Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Jak investovat do drahých kovů: platina

Co je to platina?

Platina je chemický prvek, drahý kov a komodita, kterou výrobci používají především professional klenoty, elektroniku a automobily. Na periodické tabulce prvků se objevuje symbolem Pt a atomovým číslem 78. Platinové futures jsou komoditní kontrakty obchodované na futures burze COMEX CME (pod symbolem PL) a tokijské komoditní burze. Je také možné investovat do platiny nákupem akcií fondu obchodovaného na burze, který se specializuje na komoditu.

Pochopení platiny

Španělský generál námořnictva a vědec Antonio de Ulloa představil platinu v Evropě v roce 1735. Díky svému stříbřitému nebo bílému vzhledu pojmenovala Ulloa kovovou plantinu, což znamená málo stříbra. Dnes se platina těží v Jižní Africe, což představuje zhruba 80% světové produkce. Rusko je druhým největším producentem. Asi polovina vytěžené platiny jde do šperků, kde je to žádoucí, protože vypadá stříbrně, ale nezanechává skvrny. Platina je také silnější a odolnější než zlato.

Shrnutí

  • Platina je kov používaný v klenotnictví, automobilech a elektronice.
  • Platina je mnohem silnější a vzácnější než zlato.
  • Obchodníci mohou nakupovat a prodávat platinové futures, zatímco investoři se mohou podílet s ETF, které se specializují na komoditu.
  • Cena platiny je od finanční krize 2007–2008 trendem nižší, protože investoři projevují větší zájem o jiné kovy, jako je zlato, a jihoafrické doly podstatně zvýšily produkci platiny.

Ve Spojených státech jsou platinové zásnubní prsteny populární alternativou k zásnubním prstenům z bílého zlata, které se skládají ze zlata, slitin a rhodiovaného pokovování, které jim dodává bílý vzhled. Ale rhodium časem slábne a vyžaduje výměnu prstenů z bílého zlata, zatímco platinové prsteny si zachovávají svůj lesk po delší dobu.

Automobilový průmysl používá platinu professional katalyzátory, což může pomoci snížit toxicitu plynů a znečišťujících látek ve výfukových plynech, které vytváří spalovací motor. Platina a další kovy platinové kvality v katalyzátorech vedly k sekundárnímu trhu se šrotovníky, které šrotovní podniky koupí za účelem těžby kovu za účelem jeho dalšího prodeje. Kov se také používá v teploměrech, laboratorních zařízeních, elektrodách a stomatologických zařízeních.

Platina je jedním z nejcennějších prvků na světě, je 15 až 20krát vzácnější než zlato (na základě roční těžební produkce) a je považována za jednu z nejnákladnějších komodit drahých kovů. Přestože se platina po celá desetiletí obchodovala se značnou prémií vůči zlatu, od roku 2008 tomu tak není protože slabá globální ekonomika tlumila poptávku po drahých kovech, ale neklid investorů ohledně stimulů centrální banky a dalších ekonomických záležitostí způsobil vyšší ceny zlata.

Od finanční krize v letech 2007–2008 si platina obecně vedla hůře než jiné kovy, jako je zlato, stříbro a palladium. Pozorovatelé trhu se domnívají, že propad na trzích s platinou v roce 2008 vyděsil investiční třídu mimo kov, takže automobilový a klenotnický průmysl byl jediným zdrojem poptávky po platině. Kromě toho jihoafrické doly od roku 2014 podstatně zvýšily produkci platiny a zvýšily globální dodávky.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: