Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Jak přesně filmy vydělávají peníze?

Z dálky by filmový obchod mohl vypadat docela okouzlující. Movie star a producenti sklouzávají po červených kobercích, spojují své Oscary a dovolenou v St. Barts – jen proto, že mohou. Přestože ve filmovém průmyslu je třeba vydělat spoustu peněz, ekonomika natáčení filmů není zdaleka jednoduchá.

Něco, co pravděpodobně uslyšíte, když procházíte sály jakéhokoli filmového studia, je „nikdo nic neví“. A to je pravda. Veřejnost může být vrtkavá a průmysl se mění. Téměř každý movie je nesmírně riskantní investicí, dokonce i filmem, ve kterém hrají velcí herci a herečky. Podle zprávy divadelní statistiky trhu Motion Photograph Association of The usa (MPAA) za rok 2019 dosáhla americká a kanadská pokladna výše 11,4 miliard dolarů. Celosvětově tržba filmů dosáhla v roce 2019 výše 42,2 miliard dolarů...

Není to tak přímočaré jako v počátcích kinematografie, kdy by se movie objevil v kinech, vydělal drtivou většinu svých výnosů prodejem lístků a pak zmizel. Významná studia i nezávislí filmaři nyní tráví většinu času hledáním nových zdrojů příjmů, protože prodej vstupenek již professional filmy není to pravé a koncové. Bohužel, uzavření většiny divadel počátkem roku 2020 činí jiné příjmy mnohem důležitější než kdy dříve...

Shrnutí

  • Přestože ve filmovém průmyslu je třeba vydělat spoustu peněz, ekonomika filmové tvorby není zdaleka jednoduchá.
  • Film nemá jistou cestu, jak dosáhnout zisku, protože do hry vstupují faktory jako povědomí o značce, rozpočty P&A a touhy vrtkavé veřejnosti.
  • Návštěvnost divadel v United states byla v posledních letech náročná, a proto je ještě důležitější vydělávat peníze v zahraničních divadlech.
  • Od doby Hvězdných válek hraje merchandising hlavní roli v příjmech filmů, které přitahují děti.
  • Televizní práva, video clip na vyžádání a streamovací služby jsou pro filmová studia stále důležitějším zdrojem příjmů.

Rozpočty a náklady na filmy

Hlavní studia obecně nezveřejňují úplné rozpočty svých filmů (produkce, vývoj, advertising and marketing a reklama). Toto tajemství vyvstává částečně proto, že výroba a uvedení filmu na trh stojí mnohem víc, než většina lidí očekává. Například rozpočet produkce letního trháku, jako je Marvel „The Avengers“, se odhaduje na 220 milionů dolarů..Jakmile zohledníte náklady na marketing and advertising a reklamu, rozpočet se zvýší.

U mnoha filmů mohou být náklady na tisk a reklamu (P&A) skutečně extrémně vysoké. Movie ve výši 15 milionů dolarů, který je v Hollywoodu považován za film s malým rozpočtem, může mít propagační rozpočet vyšší než jeho produkční rozpočet. Mnoho filmů, které nemají vestavěné publikum (například ty, které vycházejí z nejprodávanějších knih jako „The Starvation Games“ nebo dokonce „50 Shades of Grey“), potřebují způsob, jak dostat lidi do divadla. Romantické komedie nebo některé dětské filmy se musí propagovat prostřednictvím televizních reklam a mediálních reklam a tyto náklady se rychle sčítají. U filmu s rozpočtem od 40 do 75 milionů dolarů může být jeho rozpočet P&A přes 20 milionů dolarů.

U jakéhokoli typu filmu, ať už jde o trhák nebo nezávislou produkci, mohou účty jako daňové úlevy a výnosy z umístění produktů pomoci platit účty. Pokud dostanou pobídku k natáčení filmu v Kanadě nebo v Louisianě, producenti to obvykle uspěchají.

Vrátíme-li se k mantře „nikdo nic neví“, existují překvapivé hity, jako je indický movie „Little Miss Sunshine“. Ten film je příběhem Popelky, pokud jde o filmové finance. Jeho rozpočet byl kolem 8 milionů dolarů a na filmovém festivalu Sundance se prodal distributorovi Fox Searchlight za 10,5 milionu dolarů. Film vydělal v amerických kinech 59,89 milionu dolarů, což je pro indie téměř neslýchané..Naproti tomu máte movie Walta Disneye (DIS) „John Carter“. To mělo odhadovaný rozpočet na více než 250 milionů $, ale jen vydělal 73 milionů $ v pokladně Usa...

Movie tedy nemá jistou cestu, jak dosáhnout zisku, protože do hry vstupují faktory, jako je povědomí o značce, rozpočty P&A a touhy vrtkavé veřejnosti. Přesto existuje několik vyzkoušených a pravdivých způsobů, jak vydělat peníze z filmů.

Výnos z ceny letenky

Návštěvnost divadla byla v posledních letech náročná, takže studia a distributoři ještě těžší profitovali z filmů. Část prodeje lístků do divadla obvykle jde majitelům divadel, zbývající peníze dostává studio a distributor.

Tradičně větší část šla do studia během zahajovacího víkendu filmu. Jak týdny pokračovaly, procento operátora divadla rostlo. Studio by mohlo vydělat přibližně 60% z prodeje lístků do filmu ve Spojených státech a přibližně 20% až 40% z prodeje v zahraničí.

Procento příjmů, které vystavovatel získá, závisí na smlouvě o každém filmu. Mnoho smluv má pomoci divadelnímu zajištění proti filmům, které se propadnou u pokladny. Toho je dosaženo tím, že se divadlům výrazně sníží prodej vstupenek na tyto filmy, takže dohoda může mít za to, že studio získá menší procento špatně výkonného filmu a vyšší procento úspěšného filmu. Můžete vidět přihlášky cenných papírů professional velké divadelní řetězce, abyste zjistili, kolik z jejich výnosů z lístků jde zpět do studií.

Studia a distributoři obecně vydělávají více z domácích příjmů než ze zahraničních prodejů, protože získávají větší procento. Přes toto ujednání se na počátku 21. století stal důležitější zahraniční prodej letenek..To je jeden z důvodů, proč vidíte více sci-fi, dobrodružství, fantasy a filmů o superhrdinech. Akce a speciální efekty nevyžadují žádné překlady. Jsou snadno srozumitelné, ať už jste v Malajsii nebo Montaně. Je mnohem těžší získat cizí publikum pro nezávislou komedii.

Merchandising dolarů

Všechno to začalo hvězdnými válkami. Od doby, kdy sci-fi sága George Lucase začala v roce 1977, franšíza vydělala miliardové příjmy pouze z hraček, nemluvě o licenčních příjmech od jiných společností třetích stran..V roce 2015 „Star Wars: The Pressure Awakens“ přinesl maloobchodní tržby 700 milionů $...

Tato strategie samozřejmě nefunguje professional každý movie. Pro romantické komedie nevidíte mnoho akčních figurek. Merchandising je však dojná kráva pro velkorozpočtové filmy, které přitahují děti i fanoušky Comedian-Con. Například franšíza „Toy Story“ společnosti Disney přinesla maloobchodní tržby v řádu miliard dolarů...

Na druhou stranu někteří analytici navrhují, aby zůstali na pozoru únavy filmu. Děti stále více přitahují novější druhy zábavy, jako jsou videohry a YouTube.

Zahraniční prodej

Když producent spojí rozpočet nezávislého filmu, prodej distribučních práv na cizích územích je zásadní. Pomáhá pokrýt rozpočet filmu a snad přináší příjmy. Nezávislí filmaři mohou skutečně vydělávat peníze, pokud mají skvělého zahraničního obchodního agenta, který může prodávat své filmy na klíčových zámořských trzích.

Producenti při vytváření filmu často vytvoří svůj „seznam přání“ a seznam bude obvykle plný známých jmen, která „cestují“ do zámoří. Pokud máte za hvězdu Toma Cruise nebo Jennifer Lawrence, je mnohem pravděpodobnější, že najdete partnera ochotného koupit práva v Číně a Francii. To není zárukou, že movie vydělá miliony (nebo miliardy), ale je to zhruba tak bezpečná sázka, jakou můžete v tomto oboru získat.

Některé americké filmy vydělávají na mezinárodním poli více peněz než ve Spojených státech.

Televizní práva, streamování a VOD

Kdysi to bylo o prodeji DVD. Nyní jde mnohem více o televizní práva, video na vyžádání (VOD) a streamování.

Professional některé producenty je prodej Television set a mezinárodních práv významným zdrojem zisku, protože producent nemusí platit náklady na internet marketing a P&A. Filmy musí divadlo v určitém okamžiku opustit, ale v televizi mohou zůstat stále zelené. Kolikrát jste listovali kanály a znovu narazili na „Notebook“ nebo „Vykoupení Shawshank“?

Pokud jde o VOD, příjmy z těchto obchodů by měly přidat do spodního řádku studia stovky milionů. U nezávislých filmů existuje několik strategií uvedení VOD: day-and-day (filmy uváděné současně v divadlech a VOD), working day-ahead of-date (VOD před kinem) a VOD-only. Mnoho filmů, které nemají speciální efekty a hvězdy zvučných jmen, které lákají lidi do divadla, často těží z tohoto modelu.

Streamování videa je novým zdrojem příjmů pro hollywoodské filmy. Výnosy VOD mají tendenci po několika letech vyschnout, ale filmová studia mohou stále vydělávat peníze ze starších filmů tím, že jim udělí licenci na Netflix nebo Amazon Prime. Úspěch původního obsahu ve streamovacích službách však diváky také odvádí od tradičních filmů.

Závěr

Jak se říká, v Hollywoodu nikdo nic neví. Filmový průmysl se mění a samotný prodej vstupenek nevede ke zvýšení příjmů. K dispozici je merchandising, VOD, streamované movie, zahraniční prodej a spousta dalších distribučních kanálů, které mohou filmařům, producentům a studiím pomoci dosáhnout zisku. Takže kdo ví, malý indie, do kterého investujete, by mohl být jen další „Malá slečna Sunshine“. Nebo ne. V Hollywoodu neexistují žádné záruky.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: