Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Jak se počítá úrok z marže?

Obchodování na marži je běžná strategie používaná ve finančním světě je to však riskantní. Marže jsou peníze vypůjčené od makléře na nákup nebo zkrácení aktiva a umožňují obchodníkovi zaplatit určité procento z hodnoty aktiva, zatímco zbytek peněz je vypůjčen. Stejně jako v jakékoli formě vypůjčených peněz vznikají úroky.

Obchodování na okraji

Obchodování na marži obchodníkům usnadňuje vstup do obchodních příležitostí, protože se nemusí obávat velkých výdajů v hotovosti na získání aktiva.

Úroková marže je úrok, který je splatný z půjček poskytnutých mezi vámi a vaším makléřem ohledně aktiv vašeho portfolia. Například pokud krátce prodáte akci, musíte si ji nejprve vypůjčit na marži a poté ji prodat kupujícímu. Nebo pokud nakupujete na marži, bude vám nabídnuta možnost využít své peníze na nákup více akcií, než kolik vyděláte v hotovosti.

Například s 10% marží si můžete koupit akcie v hodnotě 1 000 $ a vložit jen 100 $. Těchto dalších 900 $ je vám poskytnuto ve formě maržového úvěru, za který budete muset platit úroky. Pokud máte maržový účet, je důležité pochopit, jak se tento úrok z marže počítá, a v případě potřeby si jej můžete sami vypočítat ručně. Je to stejně důležité jako úrok na vašem spořicím účtu.

Před spuštěním výpočtu musíte nejprve zjistit, jakou úrokovou sazbu marže váš broker-seller účtuje za půjčení peněz. Makléř by měl být schopen na tuto otázku odpovědět. Cenným zdrojem těchto informací může být také website firmy, stejně jako výpisy z potvrzení účtu a / nebo měsíční a čtvrtletní výpisy z účtu.

Makléř obvykle uvede své maržové sazby spolu s dalšími zveřejněnými informacemi o poplatcích a nákladech. Maržová úroková sazba bude často záviset na počtu aktiv, která máte u svého makléře, kde čím více peněz u nich máte, tím nižší je maržový úrok, za který budete odpovědní.

Výpočet úroku z marže

Jakmile je známa účtovaná úroková sazba marže, popadněte tužku, kousek papíru a kalkulačku a budete připraveni zjistit celkovou cenu dlužného úroku z marže. Zde je hypotetický příklad:

Předpokládejme, že si chcete půjčit 30 000 $ na nákup akcií, které chcete držet po dobu 10 dnů, kde je úroková sazba marže 6% ročně.

Chcete-li vypočítat náklady na půjčku, nejprve vezměte částku vypůjčených peněz a vynásobte je účtovanou sazbou:

  • 30 000 $ x ,06 (6%) = 1 800 $

Pak vezměte výsledné číslo a vydělte ho počtem dní v roce. Makléřský průmysl obvykle používá 360 dní, nikoli očekávaných 365 dní.

Poté vynásobte toto číslo celkovým počtem dní, které jste si vypůjčili, nebo očekáváte, že si půjčíte peníze na marži:

Na tomto příkladu vás bude stát úrok z marže 50 $, abyste si na 10 dní půjčili 30 000 $.

Zatímco marži lze použít k zesílení zisků v případě, že akcie vzrostou a provedete nákup pomocí pákového efektu, může také zvětšit ztráty, pokud cena vaší investice poklesne, což má za následek výzvu k marži nebo požadavek přidat další hotovost do ke krytí těchto papírových ztrát.

Pamatujte, že bez ohledu na to, zda na obchodě získáte nebo ne, budete stále dlužit stejný maržový úrok, který byl vypočítán při původní transakci.

Sečteno a podtrženo

Obchodování na marži je riskantní obchod, ale může být ziskové, pokud je řádně řízeno, a co je důležitější, pokud se obchodník sám nepřenáší. Usnadňuje také přístup k určitým hodnotám aktiv, protože obchodník nemusí vidět celkovou cenu aktiva, když vidí zajímavou obchodní příležitost. Při zadávání obchodu s marží je důležité vypočítat výpůjční náklady, abyste určili, jaké budou skutečné náklady obchodu, což přesně vypovídá o zisku nebo ztrátě.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: