Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Jak používat VIX ETF ve vašem portfoliu

Pokud jde o investování, je třeba věnovat pozornost volatilitě trhu – to znamená kombinaci rychlosti a rozsahu, s jakým se ceny mění každý den.

Chicago Board Options Exchange (CBOE) vytvořila užitečný finanční nástroj pro sledování volatility trhu, známý jednoduše jako index volatility, ale známější pod svou zkratkou VIX. Index VIX je generován z implikovaných volatilit získaných z cen indexových opcí na indexu S&P 500 a má odrážet očekávání trhu o 30denní volatilitě.

Sledování volatility trhu je jedna věc. Investoři však mohou také těžit z obchodování s cennými papíry, které sledují hodnotu samotného VIX. Zde uvažujeme o použití VIX ETF.

Shrnutí

  • VIX neboli index volatility je standardizovaným měřítkem volatility trhu a často se používá ke sledování strachu investorů.
  • Investoři mohou obchodovat s ETF, které sledují VIX, aby spekulovaly nebo zajistily proti budoucím pohybům trhu.
  • Pochopení toho, jak VIX a jeho ETF fungují, včetně jeho jedinečných rizik, je klíčové před přidáním do vašeho portfolia.

Index volatility

VIX, označovaný jako takzvaný „index strachu“, se běžně používá k hodnocení důvěry investorů v trh, nebo naopak jako způsob pochopení toho, jak se účastníci trhu bojí, že volatilita bude sužovat prostor. VIX má sklon z velké části vycházet z reakcí na akciových trzích například když ceny akcií poklesnou, VIX má tendenci růst, často až přehnaně.

VIX je neuvěřitelně užitečný nástroj professional běžné investory, kteří chtějí obchodovat s akciemi přímo. Investoři však mohou obchodovat na základě VIX také jinými způsoby. Například CBOE nabízí možnosti VIX i futures VIX. Ty umožňují investorům uzavírat sázky spíše na základě samotného indexu volatility, než na změnách jednotlivých jmen, které se pokouší představovat. Kvůli reakcím ve velkém měřítku společným pro index volatility mají obchodníci a investoři často zájem o obchodování na základě VIX.

Možná není překvapením, že existuje také rostoucí pole fondů obchodovaných na burze VIX (ETF). Tyto produkty jsou o něco složitější než standardní ETF, které sledují koš akcií. Existují nicméně přesvědčivé důvody pro zvážení VIX ETF. Přitom by investoři měli věnovat zvláštní pozornost tomu, jak fungují VIX ETF, a dozvědět se o možných rizicích a přínosech spojených s touto podkategorií prostoru ETF.

Na co si dát pozor při používání ETF v portfoliu

Co je VIX ETF?

VIX ETF jsou trochu nesprávné pojmenování. Investoři nemají přímý přístup k indexu VIX. Spíše VIX ETF nejčastěji sledují indexy futures VIX. Tato charakteristika VIX ETF zavádí řadu rizik, na která by měli investoři pamatovat, a která budou podrobně popsána níže. Představuje také příležitost professional celou řadu různých typů produktů v kategorii VIX ETF. Navíc většina ETF VIX jsou ve skutečnosti směnky obchodované na burze (ETN), které nesou riziko protistrany vydávajících bank. To obvykle není velkým problémem investorů VIX ETF.

Jedním z nejpopulárnějších VIX ETF je iPath S&P 500 VIX Small-Expression Futures ETN (VXX). Tento produkt si udržuje dlouhou pozici v futures kontraktech VIX v prvním a druhém měsíci, které se valí každý den. VXX má tendenci obchodovat vyšší, než by tomu bylo v obdobích nízké současné volatility v důsledku tendence volatility se vrátit k průměru.

Inverzní VIX ETF jsou ty, které těží z opačného pohybu VIX. Když je volatilita vysoká, výkonnost akciového trhu obvykle klesá investice do inverzní volatility ETF může pomoci chránit portfolio během těchto vysoce turbulentních časů. Na druhou stranu, když se VIX počátkem roku 2018 vyšplhal o masivních 115%, mnoho produktů s krátkými futures spojenými s VIX bylo zdecimováno. Ve skutečnosti se krátkodobý ETN VelocityShares Daily Inverse VIX a krátkodobý Volatility Hedge VelocityShares VIX částečně vypnul v důsledku tohoto pohybu.

Jedním z příkladů populárního inverzního VIX ETF je ProShares Limited VIX Limited-Term Futures ETF (SVXY). Na základě krátkodobých futures VIX jako srovnávacího indexu poskytuje tento ETF ,5násobnou inverzní expozici vůči podkladovému indexu, což znamená, že nejde o ETF využívající pákový efekt. Za rok 2017 SVXY vrátil neuvěřitelných 181,84%. Stejně jako samotná volatilita může být vysoce volatilní, tak mohou být i VIX ETF v roce 2018 do poloviny července produkt SVXY vrátil -90,08%.

Jiné inverzní ETF využívají střednědobé futures S&P 500 VIX jako index. Produkty jako VelocityShares Each day Inverse VIX Medium-Time period ETN (ZIV) dokázaly díky této strategii v roce 2017 přinést návratnost více než 90%.

Rizika VIX ETF

Jedním problémem inherentním pro VIX ETF je, že samotný VIX je přesněji popsán jako míra „implikované“ volatility, spíše než přímo volatility. Protože se jedná o váženou směs cen různých možností indexu S&P 500, VIX měří, kolik investorů jsou ochotni zaplatit za to, aby mohli S&P 500 koupit nebo prodat.

Kromě toho jsou VIX ETF známé tím, že nedokáží skvěle zrcadlit VIX. Měsíční proxy ETN zachytili pouze asi 25% až 50% denních tahů VIX a střednědobé produkty mají v tomto ohledu tendenci dosahovat ještě horších výsledků. Důvodem je to, že futures indexy VIX (měřítka professional VIX ETF) bývají při emulaci indexu VIX neúspěšné.

Pozice VIX ETF mají navíc tendenci se časem rozpadat v důsledku chování futures křivky VIX. Jak k tomuto úpadku dochází, mají tyto ETF méně peněz na to, aby se mohly použít na následné futures kontrakty, jakmile vyprší platnost stávajících. Postupem času se tento proces opakuje několikrát a většina VIX ETF skončí dlouhodobě ztrátou peněz.

Jak ilustrují výše uvedené příklady, VIX ETF jsou neuvěřitelně jemná. Inverzní volatilita ETF zažívají obrovské ztráty, když úroveň volatility na trhu stoupne. To může být tak dramatické, že tyto ETF lze prakticky zničit kvůli jedinému špatnému dni nebo období vysoké volatility. Z tohoto důvodu nejsou ETF s inverzní volatilitou investicí professional slabé povahy, ani nejsou vhodnou investicí pro ty, kteří nemají silné znalosti o tom, jak volatilita funguje. Zainteresovaní investoři by měli před investicí pečlivě zvážit pracovníky spravující jakýkoli produkt s inverzní volatilitou. Je také pravděpodobné, že dobrou volbou bude investice do inverzních VIX ETF považovat za příležitost pro krátkodobé zisky, spíše než pro dlouhodobé strategie nákupu a držení. Volatilita těchto ETF je příliš extrémní na to, aby z nich byla vhodná možnost dlouhodobé investice.

Závěr

Investoři, kteří se zajímají o prostor VIX ETF, by měli zvážit investování na krátkou dobu, možná na den. Mnohé z těchto produktů jsou vysoce tekuté a nabízejí vynikající možnosti spekulací. VIX ETF jsou velmi riskantní, ale při opatrném obchodování se mohou ukázat jako lukrativní.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: