Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Jak investoři přicházejí o peníze, když dojde k selhání burzy?

Za posledních 100 allow došlo k několika velkým propadům akciových trhů, které trápily americký finanční systém. Například během Velké hospodářské krize ceny akcií klesly na 10% jejich předchozích maxim a během krachu v roce 1987 klesl trh o více než 20% za jeden den.....

Shrnutí

  • Akciové trhy mají tendenci stoupat. Důvodem je ekonomický růst a pokračující zisky společností.
  • Někdy se však ekonomika otočí nebo se objeví bublina aktiv – v tom případě trhy propadnou.
  • Investoři, kteří propadnou, mohou ztratit peníze, pokud prodají své pozice, místo aby čekali na vzestup.
  • Ti, kteří si zakoupili akcie na marži, mohou být nuceni likvidovat se ztrátou kvůli výzvám k marži.

Prodej po havárii

Vzhledem ke způsobu obchodování s akciemi mohou investoři přijít o docela dost peněz, pokud nechápou, jak kolísavé ceny akcií ovlivňují jejich bohatství. V nejjednodušším slova smyslu investoři nakupují akcie za určitou cenu a poté je mohou prodat, aby dosáhli kapitálových zisků. Pokud však klesající zájem investorů a pokles vnímané hodnoty akcií povede k dramatickému poklesu ceny akcií, investor si neuvědomí zisk.

Předpokládejme například, že investor koupí 1 000 akcií společnosti za celkovou částku 1 000 $. Kvůli krachu na akciovém trhu cena akcií klesá o 75%. Výsledkem je, že pozice investora klesá z 1 000 akcií v hodnotě 1 000 USD na 1 000 akcií v hodnotě 250 USD. V tomto případě, pokud investor pozici prodá, utrpí čistou ztrátu ve výši 750 USD. Pokud však trader nepropadne panice a nechá peníze v investici, je velká šance, že ztrátu nakonec odplatí, až se trh odrazí.

Pamatujte – zatímco akciové trhy historicky vzrostly v průběhu času, zažívají také medvědí trhy a krachy, kde investoři mohou a ztratili peníze.

Nákup na okraji

Dalším způsobem, jak může trader při pádu na akciovém trhu ztratit velké množství peněz, je nákup na marži. V této investiční strategii si investoři půjčují peníze, aby dosáhli zisku. Přesněji řečeno, investor sdružuje své vlastní peníze spolu s velmi velkým množstvím vypůjčených peněz, aby získal zisk z malých zisků na akciovém trhu. Jakmile trader pozici prodá a splácí půjčku a úroky, zůstane malý zisk.

Pokud si například investor půjčí od banky 999 $ s 5% úrokem a zkombinuje jej s 1 $ vlastních úspor, bude mít tento trader k dispozici 1 000 $ pro investiční účely. Pokud jsou tyto peníze investovány do akcie s výnosem 6%, trader získá celkem 1 060 USD. Po splacení půjčky (s úroky) zbyde asi 11 $ jako zisk. Na základě osobní investice investora ve výši 1 USD by to představovalo návratnost více než 1 000%.

Tato strategie určitě funguje, pokud trh poroste, ale pokud se trh zhroutí, bude mít investor velké potíže. Například pokud hodnota investice 1 000 $ klesne na 100 $, trader nejenže přijde o dolar, kterým osobně přispěl, ale také dluží bance více než 950 $ (to je 950 $ dlužných za počáteční investici 1,00 $ investora) .

Marže a deprese

V událostech, které vedly k velké hospodářské krizi, mnoho investorů využilo velmi velké maržové pozice, aby využilo této strategie. Když však deprese zasáhla, tito investoři zhoršili jejich celkovou finanční situaci, protože nejenže ztratili vše, co vlastnili, ale také dlužili velké množství peněz. Vzhledem k tomu, že půjčující instituce nemohly získat žádné peníze zpět od investorů, muselo mnoho lender vyhlásit bankrot..Aby se zabránilo opakování takových událostí, Komise pro cenné papíry vytvořila předpisy, které brání investorům zaujmout velké pozice na marži...

Z dlouhodobého hlediska, když si trh uvědomí ztrátu, a dlouho a tvrdě přemýšlí před nákupem na marži, může trader minimalizovat množství peněz, které ztratí při krachu na akciovém trhu.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: