Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Proč neinvestovat všechny peníze: investice vs. hazard

Investice vs. hazard: Přehled

Kolikrát jste během diskuse o financích slyšeli někoho říkat: „Investování na akciovém trhu je jako hazard v kasinu“? Je pravda, že investice i hazardní hry zahrnují riziko i volbu – konkrétně riziko kapitálu s nadějí na budoucí zisk. Hazardní hry jsou však obvykle krátkodobou aktivitou, zatímco investování do akcií může trvat celý život. Průměrně i dlouhodobě také dochází k očekávanému negativnímu návratu hráčů. Na druhou stranu, investice na akciovém trhu s sebou obvykle nese pozitivní očekávaný průměrný výnos v dlouhodobém horizontu.

Investování

Investování je akt alokace finančních prostředků nebo vložení kapitálu do aktiva, jako jsou akcie, s očekáváním generování příjmu nebo zisku. Očekávání návratnosti ve formě příjmu nebo zhodnocení ceny je základní premisou investování. Riziko a návratnost jdou ruku v ruce s investováním nízké riziko obecně znamená nízké očekávané výnosy, zatímco vyšší výnosy jsou obvykle doprovázeny vyšším rizikem.

Investoři se musí vždy rozhodnout, kolik peněz chtějí riskovat. Někteří obchodníci obvykle riskují 2–5% své kapitálové základny u konkrétního obchodu. Dlouhodobější investoři neustále slyší výhody diverzifikace v různých třídách aktiv. Očekávání rizika a výnosu se však mohou v rámci stejné třídy aktiv značně lišit, zejména pokud jde o velkou, jako je třída akcií. Například akcie s modrým čipem, které se obchodují na newyorské burze cenných papírů, budou mít velmi odlišný profil rizika a výnosu od akcií s mikropočítačem, které obchodují na malé burze.

V zásadě se jedná o strategii řízení investičních rizik: Rozložení kapitálu mezi různá aktiva nebo různé typy aktiv ve stejné třídě pravděpodobně pomůže minimalizovat potenciální ztráty.

Někteří investoři studují obchodní vzorce interpretací akciových grafů, aby zvýšili výkonnost svých podílů. Technici akciových trhů se snaží využít grafy ke sběru, kam se akcie budou ubírat v budoucnu. Tato oblast studia věnovaná analýze grafů se běžně označuje jako technická analýza.

Investiční výnosy mohou být ovlivněny výškou provize, kterou musí investor zaplatit makléři, aby jeho jménem nakoupil nebo prodal akcie.

Když hazardujete, nevlastníte nic, ale když investujete do akcií, vlastníte podíl podkladové společnosti ve skutečnosti vám některé společnosti skutečně vyplácejí vaše vlastnictví ve formě dividend z akcií.

Hazardní hry

Hazardní hry jsou definovány jako sázení na nouzové situace. Také známý jako sázení nebo sázení, to znamená riskovat peníze na událost, která má nejistý výsledek a silně zahrnuje šanci.

Stejně jako investoři, hráči musí také pečlivě zvážit množství kapitálu, které chtějí „hrát“. V některých karetních hrách představují kurzy potu způsob, jak posoudit svůj rizikový kapitál v porovnání s vaší odměnou za riziko: množství peněz za sázku ve srovnání s tím, co je již v banku. Pokud jsou kurzy příznivé, hráč pravděpodobně sázku „dorovná“.

Většina profesionálních hráčů je v řízení rizik velmi zdatná. Zkoumají historii hráče nebo týmu nebo pokrevní linie koně a sledují jeho historii. Když hledají výhodu, hráči karet obvykle hledají narážky od ostatních hráčů u stolu skvělí hráči pokeru si mohou pamatovat, co jejich soupeři vsadili o 20 rukou zpět. Rovněž studují způsoby a způsoby sázení svých soupeřů s nadějí, že získají užitečné informace

V hazardních hrách v kasinu hraje sázející proti „domu“. Ve sportovním hazardu a v loteriích – dvou z nejběžnějších „hazardních“ aktivit, do nichž se průměrný člověk zapojuje – sázející v jistém smyslu sázejí proti sobě, protože počet hráčů pomáhá určit pravděpodobnost. Například v koňských dostizích je uzavření sázky ve skutečnosti sázkou proti jiným sázejícím: Kurzy na každého koně jsou určovány částkou peněz vsazených na tohoto koně a neustále se mění, dokud závod skutečně nezačne.

Obecně platí, že šance se skládají proti hráčům: Pravděpodobnost ztráty investice je obvykle vyšší než pravděpodobnost větší výhry než investice. Šance hráče na zisk mohou být také sníženy, pokud bude muset sázet další částku peněz nad rámec své sázky, označovanou jako „body“, kterou si dům ponechá, ať už sázející vyhraje nebo prohraje. Overall body jsou srovnatelné s provizí brokera nebo obchodním poplatkem, který platí investor.

Shrnutí

  • Investice i hazardní hry zahrnují riskování kapitálu v naději na zisk.
  • V hazardních hrách i investování je klíčovou zásadou minimalizovat riziko a maximalizovat odměnu.
  • Hráči mají méně způsobů, jak zmírnit ztráty, než investoři.
  • Investoři mají více zdrojů relevantních informací než hráči.
  • V průběhu času budou šance ve váš prospěch jako investora a nikoli ve váš prospěch jako hazardního hráče.

Investice vs. hazard: Klíčové rozdíly

V hazardních hrách i investování je klíčovou zásadou minimalizovat riziko a maximalizovat zisky. Pokud však jde o hazard, dům má vždy výhodu – matematickou výhodu oproti hráči, která se zvyšuje, čím déle hraje. Naopak akciový trh dlouhodobě neustále zhodnocuje. To neznamená, že hráč nikdy nedosáhne jackpotu, a také to neznamená, že se investor akcií vždy těší pozitivní návratnosti. Je to prostě tak, že pokud budete hrát dál, bude pravděpodobnost ve váš prospěch jako investora, nikoli ve prospěch hráče.

Zmírnění ztráty

Další klíčový rozdíl mezi investováním a hazardem: Nemáte způsob, jak omezit své ztráty. Pokud za kancelářský bazén NFL získáte 10 $ týdně a nevyhrajete, máte celý svůj kapitál. Při sázení na jakoukoli čistě hazardní aktivitu neexistují žádné strategie zmírňování ztrát.

Naopak investoři a obchodníci s akciemi mají různé možnosti, jak zabránit úplné ztrátě rizikového kapitálu. Nastavení cease lossů na investici do akcií je jednoduchý způsob, jak se vyhnout nepřiměřenému riziku. Pokud vaše akcie klesnou o 10% pod nákupní cenu, máte příležitost tyto akcie prodat někomu jinému a stále si ponechat 90% svého rizikového kapitálu. Pokud však vsadíte 100 $, že Jacksonville Jaguars letos vyhrají Super Bowl, nemůžete část svých peněz získat zpět, pokud se jen do Tremendous Bowlu dostanou. A i kdyby vyhráli Super Bowl, nezapomeňte na bodové rozpětí: Pokud tým nevyhraje o více bodů, než kolik mu sázející dal, sázka je prohra.

Časový faktor

Další klíčový rozdíl mezi těmito dvěma činnostmi souvisí s pojetím času. Hazardní hry jsou časově omezené události, zatímco investice do společnosti může trvat několik permit. S hazardem, jakmile hra, závod nebo handa skončí, vaše příležitost profitovat z vaší sázky přišla a odešla. Buď jste vyhráli nebo ztratili svůj kapitál.

Investování do akcií může být na druhou stranu časově přínosné. Investoři, kteří kupují akcie společností, které vyplácejí dividendy, jsou ve skutečnosti odměněni za své riskované dolary. Společnosti vám platí peníze bez ohledu na to, co se stane s vaším rizikovým kapitálem, pokud držíte jejich akcie. Zdatní investoři si uvědomují, že výnosy z dividend jsou klíčovým prvkem dlouhodobého vydělávání peněz na akciích.

Získávání informací

Akcioví investoři i hráči hledí do minulosti, studují historickou výkonnost a současné chování, aby zvýšili své šance na úspěšný tah. Informace jsou cennou komoditou ve světě hazardních her i investování do akcií. Ale je rozdíl v dostupnosti informací.

Informace o akciích a společnostech jsou snadno dostupné pro veřejné použití. Výdělky společnosti, finanční poměry a manažerské týmy lze prozkoumat a prostudovat, a to buď přímo, nebo prostřednictvím zpráv analytických analytiků, před přidělením kapitálu. Obchodníci s akciemi, kteří denně provedou stovky transakcí, mohou pomocí denních aktivit pomoci s budoucími rozhodnutími.

Naproti tomu, pokud si sednete k blackjackovému stolu v Las Vegas, nemáte žádné informace o tom, co se stalo před hodinou, dnem nebo týdnem u konkrétního stolu. Možná uslyšíte, že stůl je horký nebo studený, ale tyto informace nelze kvantifikovat.

 

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: