Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Paladium a investování do drahých kovů

Co je Palladium?

Palladium je lesklý, stříbřitý kov používaný v mnoha typech výrobních procesů, zejména pro elektroniku a průmyslové výrobky. Může být také použit ve stomatologii, medicíně, chemických aplikacích, špercích a úpravě podzemních vod. Většina světové zásoby tohoto vzácného kovu, který má v periodické tabulce prvků atomové číslo 46, pochází z dolů v United states, Rusku, Jižní Africe a Kanadě.

Shrnutí

  • Palladium je lesklý kov používaný v mnoha elektronických a průmyslových výrobcích.
  • Spolu s platinou, rhodiem, rutheniem, iridiem a osmiem je kov součástí skupiny známé jako kovy skupiny platiny.
  • Převážná část světových dodávek palladia pochází z Ruska, Jižní Afriky, United states of america a Kanady.
  • Ve srovnání se zlatem je kov 30krát vzácnější.
  • Palladium lze válcovat do plechů, které se poté používají v aplikacích, jako jsou palivové články a sluneční energie.

Porozumění palladiu

Palladium je důležitou součástí elektroniky a používá se v mnoha nových technologiích, jako jsou palivové články. Jako komodita upoutala pozornost investorů, protože ji nelze snadno nahradit jinými kovy. Například prvek je důležitou součástí katalyzátorů. Palladium, platina, rhodium, ruthenium, iridium a osmium tvoří skupinu prvků označovaných jako kovy skupiny platiny (PGM).

Palladium je třicetkrát vzácnější než zlato. Tato rarita ovlivňuje jeho cenu na komoditních trzích a kov dosáhl v říjnu 2019 rekordních maxim více než 1 800 USD. Rekordní least 78 USD bylo stanoveno v srpnu 1991.

V roce 2018 lidé vytěžili více než 200 000 tun palladia. Rusko vyprodukovalo nejvíce na 85 000 tun. Na druhém místě byla Jihoafrická republika s 68 000 tunami a třetí Kanada se 17 000 tunami. United states of america vyprodukovaly 14 000 tun a Zimbabwe bylo po výrobě 12 000 tun pátým největším.

Cena palladia se pohybovala mezi 100 a 150 dolary za unci v letech 1986 až 1996 a poté stoupla v roce 2001. Historicky byla cena palladia v letech 2001 až 2016 volatilnější ve srovnání s předchozími obdobími. Poprvé v říjnu 2017 vzrostl na více než 1 000 $ a v únoru 2019 překonal hranici 1 500 $.

Výhody palladia

Klenotníci poprvé začlenili palladium do šperků v roce 1939. Po smíchání se žlutým zlatem tvoří slitina kov silnější než bílé zlato. V roce 1967 vláda Tongy vydala cirkulující palladiové mince, které se chlubí korunovací krále Taufa Ahau Tupou IV. Toto je první zaznamenaná occasion palladia používaného v ražení mincí.

Kovoobráběči mohou vytvářet tenké plechy palladia až na dvě stě padesát tisícin palce. Čisté palladium je tvárné, ale jakmile někdo pracuje s kovem při pokojové teplotě, stává se silnějším a tvrdším. Plechy se poté používají v aplikacích, jako je solární energie a palivové články.

Největší průmyslové využití palladia je v katalyzátorech, protože kov slouží jako skvělý katalyzátor, který urychluje chemické reakce. Tento lesklý kov je o 12,6% tvrdší než platina, díky čemuž je prvek také odolnější než platina.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: