Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Jak petrodolary ovlivňují americký dolar

Po pádu brettonwoodského zlatého standardu na začátku 70. allow uzavřely United states of america se Saúdskou Arábií dohodu o standardizaci cen ropy v dolarovém vyjádření. Díky této dohodě se zrodil petrodolární systém spolu s odklonem od vázaných směnných kurzů a měn krytých zlatem k režimům s plovoucí sazbou bez krytí.

Petrodolární systém povýšil americký dolar na světovou rezervní měnu a díky tomuto statusu se Usa těší přetrvávajícím obchodním deficitům a jsou globální ekonomickou hegemonií. Petrodolární systém také poskytuje finančním trhům United states of america zdroj likvidity a přílivu zahraničního kapitálu prostřednictvím petrodolární „recyklace“. Úplné vysvětlení účinků petrodolarů na americký dolar však vyžaduje krátký přehled historie petrodolarů.

Historie Petrodollar

Tváří v tvář rostoucí inflaci, dluhu z vietnamské války, extravagantním domácím výdajovým zvykům a přetrvávajícímu deficitu platební bilance se Nixonova vláda v srpnu 1971 rozhodla náhle (a šokujícím způsobem) ukončit směnitelnost amerických dolarů na zlato. V důsledku tohoto „Nixonova šoku“ svět viděl konec zlaté éry a volný pád amerického dolaru uprostřed prudce rostoucí inflace...

Shrnutí

  • Petrodolary jsou dolary vyplácené zemím produkujícím ropu za ropu.
  • Vznik petrodoláru sahá do začátku 70. enable, kdy United states of america dosáhly dohody se Saúdskou Arábií o standardizaci prodeje ropy na základě amerického dolaru.
  • Petrodolární recyklace vytváří poptávku po amerických aktivech, když se dolary získané za prodej ropy použijí na nákup investic ve Spojených státech.
  • Recyklace petrodolarů je professional měnu prospěšná, protože podporuje neinflační růst.
  • Odchod od petrodolarů by mohl potenciálně zvýšit náklady na půjčky vládám, společnostem a spotřebitelům, pokud se zdroje peněz stanou vzácnými.

Prostřednictvím dvoustranných dohod se Saúdskou Arábií počínaje rokem 1974 se United states podařilo ovlivnit členy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), aby standardizovaly prodej ropy v dolarech. Na oplátku za fakturaci ropy v dolarech, Saúdská Arábie a další arabské státy zajistily vliv Usa v izraelsko-palestinském konfliktu spolu s americkou vojenskou pomocí během stále znepokojivějšího politického klimatu, kdy došlo k sovětské invazi do Afghánistánu, pádu íránského šáha a íránsko-irácká válka. Z této vzájemně výhodné dohody se zrodil petrodolární systém.

Výhody petrodolárního systému

Vzhledem k tomu, že nejvyhledávanější komodita na světě – ropa – je oceněna v amerických dolarech, pomohl petrodollar zvýšit dolar jako dominantní světovou měnu. Díky svému vysokému postavení si americký dolar užívá toho, co někteří považují za privilegium nepřetržitého financování deficitu běžného účtu vydáváním aktiv denominovaných v dolarech za velmi nízkou úrokovou míru a zároveň se stává globální ekonomickou hegemonií.

Například země jako Čína, které drží obrovské množství amerického dluhu, již v minulosti vyjádřily své obavy ohledně možných ředících účinků na jejich držení aktiv, pokud by se dolar oslabil.

Oprávnění spojená s tím, že je možné spustit trvalé deficity běžného účtu, však mají určitou cenu. Jako rezervní měna jsou Spojené státy povinny tyto deficity splnit, aby splnily požadavky na rezervy v neustále se rozvíjející globální ekonomice. Pokud by Spojené státy tyto deficity zastavily, výsledný nedostatek likvidity by mohl svět uvést do ekonomického propadu. Pokud však přetrvávající deficity budou trvat neurčitě, začnou nakonec zahraniční země pochybovat o hodnotě dolaru a dolar může ztratit svoji roli rezervní měny. Toto je známé jako Triffinovo dilema.

Petrodolární recyklace

Petrodolární systém také vytváří přebytky amerických dolarových rezerv professional země produkující ropu, které je třeba „recyklovat“. Tyto přebytečné dolary se utrácejí na domácí spotřebu, půjčují se do zahraničí ke splnění platební bilance rozvojových zemí nebo se investují do aktiv v amerických dolarech. Tento poslední bod je professional americký dolar nejpřínosnější, protože petrodolary se dostanou zpět do Spojených států. Tyto recyklované dolary se používají k nákupu cenných papírů v United states of america (například pokladničních poukázek), což vytváří likviditu na finančních trzích, udržuje nízké úrokové sazby a podporuje neinflační růst. Státy OPEC se navíc mohou vyhnout měnovým rizikům konverze a investovat do bezpečných investic United states.

V poslední době se objevily obavy z přechodu od petrodolárů k jiným měnám. Ve skutečnosti Venezuela v roce 2018 uvedla, že začne prodávat svoji ropu v juanech, eurech a dalších měnách. V roce 2019 pak Saúdská Arábie pohrozila upuštěním od petrodolárů, pokud Usa postoupí kupředu s návrhem zákona s názvem NOPEC, který by americkému ministerstvu spravedlnosti umožnil protimonopolní opatření proti OPEC za manipulaci cen ropy. Stručně řečeno, měnící se prostředí globálního trhu s energií by mohlo vést k faktickému ukončení americko-saúdskoarabské petrodolární dohody.

711 miliard $

Celosvětové čisté příjmy z vývozu ropy od členů OPEC v roce 2018, podle Americké energetické informační asociace.

Usa se mezitím stávají významným vývozcem energie poprvé od 60. permit. To by spolu se silným domácím energetickým sektorem, který se zaměřuje na vývoz, mohlo pomoci hladkému přechodu od petrodoláru, protože vývoz energie nahradil příliv kapitálu ze saúdských nákupů amerických aktiv a udržel globální poptávku po americkém dolaru. Další výhodou professional Spojené státy je, že zajistí domácí energetickou bezpečnost, což byl zaprvé hlavní důvod petrodolární dohody.

Přestože se to nestane přes noc, vysušení recyklovaných petrodolárů by mohlo odčerpat část likvidity z amerických kapitálových trhů, což zvýší výpůjční náklady (kvůli vyšším úrokovým sazbám) pro vlády, společnosti a spotřebitele, protože zdroje peněz budou vzácné .

Sečteno a podtrženo

Po 70. letech se svět změnil ze zlatého standardu a objevily se petrodoláry. Tyto further cirkulující dolary pomohly povýšit americký dolar na světovou rezervní měnu. Petrodolární systém také usnadňuje petrodolární recyklaci, která vytváří likviditu a poptávku po aktivech na finančních trzích. Cyklus by však mohl skončit, pokud ostatní země opustí petrodoláry a začnou přijímat jiné měny professional prodej ropy.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: