně existuje vztah, není to vždy inverzní vztah, jak se mnozí domnívají.

Například pokud existuje vysoká poptávka z odvětví, které vyžaduje pro produkci zlato, způsobí to růst cen zlata. Ale to neříká nic o místní měně, která může být velmi dobře současně oceněna. Přestože lze cenu zlata často použít jako odraz hodnoty amerického dolaru nebo jakékoli měny, je třeba analyzovat podmínky, aby bylo možné určit, zda je inverzní vztah skutečně vhodný.

Sečteno a podtrženo

Zlato má hluboký dopad na hodnotu světových měn. Přestože byl zlatý common upuštěn, zlato jako komodita může sloužit jako náhrada za nekryté měny a může být použito jako účinné zajištění proti inflaci. Není pochyb o tom, že zlato bude i nadále hrát nedílnou roli na devizových trzích. Proto je důležité sledovat a analyzovat jeho jedinečnou schopnost reprezentovat zdraví místních i mezinárodních ekonomik.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: