Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Jak investovat do zlata: průvodce pro investory

Od doby starověkých civilizací až po moderní dobu bylo zlato světovou měnou volby. Investoři dnes nakupují zlato hlavně jako zajištění proti politickým nepokojům a inflaci. Mnoho špičkových investičních poradců navíc doporučuje alokaci portfolia komodit, včetně zlata, aby se snížilo celkové riziko portfolia.

Pokryjeme mnoho příležitostí k investování do zlata, včetně drahých kovů (tj. Zlatých prutů), podílových fondů, futures, těžebních společností a šperků. Až na několik výjimek poskytují přímé investiční příležitosti do zlata pouze pruty, futures a hrst speciálních fondů. Ostatní investice odvozují část své hodnoty z jiných zdrojů.

Shrnutí

 • Takže jste se rozhodli koupit nějaké zlato professional své investiční portfolio, ale jak byste to měli udělat?
 • Nejpřímějším způsobem, jak vlastnit zlato, je nákup fyzických zlatých prutů nebo mincí, které však mohou být nelikvidní a musí být bezpečně uloženy.
 • Populární jsou také ETF a podílové fondy, které sledují cenu zlata, a pokud máte ve svém makléřském účtu přístup na trhy s deriváty, můžete také použít futures a opce na zlato.
 • Chcete-li získat zlato nepřímo, můžete také zvážit investování do akcií těžby zlata, ačkoli ceny akcií těchto společností z dlouhodobého hlediska velmi dobře nesledují hodnotu zlata.

Zlatý kov

Toto je možná nejznámější forma přímého vlastnictví zlata. Mnoho lidí si pod zlatými pruty myslí velké zlaté cihly držené ve Fort Knox. Ve skutečnosti je to zlatem žádný forma čistého nebo téměř čistého zlata, které bylo certifikováno pro svou hmotnost a čistotu. To zahrnuje mince, cihly atd. Jakékoli velikosti. Sériové číslo je z bezpečnostních důvodů běžně připojeno také ke zlatým prutům...

Zatímco těžké zlaté cihly jsou působivým pohledem, jejich velká velikost (až 400 trojských uncí) je činí nelikvidními, a proto je jejich nákup a prodej nákladný..Koneckonců, pokud vlastníte jeden velký zlatý prut v hodnotě 100 000 $ jako celý svůj podíl ve zlatě a poté se rozhodnete prodat 10%, nemůžete přesně odříznout konec prutu a prodat ho. Na druhou stranu, slitky držené v menších prutech a mincích poskytují mnohem větší likviditu a jsou mezi majiteli zlata zcela běžné.

Zlaté mince

Po celá desetiletí vydávaly svrchované vlády po celém světě velké množství zlatých mincí. Mince běžně nakupují investoři od soukromých prodejců za prémii přibližně o 1–5% nad jejich základní hodnotu zlata, ale v březnu 2019 vyskočila na 10%...

Výhody drahých mincí jsou:

 • Jejich ceny jsou pohodlně dostupné v globálních finančních publikacích.
 • Zlaté mince jsou často raženy v menších velikostech (jedna unce nebo méně), což z nich činí pohodlnější způsob investování do zlata než do větších prutů.
 • Renomovaní prodejci lze nalézt s minimálním vyhledáváním a nacházejí se v mnoha velkých městech.

Pozor: Starší, vzácné zlaté mince mají takzvanou numismatickou nebo „sběratelskou“ hodnotu nad rámec základní hodnoty zlata. Chcete-li investovat přísně do zlata, zaměřte se na široce obíhající mince a nechejte vzácné mince sběratelům.

Mezi široce cirkulující zlaté mince patří jihoafrický krugerrand, americký orel a kanadský javorový record.

Hlavní problémy zlatých prutů spočívají v tom, že náklady na skladování a pojištění a relativně velká přirážka od dealera brání potenciálu zisku. Nákup zlatých prutů je také přímou investicí do hodnoty zlata a každá změna ceny zlata v dolarech proporcionálně změní hodnotu držby..Jiné investice do zlata, jako jsou podílové fondy, mohou být prováděny v menších částkách dolaru než drahé kovy a také nemusí mít takovou přímou cenovou expozici jako drahé kovy.

Zlaté ETF a podílové fondy

Jednou z alternativ přímého nákupu zlatých prutů je investice do jednoho ze zlatých fondů obchodovaných na burze (ETF). Každá akcii těchto specializovaných nástrojů představuje pevné množství zlata, například jednu desetinu unce. Tyto prostředky lze nakupovat nebo prodávat stejně jako akcie na jakémkoli zprostředkovatelském účtu nebo účtu IRA. Tato metoda je proto jednodušší a nákladově efektivnější než přímé vlastnictví barů nebo mincí, zejména professional malé investory, protože minimální investicí je pouze cena jedné akcie ETF. Poměr průměrných ročních výdajů těchto fondů se často pohybuje kolem ,65%, což je mnohem méně než poplatky a výdaje na mnoho dalších investic, včetně většiny podílových fondů...

Mnoho podílových fondů vlastní zlaté pruty a zlaté společnosti jako součást svých běžných portfolií, ale investoři by si měli být vědomi, že pouze několik podílových fondů se zaměřuje pouze na investování zlata většina vlastní řadu dalších komodit. Hlavní výhody vzájemných fondů zaměřených pouze na zlato jsou:

 • Nízké náklady a minimální minimální investice
 • Diverzifikace mezi různými společnostmi
 • Snadné vlastnictví na účtu makléře nebo IRA
 • Žádný individuální výzkum společnosti není nutný.

Některé fondy investují do indexů těžebních společností, jiné jsou vázány přímo na ceny zlata, zatímco jiné jsou aktivně spravovány. Další informace najdete v jejich prospektech. Tradiční podílové fondy mají tendenci být aktivně spravovány, zatímco ETF dodržují pasivní strategii sledování indexů, a proto mají nižší poměry výdajů. Professional průměrného investora do zlata jsou však nyní podílové fondy a ETF obecně nejjednodušší a nejbezpečnější způsob, jak investovat do zlata.

Futures na zlato a opce

Futures jsou smlouvy na nákup nebo prodej daného množství položky, v tomto případě zlata, k určitému datu v budoucnosti. S futures se obchodují kontrakty, nikoli akcie, a představují předem stanovené množství zlata. Protože tato částka může být velká (například 100 trojských uncí x 1 000 $ / unce = 100 000 $), jsou futures vhodnější pro zkušené investory. Lidé často používají futures, protože provize jsou velmi nízké a požadavky na marži jsou mnohem nižší než u tradičních kapitálových investic. Některé smlouvy se vypořádávají v dolarech, zatímco jiné se vypořádávají ve zlatě, takže investoři musí věnovat pozornost specifikacím smlouvy, aby nemuseli v den vypořádání převzít dodávku 100 uncí zlata. (Pro více informací si přečtěte Obchodování se zlatými a stříbrnými futures kontrakty.)

Opce na futures jsou alternativou k přímému nákupu futures kontraktu. Ty dávají majiteli opce právo koupit futures kontrakt v určitém časovém rámci za předem stanovenou cenu. Jednou z výhod možnosti je, že obě využije vaši původní investici a omezí ztráty na zaplacenou cenu. Pokud se ztráty rychle zvýší, futures kontrakt zakoupený s marží může vyžadovat více kapitálu, než bylo původně investováno. Na rozdíl od futures investice, která je založena na aktuální hodnotě zlata, nevýhodou opce je, že investor musí zaplatit prémii za základní hodnotu zlata, aby vlastnil opci. Vzhledem k volatilní povaze futures a opcí mohou být professional mnoho investorů nevhodné. Přesto futures zůstávají nejlevnějším způsobem (provize + úrokové výdaje), jak nakupovat nebo prodávat zlato, když investujete velké částky.

Společnosti těžící zlato

Z rostoucí ceny zlata budou těžit také společnosti, které se specializují na těžbu a rafinaci. Investice do těchto typů společností mohou být účinným způsobem, jak profitovat ze zlata, a mohou také nést nižší riziko než jiné investiční metody.

Největší společnosti těžící zlato se mohou pochlubit rozsáhlými globálními operacemi proto do úspěchu takové investice hrají obchodní faktory společné mnoha dalším velkým společnostem. Výsledkem je, že tyto společnosti mohou stále vykazovat zisk v době stagnace nebo klesajících cen zlata. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je zajištění proti poklesu cen zlata jako běžné součásti jejich podnikání. Někdo to dělá a někdo ne. Přesto mohou společnosti na těžbu zlata poskytnout bezpečnější způsob, jak investovat do zlata, než prostřednictvím přímého vlastnictví drahých kovů. Výzkum a výběr jednotlivých společností zároveň vyžaduje náležitou péči ze strany investora. Jelikož se jedná o časově náročné úsilí, nemusí být professional mnoho investorů proveditelné.

Zlaté šperky

Asi 49% světové produkce zlata se používá na výrobu šperků..S celosvětovou populací a bohatstvím každoročně rostoucím by poptávka po zlatě používaném při výrobě šperků měla v průběhu času stoupat. Na druhé straně se ukázalo, že kupci zlatých šperků jsou poněkud cenově citliví a nakupují méně, pokud cena rychle stoupne.

Nákup šperků za maloobchodní ceny vyžaduje značnou přirážku – až 400% nad základní hodnotu zlata. Lepší vyjednávání o špercích lze najít na prodejích a aukcích nemovitostí. Výhodou nákupu šperků tímto způsobem je, že zde nejsou žádné maloobchodní značky nevýhodou je čas strávený hledáním cenných kusů. Vlastnictví šperků však poskytuje nejpříjemnější způsob, jak vlastnit zlato, i když z hlediska investic není nejvýnosnější. Jako umělecká forma jsou zlaté šperky krásné. Investice je průměrná – pokud nejste klenotníkem.

Sečteno a podtrženo

Větší investoři, kteří chtějí mít přímou expozici vůči ceně zlata, mohou raději investovat do zlata přímo prostřednictvím drahých kovů. Vlastnictví fyzického majetku namísto pouhého kusu papíru lze nalézt také na úrovni pohodlí. Nevýhodou je mírná prémie k hodnotě zlata zaplaceného při počátečním nákupu, stejně jako náklady na skladování.

U investorů, kteří jsou o něco agresivnější, budou futures a opce určitě stačit. Kupující si však dávejte pozor: tyto investice jsou deriváty ceny zlata a mohou vidět prudké pohyby nahoru a dolů, zvláště pokud jsou prováděny s marží. Na druhou stranu, futures jsou pravděpodobně nejúčinnějším způsobem, jak investovat do zlata, kromě skutečnosti, že smlouvy musí být pravidelně vyřazovány, jakmile vyprší jejich platnost.

Myšlenka, že šperky jsou investicí, je legendární, ale naivní. Mezi cenou většiny šperků a jejich hodnotou zlata je příliš mnoho rozpětí, než aby byly považovány za skutečnou investici. Průměrný investor do zlata by místo toho měl zvážit podílové fondy a ETF zaměřené na zlato, protože tyto cenné papíry obecně poskytují nejjednodušší a nejbezpečnější způsob, jak investovat do zlata.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: