Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Jak se odečítají poplatky ETF?

Poplatky za správu investic professional fondy obchodované na burze (ETF) a podílové fondy odečítá ETF nebo fondová společnost a denně se provádějí úpravy čisté hodnoty aktiv (NAV) fondu. Investoři tyto poplatky ve svých výpisech nevidí, protože je s nimi společnost spravuje interně.

Poplatky za správu jsou jen součástí poměru celkových nákladů na správu (MER), což by se mělo týkat investorů.

Shrnutí

  • Poplatky za správu snižují hodnotu investice ETF.
  • Jsou podmnožinou celkového „poměru výdajů na správu“.
  • MERy jsou obecně nižší u pasivních fondů než u aktivních.

Poplatky ETF

V rámci svého běžného provozu vznikají společnosti ETF výdaje od platů manažerů po náklady na správu a advertising, které jsou odečteny od NAV.

Předpokládejme, že ETF má stanovený poměr ročních výdajů ,75%. U investice ve výši 50 000 USD je očekávaný výdaj v průběhu roku 375 USD. Pokud by ETF za rok vrátil přesně %, trader by v průběhu roku pomalu viděl pohyb svých 50 000 USD na hodnotu 49 625 USD.

Čistý výnos, který trader získá z ETF, je založen na celkovém výnosu, který fond skutečně vydělal, minus uvedený poměr nákladů. Pokud ETF vrátí 15%, NAV by se zvýšila o 14,25%. Toto je celkový výnos minus výdajový poměr.

Dopad výdajů fondu

Poplatky jsou důležité, protože mohou mít obrovský dopad na vaše konečné výnosy. Investice 100 $, která roste o 7% ročně, by bez poplatků měla za 10 permit hodnotu 197 $. Odečtěte 1% roční poplatek a výsledkem je 179 $, což znamená, že výdaje fondu snědly 10% vašeho potenciálního portfolia. Protože poplatky se časem skládají, stejně jako aktiva portfolia, čím delší je investiční období, tím větší je ztráta.

Způsoby, jak minimalizovat náklady

Poplatky v posledních letech obecně klesaly, ale některé fondy jsou přesto dražší než jiné. Kritickým rozdílem je zde pasivní vs. aktivní správa.

Pasivní manažeři jednoduše napodobují držení akciového indexu, často indexu S&P 500, někdy s malými odchylkami. Tito manažeři „indexového fondu“ nebo „indexového ETF“ pravidelně znovu vyvažují aktiva fondu tak, aby odpovídala srovnávacímu indexu, což zase přináší obchodní náklady, ale obvykle jsou minimální.

Aktivní manažeři, jak název napovídá, berou větší ruku při výběru majetku fondu. To mimo jiné vyžaduje nákladná výzkumná oddělení, která pasivní fondy nemají, a obvykle vyšší úroveň obchodování, což zvyšuje transakční náklady. To vše se projeví v MER.

V roce 2018 činily poplatky u aktivních fondů registrovaných v Usa v průměru ,67% oproti ,15% u pasivních fondů, uvádí Morningstar, široce konzultovaný zdroj údajů o fondech...

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: